Rówień Krupowa znana również jako Równia Krupowa to park miejski liczący 24 h. Nazwa parku: Rówień - jako że, park jest w praktyce łąką, jest terenem płaskim, natomiast drugi człon nazwy pochodzi od rodziny Krupów, którzy niegdyś byli w posiadaniu tego terenu.
Równień Krupowa położona jest pomiędzy ulicami Henryka Sienkiewicza, Nowotarską, Stanisława Witkiewicza, a Aleją 3 Maja. Rodzielamy ją na dolną i górną. Od Pólnocy znajduje się Rówień Krupowa Dolna natomiast na południu Rówień Krupowa Górna którą rozdziela ulica Tadeusza Kościuszki.
Dolna Rówień Krupowa jest północną częscią parku. Stanowi ona mniejszą cześć, jednak jest bardziej zurbanizowana ze zwględu na liczne alejki, ławeczki przygotowane dla turystów. Znajdują się tu rónież liczne rzeźby, oraz instalacje, które szturmem przyciągają corocznie wielu turystów. Jedną z największych rzeźb jest znajdująca się na Równi Krupowej Dolnej siedmiometrowa rzeźba „Orbita”, wykonana przez zakopiańskiego rzeźbiarza Henryka Burzca w latach 70, XX wieku.Bardzo znaną instalacją jest również drewniany napis Zakopane. Turyści uwielbiają fotografować się na tle napisu jak i znajującego się w oddali Giewontu.
Dużą atrakcją Dolnej Równi Krupowej jest również bardzo bezpieczny dla dzieci plac zabaw.
Wykonany w stylu nowoczsnym, jednak z góraliskimi akcentami jak przystało na zimową stolicę Polski. W tej części Równi znajduję się równiez okresowe wesołe miasteczko.
Obecnie na Równi Krupowej odbywają się liczne wydarzenia plenerowe, koncerty, festiwale. Do najsłynniejszych imprez organizowanych na Równi Krupowej należy odbywający się regularnie co roku w sezonie letnim Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, na który przybywają folklorystyczne zespoły z górskich terenów na całym świecie, od Alp, przez Himalaje, po Andy. To impreza o dużym znaczeniu i światowej sławie. W zimie organizowane są tutaj trasy biegowe, lodowisko. W okresie zimowym również tutaj, odbywa się Sylwester Marzeń transmitowany na żywo w TVP, który corocznie przyciąga tłumy turystów.