Duszniki Zdrój to nie tylko uzdrowisko. Co warto zobaczyć?
W sezonie jesienno-zimowym lubimy odkrywać różnorodne miejsca. Najczęściej są to góry. Jednak podczas swojego wolnego czasu, lubimy odkrywać również wszystko to, co najcenniejsze i najpiękniejsze. A gdyby tak połączyć jedno i drugie? To jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na Duszniki Zdrój.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że cała Kotlina Kłodzka to region, w którym swój wolny czas możemy spędzać na wiele różnych sposobów i co ważne - o każdej porze roku. To miejsce, które zachwyca pięknymi szczytami górskimi, wspaniałymi atrakcjami oraz świetnie rozwiniętymi ośrodkami narciarskimi, które w sezonie zimowym przeżywają prawdziwe oblężenie. Każdy, kto zdecydował się na noclegi w Kotlinie Kłodzkiej, może być pewny, że podjął naprawdę słuszną decyzję.
W przypadku tego malowniczego regionu górskiego, trzeba podkreślić, że znajdziemy to popularne miejscowości uzdrowiskowe, które znajdują się w bardzo bliskiej odległości od siebie. Są to Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój oraz Duszniki-Zdrój. I to właśnie tej ostatniej miejscowości przyjrzymy się nieco bliżej. Zachwyca klimatem, piękną klasyczną muzyką, wspaniałym parkiem zdrojowym, zabytkami, czy możliwościami aktywnego spędzania wolnego czasu. Jak widać, będzie to odpowiednia opcja, nie tylko dla kuracjuszy.
Zobacz koniecznie: Wakacje w dobrym klimacie. 5 najlepszych uzdrowisk w górach
Duszniki-Zdrój - najważniejsze informacje
Jeśli zdecydowaliście się na pobyt w Dusznikach-Zdroju, to warto jest przytoczyć wszelkie najważniejsze informacje, związane z tą właśnie miejscowością. Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, Duszniki Zdrój dobrze jest również odwiedzić, jeśli wybraliśmy apartamenty Polanica-Zdrój lub domki Kudowa-Zdrój. To właśnie ta miejscowość uzdrowiskowa stanowi punkt obowiązkowy dla każdego, kto wypoczywa w Kotlinie Kłodzkiej.
Duszniki-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, znajdujące się na Dolnym Śląsku, w powiecie kłodzkim. Graniczy z Czechami, dlatego też podczas swojego urlopu, można śmiało udać się na wycieczkę do naszych sąsiadów. W szczególności polecamy miejscowości Nachod i Nowe Miasto nad Metują, które znajdują się bardzo blisko polskiej granicy i w których znajdują się dwa przepiękne zamki oraz ogrody, które zrobią wrażenie na każdym turyście, szczególnie wiosną.
Duszniki położone są w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która oddziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Prawa miejskie, to popularne miasto uzyskało w 1346 roku. Mieszka tu nieco ponad 4 tysiące osób. W rzeczywistości, liczba ta jest dużo większa - głównie za sprawą kuracjuszy i turystów, którzy wybierają właśnie tę lokalizację.
Przeczytaj: Wakacyjny tydzień na Dolnym Śląsku. Co warto zobaczyć?
Co warto zobaczyć w Dusznikach Zdroju?
Lista miejsc, które warto odwiedzić, na pewno jest dość spora. Jednak wystarczy kilka godzin, by zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca. A są to przede wszystkim: Muzeum Papiernictwa, Dworek Chopina. Duszniki Zdrój rynek, sanatoria Duszniki Zdrój, park zdrojowy w Dusznikach-Zdroju, czy wodospad Duszniki Zdrój. Możemy zagwarantować, że zarówno młodsi, jak i starsi turyści znajdą tu dla siebie coś naprawdę wyjątkowego.
-
Park Zdrojowy w Dusznikach-Zdroju
Rozpoczynamy od miejsca, które powinno najbardziej zachwycić wypoczywających tutaj turystów. Park Zdrojowy, bo o nim mowa, to obszar o powierzchni 5 ha. Znajdziemy tu liczne pomniki przyrody, dywany kwiatowe oraz ogród fenologiczny z roślinnością podzielony na cztery pory roku. W pięknym Parku Zdrojowym można się zakochać i spędzić nawet cały dzień – nie tylko ze względu na kuszącą ciszę i odprężającą atmosferę, ale także dlatego, że odwiedzający znajdą na miejscu kilka innych wartych zobaczenia atrakcji.
Odkryj: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce
Na terenie parku znajduje się m.in. wybudowany na początku XIX wieku Teatr Zdrojowy, w którym w 1826 roku dał koncert szesnastoletni wówczas Fryderyk Chopin. Dla uczczenia tego wydarzenia budynek zmienił swoją nazwę na Dworek Chopina, gdzie od ponad siedemdziesięciu lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – najstarszy na świecie festiwal pianistyczny i zarazem najstarszy polski festiwal muzyczny. Pośród zieleni Parku Zdrojowego znajduje się także Kolorowa Fontanna wystrzeliwująca wodę na wysokość 45 metrów oraz ciesząca oko w sezonie letnim wieczornymi pokazami muzyczno-multimedialnymi. Przebywając w okolicy, warto odwiedzić również Pijalnie Wód Mineralnych, w której można skosztować wód pochodzących z pięciu różnych okolicznych źródeł.
-
Muzeum Papiernictwa Duszniki Zdrój
Analizując Duszniki Zdrój atrakcje można zauważyć, że w praktycznie każdym opisie przewija się Muzeum Papiernictwa, które uznawane jest za miejsce obowiązkowe podczas wypoczynku w Dusznikach Zdroju. I sporo w tym prawdy, bo jeśli chodzi o muzea w Dusznikach Zdroju, jest to miejsce wyjątkowe.
fot. stepmar / AdobeStock, CC0
Zlokalizowane jest ono przy ulicy Kłodzkiej, w budynku po XVI-wiecznym młynie papierniczym. Jest to jedyny tego typu zabytek techniki w Polsce. Co roku, a dokładniej w lipcu, organizowane jest tu Święto Papieru.
Tematem przewodnim jest tu oczywiście papier. Każdy turysta może zapoznać się z techniką drukarską oraz wyrobami papierowymi, a nawet zobaczyć pokazową produkcję papieru. Oprócz wystaw stałych muzeum organizuje również wystawy czasowe oraz lekcje muzealne i warsztaty dla uczniów szkół.
-
Stare Miasto i Rynek Duszniki Zdrój
Nie mogło tu oczywiście zabraknąć centralnego punktu, który jednocześnie jest też miejscem spotkań. Starówki w Polsce zawsze wyróżniają się czymś szczególnym i tak też jest i w tym przypadku. Dusznicki Rynek zlokalizowany jest po prawej stronie ulicy Kłodzkiej.
Znajdziemy tu ciekawe zabytki, takie jak renesansowo-barokowy kościół Piotra i Pawła z XVII w. Na rynku znajdują się zabytkowe kamienice, a na samym środku znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została ufundowana w roku 1725, w podziękowaniu za uratowanie od zarazy. Warto odwiedzić ten punkt w Dusznikach-Zdroju.
Poznaj: 10 najpiękniejszych starówek w Polsce. Czy znasz je wszystkie?
-
Zieleniec Duszniki - Zdrój - najwyżej położona część miasta
Duszniki Zdrój atrakcje mają to do siebie, że są tu dostępne również takie możliwości, z których mogą skorzystać osoby poszukujące aktywności. W tym celu należy odwiedzić Zieleniec, który jest najwyżej położoną częścią miasta. Zieleniec atrakcje to przede wszystkim Ski Arena Zieleniec, która w sezonie zimowym przeżywa prawdziwe oblężenie wśród miłośników białego szaleństwa.
fot. Maciej / AdobeStock, CC0
Planujesz zimowe szaleństwo? Przeczytaj: Gdzie na narty w Polsce?
Z Zieleńca można również zorganizować ciekawe górskie wędrówki. Można na przykład zdobyć najwyższy szczyt Gór Orlickich po polskiej stronie, zaliczany do Korony Gór Polski. Oprócz tego, obowiązkowa będzie wizyta w rezerwacie Torfowisko pod Zieleńcem. Powstało ono dzięki nieprzepuszczalnym skałom podłoża i stanowi relikt epoki lodowcowej. Rośnie tutaj ponad 100 gatunków roślin, w tym między innymi rosiczka. Rezerwat szczególnie potrafi zachwycić jesienią.
Sprawdź noclegi w Dusznikach-Zdroju:
Jak widać, Duszniki Zdrój to coś więcej niż tylko uzdrowisko. Pamiętaj, że to miasto potrafi zachwycić absolutnie o każdej porze roku.
Komentarze