Drewniane cerkiewki Horného Šariša - Bodružal, Dobroslava, Frička, Kožany, Miroľa, Nižný Komárnik, Potoky, Príkra, Tročany - przedstawiają doskonała harmonię przyrody karpackiej oraz budownictwa ludowego. Są materialnym i artystycznym odbiciem rozwoju historycznego naszego ludu. Dla drewnianych cerkiewek charakterystyczne jest bogate zdobnictwo artystyczne. Na wieżach pojawiają się barokowe makówki zakończone żelaznymi, kutymi krzyżami, które są wspaniałym przejawem artystycznym, dziełem wiejskich kowali. Cechują się rozmaitością form i bardzo bogatym ornamentem. Niepowtarzalnymi są ich wnętrza, które pierwotnie zostały zdobione malowidłami ściennymi, poświęconymi tematyce wywodzącej się z Ewangelii. Malarze za pomocą prostych środków wyrazu zapoznawali ludność z treścią Starego i Nowego Testamentu.
Najistotniejszą i nieodzowną częścią składową cerkiewek drewnianych jest ikonostas, który stanowi artystyczne oraz funkcyjne jądro obiektu sakralnego. Charakterystycznym jest ścisłe uporządkowanie ikon, ich liczba określona z góry oraz kompozycja tematów. W artystycznej syntezie łączy w sobie architekturę, malarstwo i dekoracyjną rzeźbę. W życiu ludzi pod Karpatami mają te cerkiewki wyjatkową pozycję. Ludzie sobie tutaj przekazywali i chronili to bogactwo, które mimo dwóch wojen światowych przetrwało do dzisiejszych czasów.
Również obecnie w większości z nich odprawiane są msze. Zapraszamy turystów, by zwiedzili te klejnoty architektury ludowej, tym samym oddając hołd twórcom ludowym, którzy stworzyli te klejnoty i w ten sposób na zawsze zapewnili sobie miejsce w historii Karpat.
(Regionálna rozvojová agentúra Svidník, zdjęcia Wikimedia.org Peter Zelizňák 1-3, Smerus)