Stolica regionu
Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Położony jest na Warmii nad rzeką Łyną i liczy sobie już ponad 650 lat. Znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, polskiej części Drogi św. Jakuba, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Grunwaldzkim i Szlaku Kopernikowskim.
Wyjątkowe miejsce w Olsztynie to Stare Miasto. Co ciekawe wcale nie jest stare! W 1945 zostało niemal zupełnie spalone. Żołnierze sowieccy grabili, palili i niszczyli wszystko na swojej drodze. Na szczęście ocalały w Olsztynie 2 wspaniałe zabytki: XIV-wieczny zamek i pochodząca z tego samego czasu katedra św. Jakuba. Co więcej, wiele domów Starego Miasta wspiera się na średniowiecznych fundamentach. Nie jest więc aż tak źle ze "starością" Starego Miasta w Olsztynie.
Dom Gazety Olsztyńskiej i Targ Rybny
Aby trafić do Domu Gazety Olsztyńskiej skręćcie w prawo za Wysoką Brama w Olsztynie. Znajduje się ona na Targu Rybnym (zabytkowym placu Starego Miasta. Większość budynków znajdujących się przy Targu Rybnym to nowe kamienice stylizowane na oryginalną zabudowę przedwojenną). Dom Gazety Olsztyńskiej można łatwo rozpoznać po czerwonej cegle, z której został wykonany.
W latach 1920-1939 w budynku mieściła się redakcja i drukarnia „Gazety Olsztyńskiej” oraz ksiegarnia. W 1939 budynek zrównano z ziemią. Długo po wojnie został zrekonstruowany i w 1989 r. oddany do użytku.
Obecnie znajduje się tam oddział Muzeum Warmii i Mazur oraz księgarnia. Ze zbiorów Muzeum dowiecie się wiele o historii Warmii i samego Olsztyna. Zachęcające są nazwy wystaw:
- "Drogą przez warmińską wieś" - życie codzienne na warmińskiej wsi
- "Olsztyn. Szkice do dziejów miasta" - wybitne osoby związane z Olsztynem
- „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939)
W Muzeum prowadzone są też zajęcia dla dzieci i młodzieży - lekcje i warsztaty muzealne z fantastycznymi tematami, jak dawne zabawki ludowe, jesień na Warmii, etapy powstawania gazety, od łuczywa do żarówki, czyli jak oświetlano i ogrzewano domostwa...
Godziny otwarcia:
- 1 października-30 kwietnia: godz. 9.00 – 16.00 (wtorek-niedziela),
- 1 maja-30 września: godz. 10.00-17.00 (wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela).