Dwunastu Apostołów. Co to jest i gdzie szukać?

Dwunastu Apostołów. Co to jest i gdzie szukać?

Z czym kojarzy ci się Dwunastu Apostołów? Odniesienie do biblii nasuwa się samo, ale to nie jest prawidłowa odpowiedź. Dwunastu Apostołów znajdziesz w jednym z polskich miast! Z naszego artykułu dowiesz się, w którym, a także poznasz odpowiedź na pytanie – co to jest?

Dolny Śląsk to region pełen tajemniczych i zachwycających miejsc. Jeśli masz w sobie żyłkę odkrywcy, koniecznie zaplanuj wyprawę właśnie w te rejony. Jest tam co oglądać! Dzisiaj polecamy wizytę w Sudetach, a dokładnie w miejscowości leżącej w południowym krańcu Kotliny Krzeszowskiej, blisko granicy polsko-czeskiej.

Chełmsko Śląskie to miejscowość, która będzie idealna dla wszystkich turystów, którzy chcą zejść z utartych szlaków. Jest to przepiękne miasteczko, pamiętające czasy wczesnego średniowiecza. Osadę założyli Czesi, szybko rozwinęła się w ważny ośrodek usługowo-administracyjny. Od wieku XIV aż do 1810 roku Chełmsko Śląskie należało do zakonu cystersom. To właśnie dzięki nim powstała jedna z najważniejszych miejscowych atrakcji.

Planujesz zwiedzanie Chełmska Śląskiego? Koniecznie sprawdź noclegi w okolicy:

Chełmsko Śląskie i Dwunastu Apostołów


Chełmsko Śląskie było ważnym ośrodkiem sukiennictwa i płóciennictwa. Zarówno mieszkańcy miasta, jak też okoliczni chłopi, uprawiali len i zajmowali się tkactwem. Produkcja wzrosła w XVII wieku, dzięki czemu rozwinęło się też samo miasto. W momencie największego rozkwitu miejscowe wyroby transportowano za ocean i w chełmskim lnie być może zdobywano Dziki Zachód.

Dzięki temu cystersi mieli środki na wybudowanie okazałych kamienic, które do dzisiaj stoją przy rynku, a także domów dla tkaczy. Rzemieślnicy zostali sprowadzeni z Czech w roku 1707 i właśnie z myślą o nich wzniesiono dwanaście drewnianych, podcieniowych domów. Zostały nazwane Dwunastoma Apostołami i tak mówi się na nie również dzisiaj. Co ciekawe, do czasów nam współczesnych przetrwało tylko jedenaście budynków. Jeden z nich – Judasz - spłonął. Dom stał nieco na uboczu, więc udało się uratować pozostałe.

Kompleks Dwunastu Apostołów w Chełmsku Śląskim ma się świetnie. Domy zachowały swój oryginalny wygląd - mają wysunięte szczyty i podcienia. Na pewno ciekawostkę stanowi fakt, że niektóre są nadal zamieszkane. Na szczęście część została udostępniona dla zwiedzających, więc można zobaczyć je od środka. Na pewno warto zajrzeć do Izby Tkactwa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego “Tkacze Śląscy”. Zgromadzono tam zabytkowe krosna, kołowrotki i inne przedmioty związane z tkactwem.  

Dwunastu Apostołów znajdują się przy ulicy Sądeckiej. Oprócz Izby Tkactwa w budynkach działa kawiarnia oraz pracownia rękodzieła. Z wycieczki do Chełmska Śląskiego można przywieźć piękne, lniane wyroby. Natomiast w kawiarni na pewno warto się skusić na bombę apostołów. Jest to pyszne ciasto w kształcie domów tkaczy, a jego receptura pochodzi z lat 30. XX wieku!


fot. Paul Becker (CC BY 2.0) / Flickr.com

Chełmsko Śląskie - atrakcje


Chociaż domy tkaczy Dwunastu Apostołów to wabik na turystów, szukających nietypowych atrakcji, warto poznać inne zakamarki Chełmska Śląskiego. Miejscowość nie jest duża, więc na pewno nie zajmie to dużo czasu. Przede wszystkim warto pójść na rynek. Przy jego północnej pierzei zachowały się piękne kamienice z podcieniami. Stoi tam również rzeźba świętego Jana Nepomucena, zobaczysz ją i w innych dolnośląskich miastach.  

Chełmsko Śląskie szczyci się jeszcze jedną cenną budowlą. Jest to kościół Świętej Rodziny z 1343 roku. W drugiej połowie XVII wieku świątynia została przebudowana, więc zatraciła swe pierwotne cechy, stając się wspaniałym przykładem wczesnobarokowej architektury. Wewnątrz można jednak zobaczyć późnogotycką płaskorzeźbę, przedstawiającą koronację Maryi, oraz renesansową Pietę.

W Chełmsku Śląskim zachowały się też inne pamiątki po tkaczach. W mieście funkcjonowało między innymi osiedle bawarskich tkaczy adamaszku. Ich domki nazywano Siedmioma Braćmi, niestety zachował się tylko jeden. Znajduje się blisko rynku, przy ul. Kamiennogórskiej 21. Pod numerem 18. mamy natomiast Dom Tkaczy Ręcznych, gdzie przed drugą wojną światową mieściło się muzeum poświęcone tkactwu. Kamienica mocno podupadała, nadal jednak można podziwiać piękne barokowe zdobienia oraz krucyfiks, który mieści się nad głównym wejściem.

Chełmsko Śląskie - jak dojechać?


Chełmsko Śląskie nie leży na odludziu, więc dojazd nie będzie problemem. Można tu zawitać na przykład podczas wycieczki do czeskiego Skalnego Miasta. Miejscowość leży tylko 30 kilometrów do Wałbrzycha, który jest świetnie skomunikowany z resztą kraju. Można tu również dojechać do strony Jeleniej Góry, odległość wynosi około 50 kilometrów.

Następny artykuł Czy trudno jest sprostać...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!