Droga pod Reglami. Spacer przez najpiękniejsze tatrzańskie doliny

Droga pod Reglami. Spacer przez najpiękniejsze tatrzańskie doliny

Droga pod Reglami to jeden z najbardziej znanych i najłatwiejszych szlaków czekających na turystów w Tatrach Zachodnich. Jest dostępny przez okrągły rok dla turystów pieszych i rowerzystów, a w sezonie zimowym także narciarzy. To piękna, spokojna trasa, na której znajdują się wyloty szeregu tatrzańskich dolin. Szlak czarny pozwala na zejście z trasy i podziwianie uroku każdej z nich. Droga pod Reglami ma swój początek pod Wielką Krokwią w Zakopanem, a kończy się u wylotu Doliny Kościeliskiej, w miejscowości Kiry. Jest oznaczona kolorem czarnym, a czas przejścia całego szlaku o długości 8 km wynosi ok. 2 godzin.

Droga pod Reglami to świetny pomysł na spędzenie wolnego popołudnia, zwłaszcza jeśli mamy ochotę na spokojny, odprężający spacer. Trasa jest dostosowana do potrzeb turystów w każdym wieku, w tym także osób starszych i dzieci. Ze względu na miejscami nierówną nawierzchnię, nie zaleca się jednak jej pokonywania z wózkami dziecięcymi, które lepiej zastąpić nosidełkami. To szlak turystyki pieszej, który zecydowanie warto przejść przynajmniej raz w życiu, chociażby po to, aby nacieszyć się pięknymi widokami na Zakopane, Pasmo Gubałowskie i Gubałówkę.

 

Poznaj: Ustronne miejsca na weekend w Tatrach

 

Droga pod Reglami. Najpopularniejszy szlak w Tatrach Zachodnich


Polskie Tatry obfitują w piękne, widokowe szlaki turystyczne. Jednym z najbardziej znanych i wybieranych przez turystów jest Droga pod Reglami - trasa, której początki istnienia sięgają jeszcze XVIII w. W dawnych czasach bynajmniej nie służyła jednak celom turystycznym, lecz wykorzystywana była w celach zaopatrzeniowych. Droga Żelazna, bo takie miano trasa ta nosiła przed wiekami, była szlakiem łączącym ze sobą dwie huty - jedną funkcjonującą w zakopiańskich Kuźnicach i drugą w Dolinie Kościeliskiej.

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Zobacz również: Szlaki w Tatrach. Poznaj te najpiękniejsze i najpopularniejsze!

 

Dziś Droga pod Reglami jest trasą stricte turystyczną i jednym z najliczniej uczęszczanych przez turystów szlaków, jakimi dysponują polskie Tatry Zachodnie. To trasa łatwa, przyjemna i dostępna przez cały rok, co sprawia, że każdego miesiąca pokonują ją tysiące turystów, chcących spędzić wolny czas na łonie przepięknej tatrzańskiej przyrody. Na ogromną popularność Drogi pod Reglami wpływa także fakt, że poruszanie się nią jest całkowicie bezpłatne - trasa nie jest zaliczana do terenów zarządzanych przez Tatrzański Park Narodowy.

 

Droga pod Reglami informacje praktyczne dla turystów

 

Droga pod Reglami to szlak turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej, który biegnie u samego podnóża Tatr Zachodnich. Droga jest wytyczna na wysokości ok. 900-940 m i jest oznaczona kolorem czarnym. Rozpoczyna się w Zakopanem, w okolicach Wielkiej Krokwi, a kończy w miejscowości Kiry, w miejscu, gdzie znajduje się wejście do Doliny Kościeliskiej. Trasa jest bardzo malownicza, gdyż prowadzi przez wejścia do pięknych dolin reglowych, dając szansę na zejście ze szlaku czarnego i zwiedzenie każdej z nich.

 

Planujesz górską wyprawę? Przeczytaj: Jesienna wędrówka po górach. Poznaj najbardziej malownicze propozycje!

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Cała trasa liczy sobie ok. 8 km, a czas przejścia jej całej wynosi ok. 2 h. Droga pod Reglami biegnie skrajem Tatrzańskiego Parku Narodowego u stóp wzniesień reglowych (Krokiew, Sarnia Skała, Łysanki i Hruby Regiel), od których sąsiedztwa wzięła swoją nazwę. Aktualny początek Drogi pod Reglami znajduje się tuż przy skoczni Wielka Krokiew przy ul. Bronisława Czecha w Zakopanem. Dawniej, trasa zaczynała się przy przystanku Murowanica na drodze do Kuźnic, jednak w 2017 r. podjęto decyzję o zamknięciu tego odcinka.

 

Droga pod Reglami prowadzi obok wylotów dolin reglowych. Są to Dolina Białego, Dolina Sadowiec, Dolina ku Dziurze, Dolina Strążyska, Dolina za Bramką oraz Dolina Małej Łąki. Następnie szlak czarny biegnie przez przysiółki Gronik i Nędzówka, aby osiągnąć swój punkt końcowy u wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach.

 

Trochę historii. Jak powstała Droga pod Reglami i dlaczego jest bezpłatna?

 

Droga pod Reglami może poszczycić się długą i interesującą historią. Początki jej istnienia sięgają XVIII w., kiedy okolice Zakopanego stanowiły ważny ośrodek przemysłowy. To właśnie tą trasą transportowane były rudy żelaza wydobywane w okolicach Doliny Jaworzynki do drugiej huty zlokalizowanej w Dolinie Koscieliskiej. W poźniejszych latach, kiedy ośrodek hutniczy w Kuźnicach zyskał na znaczeniu, rudy były przewożone Drogą pod Reglami, nazywaną wtedy Żelazną Drogą, także w przeciwną stronę.

 

Wraz z działalnością przemysłową, trasa ta była wykorzystywana także przez pierwszych turystów odwiedzających Zakopane dla podzwania ich uroków krajobrazowych. W celu obsługi turystów po Żelaznej Drodze poruszały się także góralskie furmanki, które pozwalały na szybkie dotarcie z Zakopanego do Doliny Kościeliskiej.

W XX w., kiedy ośrodek hutniczy w Kuźnicach został zamknięty, Droga pod Reglami straciła więc na znaczeniu gospodarczym. Zyskała jednak za to znaczenie turystyczne, czemu przyczyniły się starania wójta Zakopanego Andrzeja Chramca. Dzięki jego inicjatywie, dawna Żelazna Droga została odnowiona, z czasem stając się jedną z najpopularniejszych tras spacerowych w okolicach Zakopanego.

 

Chcesz zorganizować rodzinny wyjazd w Tatry? Tutaj znajdziesz domki w Zakopanem:

 

 

Domki u Majerczyka

Domki u Majerczyka

Zakopane, ul. Hrube Wyżne

Domki Zakopane 9.7
Domki u Wilka

Domki u Wilka

Zakopane, ul. Tatrzańska

Domki Zakopane 9.8

 

 

W latach 90-tych XX w. Tatrzański Park Narodowy toczył spór z samorządem Zakopanego o to, kto ma sprawować zarząd nad Drogą pod Reglami. Spór ten został rozstrzygnięty w wyniku procesu sądowego, który zadecydował, że Droga pod Reglami powinna być zarządzana przez władze samorządowe Zakopanego. W rezultacie, mimo tego, że szlak czarny biegnie skrajem Tatrzańskiego Parku Narodowego, za poruszanie się nim nie są pobierane żadne opłaty.

 

Spacer Drogą pod Reglami. Od Kuźnic w stronę Doliny Białego

 

Droga pod Reglami dawniej rozpoczynała się przy Alei Przewodników Tatrzańskich, tuż przy przystanku Murowanica na drodze do Kuźnic. Dziś jej początek został przesunięty pod Wielką Krokiew, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby iść dawną trasą - do pokonania będziemy mieli nieco dłuższy dystans.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Tatrach:

 

 

Kaplica na Jaszczurówce

Kaplica na Jaszczurówce

Zakopane, ul. Oswalda Balzera

Zabytki Zakopane 9.4
Dom Ludowy

Dom Ludowy

Bukowina Tatrzańska, ul. T. Kościuszki

Ośrodki kultury Bukowina Tatrzańska 9

 

 

Zmotoryzowani turyści mogą zostawić auto na parkingu przy rondzie Jana Pawła II lub przy ul. Bronisławą Czecha. Na szlak czarny możemy dostać się także z przeciwnej strony - z Siwej Polany położonej na peryferiach Doliny Chochołowskiej.

 

Początek trasy i Dolina Białego

 

Czarny szlak zaczyna się naprzeciwko wejścia do domu rekolekcyjnego Księżówka i prowadzi obok Centralnego Ośrodka Sportu, do którego należy kompleks skoczni narciarskich. Następnie trasa omija Wielką Krokiew i wzdłuż wyciągu krzesełkowego wchodzi do lasu. 

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Po ok. 900 m do szlaku czarnego dołącza żółty szlak prowadzący Doliną Białego w kierunku Sarniej Skały. Spacerując Drogą pod Reglami możemy zejść z czarnego szlaku do Doliny Białego.

 

Dolina Spadowiec, Dolina ku Dziurze i wylot Doliny Strążyskiej

 

Po minięciu wylotu Doliny Białego szlak czarny biegnie kamienistą ścieżką skrajem lasu. Pierwsze widoki zaczynają się w okolicach wejścia do Doliny Spadowiec i Wodospadu Spadowiec. Z tego miejsca możemy podziwiać Gubałówkę i panoramę Zakopanego. Wodospad Spadowiec liczy sobie 12 metrów wysokości i jest drugim, po wejściu do Doliny Białego, ważnym punktem na Drodze pod Reglami.

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Każda wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Sprawdź: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Kolejnym jest wylot Doliny ku Dziurze, na której terenie znajduje się słynna Jaskinia Dziura. Dalej czarny szlak prowadzi przez drewniane mostki. Kolejną doliną, którą napotkamy na swojej drodze, jest Dolina Strążyska. Z tego miejsc można dostać się na Giewont, lub wręcz przeciwnie - wrócić do Zakopanego taksówką lub busem.

 

Dolina za Bramką i Dolina Małej Łąki

 

Dalsza trasa Drogą pod Reglami jest już bardziej stroma i taka pozostaje do wylotu Doliny za Bramką, która jest kolejnym ważnym punktem na szlaku czarnym. W miejscu, w którym znajduje się Dolina za Bramką, stoi Chałupa Sabały, w której mieści się rodzinne muzeum poświęcone słynnemu góralskiemu muzykowi i gawędziarzowi.

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Dalej Droga pod Reglami prowadzi nas do kolejnego ważnego punktu - jest nim Dolina Małej Łąki, mała ale jakże malownicza tatrzańska dolina reglowa, którą warto odwiedzić w wolnej chwili. Od wylotu Doliny Małej Łąki czeka nas jeszcze jeden odcinek do pokonania. Ostatnie odejście na szlaku czarnym prowadzi szlakiem czerwonym na Czerwone Wierchy przez Przysłóp Miętusi.

 

I tak, po ok. 2 h marszu przez piękne okolice Zakopanego, docieramy do ostatniego punktu ma mapie Drogi pod Reglami - miejscowości Kiry oraz miejsca, gdzie znajduje się wejście do Doliny Kościeliskiej. Z tego punktu możemy przedłużyć wycieczkę i udać się zielonym szlakiem na zwiedzanie Doliny Kościeliskiej lub wrócić do Zakopanego - w Kirach znajdziemy taksówki lub busy, które zabiorą nas w powrotną drogę.

 

Zakwaterowanie w sąsiedztwie Drogi pod Reglami

 

Drogę pod Reglami możemy pokonać w obu kierunkach - możemy wejść na nią zarówno w Zakopanem, jak i w Kirach. Trasa ta idealnie nadaje się na popołudniowy spacer z możliwością zwiedzania poszczególnych dolin, których wyloty znajdują się tuż przy Drodze pod Reglami. W związku z tym, turyści planujący wycieczkę Drogą pod Reglami, zakwaterowania powinni szukać w okolicach Zakopanego lub Kościeliska, skąd w szybki i prosty sposób dostaną się na szlak czarny.

 

Jeśli chodzi o noclegi Zakopane oferuje ich zdecydowanie największy i najbardziej zróżnicowany wybór. Na turystów czekają tu zarówno góralskie pensjonaty oferujące pokoje do wynajęcia, jak i domki letniskowe i prywatne apartamenty dostępne w poszczególnych dzielnicach miasta. Na uwagę zasługują także noclegi w Murzasichle - miejscowości oddalonej od Zakopanego o zaledwie 20 min. drogi samochodem.

 

 

 

 

Dostępne na każdą kieszeń noclegi w Kościelisku znajdziemy natomiast w komfortowych apartamentach do wynajęcia, pokojach i kwaterach oraz domkach letniskowych. Do Kirów, skąd możemy wyruszyć Drogą pod Reglami w kierunku Zakopanego, możemy dostać się także z Witowa - miejscowości oddalonej od wejścia do Doliny Kościeliskiej o ok. 11 min. jazdy samochodem. Jeśli chodzi o noclegi Witów ugości turystów w domkach letniskowych, apartamentach, pokojach do wynajęcia, a także w gospodarstwach agroturystycznych.

Następny artykuł Zamek w Muszynie w nowej...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!