Dolina Roztoki i Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Białki
Dolina Roztoki to piękna tatrzańska dolina, która jest częściej traktowana jako miejsce prowadzące do celu aniżeli jako cel podróży sam w sobie. Przez Dolinę Roztoki przebiega bowiem zielony szlak turystyczny, który wiedzie do drugiej, znacznie bardziej znanej i przez to także dużo liczniej uczęszczanej przez turystów Doliny Pięciu Stawów Polskich. Nie oznacza to jednak, że w Dolinie Roztoki nie ma nic ciekawego do zobaczenia - wręcz przeciwnie!
Jest to piękna, u-kształtna dolina polodowcowa, w której można spędzić wolny czas w naprawdę przyjemnej atmosferze. Miejsce to warto odwiedzić zarówno w drodze do Doliny Pięciu Stawów, jak i w celu jego zwiedzania. Na turystów czekają tu piękne widoki, które pod wieloma względami różnią się od tych, które można zobaczyć, odwiedzając położoną wyżej Dolinę Pięciu Stawów Polskich. W tym miejscu znajduje się także jedno z najbardziej znanych schronisk turystycznych PTTK - Schronisko im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki, które słynie ze swojej niepowtarzalnej atmosfery, pysznego jedzenia oraz malowniczego położenia - a na Starej Polanie odbywają się rykowiska jeleni.
fot. Pixabay CCO, 627389
O Dolinie Roztoki słów kilka. Co warto wiedzieć o tym miejscu?
Dolina Roztoki to jedna z dolin, jakie ukształtował lodowiec. Jej domem są Tatry Wysokie, a sama dolina stanowi jedno z odgałęzień Doliny Białki. Jej górną częścią jest natomiast Dolina Pięciu Stawów Polskich - jedna z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów przez cały rok tatrzańskich dolin. Nazwa doliny pochodzi od słowa "roztoka", które w gwarze góralskiej oznacza miejsce zbiegu dwóch potoków.
fot. Kamyq / pixabay.com. CC0
Dolina Roztoki jest wąska i głęboko wycięta. Jej długość wynosi ok. 4,4 km, a powierzchnia zajmuje ok. 7 km2. Od Doliny Pięciu Stawów Polskich oddziela ją próg ściany stawiarskiej. Oprócz Doliny Pięciu Stawów, Dolina Roztoki posiada jeszcze dwa odgałęzienia - są to Dolinka Buczynowa i Świstawka Roztocka.We wschodniej jej części znajdują się wzniesienia o kopulastym kształcie - Wyżnia Kopa i Niżnia Kopa. Pomiędzy nimi umiejscowiony jest natomiast górujący nad doliną Litworowy Żleb.
Wielka Siklawa, fot. Piotr Michniewicz / AdobeStock, CC0
Dolina Roztoki została ukształtowana przez lodowiec. Przez jej teren przepływa potok Roztoka. Jest on dopływem Białki, który wypływa prosto z Wielkiego Stawu Polskiego. W odległości ok. 120 metrów potok tworzy jeden z najbardziej znanych tatrzańskich wodospadów - Siklawę. Na potoku znajdują się także Wodogrzmoty Mickiewicza, które swoją charakterystyczną nazwę zaczerpnęły od hałasu, jaki wywołują ich opadające z hukiem w dół wody. Wodogrzmoty Mickiewicza znajdują się u samego wejścia do Doliny Roztoki i stanowią jedną z jej atrakcji przyrodniczych.
Sprawdź: Oblężenie w Tatrach. W których miejscach nie spotkasz dzikich tłumów?
Czym na tle innych tatrzańskich dolin wyróżnia się Dolina Roztoki?
Dolina Roztoki mimo tego, że leży dość blisko Doliny Pięciu Stawów Polskich, znacznie różni się od niej pod względem krajobrazowym. Dostępne na jej terenie widoki są całkowicie odmienne od tych, których uświadczymy po wejściu na teren wyżej położonej Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Do wysokości ok. 1370 m n.p.m. w Dolinie Roztoki rośnie gęsty las świerkowy, który w wyższych partiach przechodzi w bór limbowy, gdzieniegdzie poprzetykany modrzewiami. Warto wiedzieć, że jest to jeden z najlepiej zachowanych lasów w polskich Tatrach - słynie on nie tylko ze swojego naturalnego charakteru, ale także z wieku drzew. Wiele świerków rosnących na terenie Doliny Roztoki liczy sobie ponad 300-400 lat!
Charakterystycznym elementem krajobrazu Doliny Roztoki są także liczne żleby, które przecinają zbocza doliny. Jest to miejsce, w którym często schodzą lawiny, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy pokrywa śnieżna zaczyna stopniowo zanikać. W okresie letnim zbocza gór porasta kosodrzewina, wśród której uważny obserwator wypatrzy rzadki jarząb nieszpułkowy. W Dolinie Roztoki można także natknąć się na inną, również rzadko występującą w naszym kraju roślinę - gniadosza Hacqueta. W okresie wegetacji roślin dno doliny pokrywa kosodrzewina, jarzębina oraz kwitnące kwiaty, które tworzą przepiękny, naturalny dywan.
Wodogrzmoty Mickiewicza, fot. shaiith / AdobeStock, CC0
W Dolinie Roztoki znajdują się trzy jaskinie - Dziura nad Roztoką, Dziura nad Nową Roztoką i Gowoniowa Nyża. Są to niewielkie jaskinie, które są raczej rzadko odwiedzane przez turystów. Do największych atrakcji turystycznych tego miejsca należą natomiast Wodospad Siklawa, Wodogrzmoty Mickiewicza, a także Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Roztoki. Podążając szlakiem zielonym, który łączy Dolinę Roztoki z Doliną Pięciu Stawów Polskich, nie będziemy zawiedzeni także, jeśli chodzi o dostępne tu widoki - na każdym niemal kroku można podziwiać przepiękne krajobrazy, w które obfitują polskie Tatry.
Poznaj: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce
Turystyka w Dolinie Roztoki wczoraj i dziś
Dolina Roztoki była bardzo popularnym miejscem wśród turystów właściwie od samego początku istnienia turystyki na tych terenach. Podobno była już uczęszczana w XVII w. (pierwszym wymienionym w źródłach historycznych turystą, który miał przejść jej dnem, miał być ojciec Gabriel Rzączyński). Pewnym jest natomiast to, że w Dolinie Roztoki w XIX w. gościło już wiele znanych osobistości - pośród pierwszych turystów znaleźli się m. in. Stanisław Staszic, Seweryn Goszczyński oraz Ludwik Zejszner. W tym samym czasie do ksiąg pamiątkowych w starym schronisku wpisało się także wielu innych, znanych XIX-wiecznych aktorów, poetów, polityków i artystów.
fot. Piotr Michniewicz / AdobeStock, CC0
Popularność tego miejsca sprawiła, że pierwszy znakowany szlak turystyczny został tu wytyczony w 1899 r. W dawnych czasach Dolina Roztoki była traktowana głównie jako miejsce, przez które należało przejść, aby dotrzeć do głównego celu podróży - było nim Dolina Pięciu Stawów Polskich. Również i dziś wielu turystów nie poświęca samej Dolinie Roztoki tak wiele uwagi, co innym miejscom, do których można się dostać, podążając jej dnem. Jest to spory błąd, gdyż Dolina Roztoki to jedno z piękniejszych miejsc w polskich Tatrach, któremu warto poświecić więcej uwagi - także podczas wyprawy do innych atrakcji, znajdujących się w jej bezpośredniej okolicy.
Szlaki turystyczne przebiegające przez Dolinę Roztoki
Do Doliny Roztoki można dostać się w prosty i wygodny sposób. Większość turystów na początek swojej podróży wybiera Palenicę Białczańską - miejsce w pobliżu Zakopanego, z którego widzie także trasa do Morskiego Oka. Znajduje się tu sporych rozmiarów, płatny parking, na którym można bezpiecznie pozostawić samochód na czas trwania wycieczki. Zamiast iść nad Morskie Oko, wystarczy obrać trasę w kierunku Doliny Roztoki.
Przez Dolinę Roztoki biegną dwa szlaki turystyczne. Szlak zielony prowadzi do depresji między Świstową Czubą a Niżnią Kopą. W tym miejscu znajduje się rozwidlenie szlaków - zielony szlak skręca w prawo i prowadzi obok Siklawy do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Znajdujący się po lewej stronie szlak czarny wiedzie natomiast do miejsca, w którym znajduje się jedna z atrakcji Doliny Roztoki - Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Roztoki.
Dolina Pięciu Stawów, fot. grzegorz_pakula / AdobeStock, CC0
Schronisko górskie PTTK w pobliżu Doliny Roztoki
Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki nie jest stricte położone na terenie Doliny Roztoki, lecz nieco poniżej niej, a dokładnie w Dolinie Białki. Znajduje się na polanie Stara Roztoka. Pierwsze schronisko turystyczne wybudowano w tym miejscu w 1876 r. czyli jeszcze przed wytyczeniem szlaków turystycznych na tym terenie. Nosiło imię Wincentego Pola (znanego geografa, propagatora turystyki górskiej, uczestnika powstania listopadowego i patrioty) i było drugim polskim schroniskiem wybudowanym w Tatrach (pierwszym było Schronisko nad Morskim Okiem).
Stare Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki zostało wybudowane z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego i posiadało dwie izby rozdzielone sienią. Było otwarte dla turystów wyłącznie w okresie letnim. Gościły w nim takie znane osobistości, jak m. in. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz i Walery Eljasz-Radzikowski. Według danych historycznych, pierwszym gospodarzem schroniska był góral Franciszek Dorula.
Pierwsze Schronisko PTTK przy Dolinie Roztoki, pomimo regularnie przeprowadzanych modernizacji i remontów, stopniowo niszczało. Pogarszający się stan starego schroniska sprawił, że w 1911 r. zostało ono rozebrane. Obecny budynek powstał natomiast w 1913 r. w nowym, bardziej suchym miejscu, które znajduje się przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka.
W wyniku przeniesienia starego schroniska, miejsce to nie utraciło jednak swojej unikalnej atmosfery - schronisko położone w nowym miejscu nadal słynie bowiem ze swojej unikalnej atmosfery, która kojarzy się z górskim klimatem "dawnych lat". W kolejnych latach po przeniesieniu Schronisko Roztoka stało się główną bazą taterników polskich zdobywających Tatry Słowackie.
W czasie II wojny światowej znajdowała się tu natomiast placówka niemieckiej straży granicznej, a po wojnie budynek powrócił do dawnego charakteru. W latach 70-tych i 80-tych schronisko było natomiast miejscem spotkań polskich himalaistów - to właśnie w tym miejscu rodziły się pierwsze plany wejść na azjatyckie ośmiotysięczniki!
Zobacz: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?
Zakwaterowanie w Schronisku Roztoka i w okolicach Doliny Roztoki
Drewniane schronisko słynie dziś nie tylko ze swojej atmosfery, ale także z pysznego jedzenia i dobrego wyposażenia. Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki dysponuje 75 miejscami noclegowymi w pokojach od 2-osobowych po sale 9-osobowe. Schronisko udostępnia także noclegi na glebie dla turystów dysponujących własnym śpiworem. Na jego terenie znajduje się bufet, jadłodajnia, świetlica. Budynek bywał modernizowany i jest obecnie wyposażony w wiele nowoczesnych udogodnień - m. in. elektryczność, ciepłą wodę, internet bezprzewodowy itp. Ze względu na duże zainteresowanie turystów, nocleg warto rezerwowować z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza w okresie letnim.
Schronisko PTTK znajdujące się poniżej wylotu Doliny Roztoki nie jest jednak jedynym miejscem w okolicach tej pięknej, tatrzańskiej doliny, w którym można znaleźć zakwaterowanie. Aby nacieszyć się wszystkimi urokami tej i pozostałych tatrzańskich dolin znajdujących się w okolicach, warto poszukać zakwaterowania np. w pobliskim Zakopanem. Jeśli chodzi o noclegi Zakopane oferuje ich całe mnóstwo - do dyspozycji turystów są tu m. in. miejscowe domki letniskowe, pokoje i kwatery do wynajęcia w pensjonatach i hotelach, a także nowoczesne, wyposażone we wszystkie udogodnienia apartamenty na wakacje.
Oprócz Zakopanego, warto zwrócić także uwagę na możliwości w zakresie zakwaterowania oferowane w okolicznych miejscowościach. Na uwagę turystów zasługują m. in. noclegi w Murzasichle, gdzie czekają na nich m. in. klimatyczne pokoje i kwatery do wynajęcia, a także noclegi w Małem Cichem - podhalańskiej miejscowości, w której można wynająć pokój, domek letniskowy lub zatrzymać się w jednym z miejscowych gospodarstw agroturystycznych. Bez względu na to, gdzie zatrzymamy się na dłuższy pobyt, jedno jest pewne - w Dolinie Roztoki znajdziemy przepiękne widoki oraz spędzimy owocny czas na łonie tatrzańskiej przyrody.
Komentarze