Dolina Strążyska - spacer z widokiem na Giewont

Dolina Strążyska - spacer z widokiem na Giewont

Dolina Strążyska to malowniczo położona tatrzańska dolina, która jest zlokalizowana u samych stóp masywu Giewont. Bliskie sąsiedztwo Zakopanego sprawia, że jest ona częstym celem podróży turystów odwiedzających stolicę Podhala.

Dolinę Strążyską zdecydowanie warto odwiedzić, gdyż jest to przepiękna, górska dolina, na terenie której dostępnych jest sporo interesujących atrakcji. Na gości czekają tu piękne widoki, spacer gęstym, pachnącym lasem, odpoczynek w bufecie przy słodkim co nieco, a na deser malowniczy Wodospad Siklawica, który zachwyca kolejne pokolenia turystów w Tatrach.

 

Gdzie znajduje się Dolina Strążyska?


Dolina Strążyska jest jedną z dolin, którymi mogą poszczycić się Tatry Zachodnie. Znajduje się pomiędzy dwoma innymi dolinami - Doliną ku Dziurze i Doliną za Bramką. Wylot doliny mieści się na wysokości 900 m n.p.m. Dolina Strążyska prowadzi do ścian masywu Giewont, który otacza ją od południowej strony. Główna część doliny posiada kilka bocznych odgałęzień. Są to Samkowy Żleb, Dolina Grzybowiecka, Koński Żleb i Sarni Żleb.

 

Dolina Strążyska powstała w wyniku uskoku tektonicznego, który przecina w tym miejscu całe regle. Jej powierzchnia liczy sobie ok. 4 km2, a cała długość doliny wynosi 3 km. W całości Dolina Strążyska jest zbudowana ze skał osadowych. Jej dno porastają lasy, charakterystyczne są także skaliste turnie. Najbardziej znane z nich to Kominy Strążyskie, Skała Jedlinka, Kapelusze, Kiernia i Czarna Turnia. Dnem doliny wartko przepływa Strążyski Potok.


fot. Rafal Lechowicz  / AdobeStock, CC0

 

Skąd wzięła się nazwa Doliny Strążyskiej?


Nazwa Dolina Strążyska wywodzi się bezpośrednio z gwary podhalańskiej. Według badaczy, pochodzi ona od słowa "strąga", które oznacza po prostu zagrodzę przeznaczoną do dojenia owiec. Po raz pierwszy nazwa ta w zapiskach historycznych pojawiła się dość wcześnie, bo już w XVII w. Najstarsze dokumenty mówiące o tej dolinie pochodzą bowiem z 1605 r., a nazwa "Dolina Strążyska" po raz pierwszy pojawia się w roku 1669.

 

Ze względu na swoją lokalizację, Dolina Strążyska cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Według statystyk, miejsce to zbiera ok. 6% całej frekwencji turystycznej, jaką cieszą się wszystkie szlaki w Tatrach. Popularność doliny wynika nie tylko z jej niewątpliwych walorów widokowych, ale także z faktu, że dnem Doliny Strążyskiej biegnie chętnie uczęszczany przez turystów szlak na Giewont.

 

Walory turystyczne Doliny Strążyskiej


Początkowo tereny doliny były wykorzystywane przez miejscowych górali do wypasu owiec. W 1961 r., kiedy zarząd nad doliną przejął Tatrzański Park Narodowy, zakazano wypasu, a miejsce to zostało objęte ścisłą ochroną, której podlega po dziś dzień.

Dzięki tym działaniom i pomimo dość dużego ruchu turystycznego, w Dolinie Strążyskiej świetnie zachowały się lasy, które stanowią jedno z jej największych bogactw. Na Samkowej Czubie i na Grześkówkach można zaobserwować połacie pierwotnego lasu bukowo-jodłowego, a północną ścianę Giewontu porastają rzadkie rośliny charakterystyczne dla tych terenów, w tym m. in. rozrzutka alpejska, tojad Kotuli czy sosna drzewokosa.

 

Atrakcje turystyczne Doliny Strążyskiej


Na terenie Doliny Strążyskiej na turystów czekają liczne atrakcje. Przez jej teren przebiega kilka szlaków turystycznych, które pozwalają szybko i wygodnie dostać się do najciekawszych miejsc w okolicy. W odległości ok. 0,5 km od wylotu doliny mieści się Polana Młyniska z leśniczówką należącą do Tatrzańskiego Parku Narodowego. W górnej części doliny znajduje się natomiast nieduża, ale za to bardzo malownicza Polana Strążyska, która stanowi swoiste serce całej doliny.

 


fot. Dawid   / AdobeStock, CC0

 

Na terenie Polany Strążyskiej działa bufet, znajdują się dwa szałasy pasterskie, a także słynny Sfinks - kamienny głaz, który przypomina mityczne stworzenie z egipskiej mitologii. Polana Strążyska jest także ważny puntem na mapie tatrzańskich szlaków turystycznych - na jej terenie znajduje się skrzyżowanie kilku szlaków prowadzących do ważnych miejsc na terenie Doliny Strążyska i poza nią.

Zobacz również: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Jak dojechać do Doliny Strążyskiej?


Do Doliny Strążyskiej można wygodnie dostać się pieszo lub własnym samochodem z Zakopanego. Początek szlaku znajduje się na końcu ulicy Strążyskiej. W tym miejscu dostępne są także parkingi, na których można zostawić auto.

 

Do wylotu doliny możemy dojechać autem i zaparkować je tuż przy wejściu lub dojść do niej pieszo, idąc do samego końca ulicy Strążyskiej. Czas przejścia wynosi ok. 25 min. Alternatywnie możemy dojść do doliny Drogą pod Reglami (szlak czarny), który biegnie przy skoczni narciarskiej w Zakopanem. Czas przejścia tą trasą wynosi ok. 1 godziny.

Jeśli macie ochotę na nieco dłuższy spacer, dobrym wyborem będzie Dolina Chochołowska - najdłuższa  z tatrzańskich dolin.

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicy?


Z oczywistych względów, najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Doliny Strążyska jest Zakopane. To malownicza, tatrzańska miejscowość, w której pobyt sam w sobie stanowi atrakcję turystyczną i to właściwie bez względu na to, czy odwiedzimy Zakopane w lecie, czy w zimie. Także jeśli chodzi o noclegi Zakopane ma nam naprawdę wiele do zaoferowania.

 

Apartamenty ApartArt Zakopane

Apartamenty ApartArt Zakopane

Zakopane, ul. Kornela Makuszyńskiego

Apartamenty Zakopane 9.7
Willa Krzesanica

Willa Krzesanica

Zakopane, ul. Stachonie

Kwatery i pokoje Zakopane 9.7

 

Turyści kochający ciszę i spokój mają do wyboru zakwaterowanie w obiektach noclegowych z kategorii domki Zakopane, a ci, który pragną pełnymi garściami czerpać z unikalnej atmosfery tego górskiego kurortu, mogą zatrzymać się w obiektach z kategorii Zakopane pokoje i kwatery lub wynająć prywatny apartament. Noclegi w Zakopanem są dostępne w zróżnicowanych cenach, różnym standardzie oraz w wersji zarówno letniej, jak i całorocznej.

 

Spacer Doliną Strążyską do Wodospadu Siklawica i atrakcje po drodze


Jedną z najpopularniejszych tras w Dolinie Strążyskiej jest szlak do Wodospadu Siklawica. Trasa liczy sobie ok. 2,4 km, a czas przejścia wynosi ok. 2-3 godzin spokojnego spaceru. Szlak ten nadaje się dla dzieci pod warunkiem, że będą w stanie pokonać go na własnych nogach. Jako że Dolina Strążyska leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wstęp do niej jest płatny - bilety można kupić tuż przed wejściem.

Sprawdź: Tanie noclegi w górach

 

Skała Jelinka


Początkowo szlak biegnie szutrową drogą, tuż obok szumiącego potoku. Po przejściu ok. 0,5 km wychodzi na Polanę Młyniska, na której stoi drewniana leśniczówka TPN. W sztucznym zbiorniku wodnym wiosną i latem można posłuchać koncertu żab.

 

Kolejną atrakcję na szlaku stanowi Skała Jelinka z pamiątkową tablicą ku pamięci Edwarda Jelinka - Czecha, który działał na rzecz przyjaźni polsko-czeskiej. Z tego miejsca widoczne są także Kominy Strążyskie.

 

Polana Strążyska i krótki odpoczynek na szlaku


Po przejściu ok. 2 km od wejścia do doliny, docieramy na Polanę Strążyską. Z tego miejsca możemy podziwiać imponujący widok na Giewont. Na Polanie Strążyskiej znajduje się także skała Sfinks, dwa szałasy pasterskie, a także bufet Herbaciarnia Parzenica, który podobno serwuje jedną z najlepszych szarlotek w polskich Tatrach.

 


fot. autor: Patrycja / AdobeStock, CC0

 

Na Polanie Strążyskiej przecina się kilka szlaków - z tego miejsca możemy wyruszyć na dalszy spacer czerwonym szlakiem na Giewont przez Przełęcz na Grzybowcu, czarnym szlakiem na Sarnią Skałę przez Czerwoną Przełęcz lub żółtym szlakiem do Wodospadu Siklawica.

Zobacz również: W góry z dzieckiem. Gdzie warto się wybrać?

 

Wodospad Siklawica i widok na Giewont


Turyści najchętniej wybierają żółty szlak, który prowadzi nad Wodospad Siklawica. Czas przejścia z Polany Strążyskiej do wodospadu wynosi zaledwie 15 min. Szlak jest jednak dość wąski i wiedzie po kamiennych stopniach - należy na nim zachować ostrożność, zwłaszcza po opadach deszczu.

 


fot. Ewa / AdobeStock, CC0

 

Wodospad Siklawica ma wysokość 23 metrów i składa się z 2 pionowych ścian. Z tego miejsca można podziwiać majestatyczny Giewont. Co ciekawe, dawniej po lewej stronie wodospadu przebiegała najkrótsza trasa na Śpiącego Rycerza przez stromy Żleb Warzecha - dziś szlak ten jest już jednak nieczynny.

Macie ochotę na więcej? Zajrzyjcie na: Atrakcje w Zakopanem

Następny artykuł Park Narodowy Gór Stołowych...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!