Dzień Leśnika w Polsce. Poznaj najpopularniejsze obszary leśne w naszym kraju
Już niedługo Dzień Leśnika i Drzewiarza w Polsce. To świetny moment, by poznać największe i najpopularniejsze obszary leśne, w których można miło spędzić czas podczas właśnie rozpoczętej wiosny. Jaka jest główna idea tego święta i gdzie warto się wybrać, by odkryć piękno leśnych obszarów? Postanowiliśmy to sprawdzić i wybraliśmy te najlepsze miejsca.
Mając chwilę wolnego czasu, większość osób decyduje się na wyprawę do lasu. Panuje tu cisza i spokój, przyroda zachwyca, a okoliczne trasy spacerowe zachęcają do spacerów w gronie najbliższych nam osób. Obszary leśne najczęściej odwiedzamy, gdy decydujemy się na domki w górach, czy pokoje nad jeziorami. Jednak to nie jedyne przykłady miejsc, w których obszary leśne są największe i najpopularniejsze.
Popularne lasy w Polsce znajdziemy tak naprawdę w każdy zakątku naszego kraju, również w pobliżu wielkich miast. Sprzyjająca pogoda powoduje, że w weekendy gromadzi się tu dość liczna grupa osób - głównie na spacerach i wycieczkach rowerowych. Las to przede wszystkim cisza i spokój, czyste powietrze, klimat i wspaniała przyroda - wszystko to powoduje, że czujemy się zdecydowanie lepiej i lubimy tu przychodzić. Warto jest w tym miejscu podkreślić zasługi osób, które opiekują się lasem. Właśnie dlatego, tuż na początku kwietnia, jak co roku obchodzony jest Dzień Leśnika i Drzewiarza w Polsce.
Zobacz również: Dzień Wody i Ochrony Morza Bałtyckiego. Gdzie wybrać się wiosną nad wodę?
Dzień Leśnika i Drzewiarza w Polsce - najważniejsze informacje
W związku z tym, że lasy są wyjątkowymi i chętnie odwiedzanymi przez turystów i mieszkańców obszarami, warto podkreślić zasługi osób, które się nimi opiekują. Cała branża leśna, swoje święto obchodzi w dniu 5 kwietnia.
Są zawody, które są nie do końca doceniane. Leśnik i drzewiarz to świetne przykłady. To właśnie oni stoją na straży bezpieczeństwa i rozwoju obszarów leśnych, które są tak bardzo nam potrzebne do codziennego życia.
Warto podkreślić, że ich praca nie jest łatwa. Odbywa się bowiem w różnych warunkach atmosferycznych i trwa praktycznie przez cały rok, niezależnie czy to święto, czy weekend. Sprawują oni nadzór nad wycinką drzew, opiekują się nad zwierzętami, które mieszkają w lesie, czy pilnują zagrożenia pożarowego.
Poznaj: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce
Dzień Leśnika i Drzewiarza to stosunkowo młode i ruchome święto. W tym dniu odbywają się liczne wyjątkowe wydarzenia - m.in. sadzenie lasu, sprzątanie lasu. Oficjalnym patronem leśników, strażników leśnych i wszystkich ludzi pracujących w lesie jest opat Jan Gwalbert. W języku hebrajskim to imię znaczy „Bóg jest litościwy”.
Które obszary leśne warto odwiedzić podczas Dnia Leśnika?
Przypadający w dniu 5 kwietnia Dzień Leśnika i Drzewiarza i wiosna, która rozkręca się z każdym kolejnym dniem, to świetna okazja, by odwiedzić popularne obszary leśne w Polsce. To atrakcje przyrodnicze, wspaniałe trasy spacerowe i rowerowe, możliwość obcowania z przyrodą i po prostu miło spędzony czas w gronie najbliższych osób. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?
-
Puszcza Notecka - największy obszar leśny w Polsce
Każdy, kto wybrał apartamenty Wielkopolska, koniecznie powinien odwiedzić Puszczę Notecką, która jest obecnie największym obszarem leśnym w Polsce. Jej powierzchnia to 137 tys. ha. Jest to bez wątpienia miejsce idealne na wypoczynek, bo oprócz pięknych obszarów leśnych, znajdziemy tu również wspaniałe jeziora.
To Leśny Kompleks Promocyjny, obejmujący swoim zasięgiem nadleśnictwa: Potrzebowice, Wronki, Krucz, Sieraków, Oborniki, Karwin, Międzychód i Skwierzyna. Warto podkreślić, że rozciąga się na długości ponad 100 km – od Santoka i Skwierzyny na zachodzie po Oborniki i Rogoźno na wschodzie przy średniej szerokości 20 km.
Przeczytaj: Puszcza Notecka - co warto zobaczyć?
Krajobraz urozmaicony jest również potężnymi wałami wydm, które tworzą labirynt dolin i pagórków. Las gwarantuje nam, że o każdej porze roku spędzimy tu miło czas, nie tylko w sezonie letnim. Każdy, kto potrzebuje ciszy, spokoju oraz świeżego powietrza, powinien tu pojawiać się jak najcześciej. Podobnie jest z Puszczą Notecką, która jest chętnie odwiedzana o każdej porze roku. Ma to przede wszystkim ścisły związek ze wspaniałą przyrodą. Ludzie przyjeżdżają tu przede wszystkim dla bogatego drzewostanu, który pochodzi w zdecydowanej większości ze sztucznych nasadzeń. Podstawową część stanowią jednolite, co do gatunku i wieku ok. 70-letnie sosny.
Te drzewa możemy zobaczyć m.in. w rezerwacie Cegliniec. Za najstarsze drzewo w tym miejscu uchodzi dąb Józef, znajdujący się w Marianowie. To zrozumiałe, że największej liczby turystów w tym regionie możemy spodziewać się w sezonie letnim. Jeśli chcemy uniknąć tłumów, to warto jest się tu wybrać jesienią, zimą lub wczesną wiosną.
Tutaj znajdziesz noclegi w Puszczy Noteckiej:
-
Puszcza Białowieska - jeden z najpopularniejszych obszarów leśnych
Skoro był największy las w Polsce, to z okazji Dnia Leśnika warto wspomnieć również o tym najpopularniejszym. A jest nim bez wątpienia Puszcza Białowieska, która jest licznie odwiedzana przez turystów, którzy wybrali domki na Podlasiu. Znakiem rozpoznawczym są tu oczywiście żubry, ale nie tylko.
Sprawdź: Polska jest piękna: Białowieża i Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska to obszar o powierzchni 3086 km2. Jest to miejsce chętnie odwiedzane, przede wszystkim ze względu na wspaniały klimat, a do dyspozycji mamy wiele tras spacerowych. Przyroda zachwyca tu na każdym możliwym kroku. Warto podkreślić, że jest to ostatni pierwotny las Europy, który jest swego rodzaju unikatem na skalę światową. Są tu takie drzewa, których wiek sięga nawet 500 lat, a także setki gatunków zwierząt i roślin. Warto podkreślić, że procesy przyrodnicze, które zachodzą w środowisku przyrodniczym, nie są absolutnie niczym zakłócone. Znajdziemy tu wiele tras spacerowych i rowerowych, idealnych na letnie, rodzinne wyprawy. Punktem obowiązkowym na pewno będzie tu Rezerwat Pokazowy Żubrów i Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, będące najstarszym muzeum znajdujących się w parkach narodowych w Polsce i najstarsze muzeum na Podlasiu.
Wybierz dla siebie noclegi w Puszczy Białowieskiej:
-
Bory Tucholskie - wyjątkowy obszar z lasami sosnowymi w roli głównej
Każdy, kto planuje zarezerwować pensjonaty Kaszuby, powinien odwiedzić Bory Tucholskie, które znajdują się w pobliżu tego magicznego regionu. Bory Tucholskie są niemal w całości obsadzone lasami sosnowymi. Są tu torfowiska, tereny podmokłe, a także wiele rzadkich gatunków zwierząt, wydmy, rzeki (głównymi ciekami są tam Wda i Brda), które sprzyjają kajakarzom i miłośnikom spływów, oraz jeziora przyciągające żeglarzy.
Zobacz: Bory Tucholskie - 10 najważniejszych atrakcji
Na uwagę zasługuje fakt, że na terenie Borów Tucholskich utworzono wiele obszarów, objętych ścisłą ochroną: Park Narodowy Bory Tucholskie, parki krajobrazowe, czy rezerwaty przyrody. Z turystycznego punktu widzenia, warto tu również podkreślić obecność licznych zabytków i atrakcji, np. kamienne kręgi na terenie Borów Tucholskich, akwedukt w Fojutowie, czy rezerwat Cisy Staropolskie. To puszcza, którą każdy miłośnik letniego wypoczynku powinien odwiedzić!
Oto popularne noclegi w Borach Tucholskich:
Dzień Leśnika i Drzewiarza to świetny moment, by odwiedzić najpiękniejsze lasy w Polsce. Pamiętajcie, by dbać o nie przez cały rok i nie tylko od święta.
Komentarze