Dzikie miejsca w Polsce. 7 pomysłów na urlop z dala od tłumów

Dzikie miejsca w Polsce. 7 pomysłów na urlop z dala od tłumów

Zastanawiasz się czy dzikie miejsca w Polsce jeszcze w ogóle istnieją? Możesz być pewien – istnieją. Miejsca bez tłumów ludzi, kolejek do atrakcji czy hałaśliwej muzyki. Choć może czasem trudno w to uwierzyć, w Polsce nadal są miejsca nieodkryte i niezadeptane. Takie, gdzie słychać jedynie wiatr lub szum rzeki. Gdzie ich szukać? O tym – poniżej.

Dzikie miejsca w Polsce. Kiedyś było ich naprawdę dużo. Jednak z roku na rok bez wątpienia ich ubywa. Turyści odkrywają coraz to nowe zakątki, w kiedyś zupełnie nieznanych wioskach, dziś w sezonie letnim tętni życie. Powstają pensjonaty, zjeżdżają się ludzie. Jeśli marzy nam się wypoczynek w miejscu ustronnym, położonym na uboczu a może nawet na odludziu, musimy się nieco postarać. Poszukać miejscowości mało znanych i obiektów klimatycznych, prowadzonych przez ludzi z pasją. Nadal takie miejsca są, nie miejcie wątpliwości. Spróbujemy Wam nawet nieco ułatwić poszukiwania....

Przygotowaliśmy zestawienie, w którym znajdziecie 7 propozycji, miejsc, które do pewnego stopnia nadal pozostają dzikie. To wymarzone miejsca na urlop z dala od tłumów. Zobaczcie sami!


Dolina Wisłoki. Miejsce, gdzie czas się zatrzymał


Dolina Dolnej Wisłoki to mezoregion fizycznogeograficzny w południowej Polsce, środkowa część Kotliny Sandomierskiej. Głównymi miastami w Dolinie Dolnej Wisłoki są Mielec, Dębica i Pilzno.

Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Niskim. Wisłoka razem ze wpadającą do niej Zawoją ukształtowały małą kotlinkę, w której dawniej mieszkali Łemkowie. Obecnie po dawnej wsi zachowały się tylko samotne kapliczki i krzyże. Wszystkie piękne i jedyne w swoim rodzaju.

Świetnokrzyska Chata

Świetnokrzyska Chata

Bodzentyn, ul. Psary St.Wieś

Domki Bodzentyn 10
Gościniec Husarski

Gościniec Husarski

Sandomierz, ul. Rzeczyca Mokra

Kwatery i pokoje Sandomierz 10


Suwalszczyzna i Wigierski Park Narodowy


Wigierski Park Narodowy położony jest na Suwalszczyźnie. To właśnie na terenie tego parku znajduje się słynne jezioro Wigry oraz rzeka Czarna Hańcza. Możemy tu obcować z dziewiczą naturą i podziwiać bajkowe krajobrazy. Na terenie parku znajduje się ponad 40 jezior oraz mnóstwo pięknych lasów. Jest to idealne miejsce na wypoczynek dla wszystkich tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta, w ciszy i spokoju.

Ciekawą atrakcją jest tu m.in. leśną kolejka wąskotorowa, którą możemy wyruszyć na poszukiwanie storczyków czy też podejrzeć przy pracy bobry. Wigierski Park Narodowy zamieszkują także różne gatunki ptaków, m.in. trzy gatunki jaskółek – oknówkę, dymówkę i brzegówkę.

Wigierski Park Narodowy to również liczne szlaki rowerowe i piesze. Ich łączna długość wynosi blisko 200 kilometrów. W okolicach Rosochatego Rogu na przykład wytyczony został szlak płazów. Spacer wśród łąk, po kładkach przerzuconych ponad stawkami i niewielkimi mokradłami stanowi doskonałą okazję, by wsłuchać się w odgłosy natury, obserwować unikatową roślinność, wypatrywać żyjących tam zwierząt. Jest także ścieżka edukacyjna prowadząca pośród sucharów, czyli niewielkich, zarastających, kwaśnych jeziorek.


Dolina Izery na Dolnym Śląsku


Rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery położony jest na terenie województwa dolnośląskiego, w gminie Mirsk oraz częściowo na terenie gminy miejskiej Szklarska Poręba. Obejmuje on między innymi część Hali Izerskiej, a przy jego granicy znajduje się schronisko turystyczne Chatka Górzystów.

Rezerwat został utworzony w 2000 roku w celu ochrony roślinności torfowiskowej i zastąpił rezerwat Torfowisko Izerskie utworzony w 1969 roku, dla ochrony stanowiska brzozy karłowatej. Warto wiedzieć, że jest to jedno z trzech miejsc występowania tej rośliny w Polsce.

Ciąg torfowisk typu wysokiego i przejściowego powstał na skutek dużych opadów atmosferycznych oraz stagnacji wody przy nieprzepuszczalnym podłożu, jak również wyrębu podmokłych lasów iglastych przez osadników czeskich w ok. XVII w. Istniejące przed tym małe torfowiska rozrosły się, m.in. przez podniesienie się poziomu wód gruntowych, natomiast lasy się nie odrodziły.

Wędrówka przez moczary i świerkowe lasy, na pewno pozwoli odpocząć od zgiełku miasta. Teren ten nadaje się także na wycieczkę rowerową.

 Domki Ostoja Karkonoska

Domki Ostoja Karkonoska

Podgórzyn, ul. Jana Pawła II

Apartamenty Podgórzyn 9.5
Orlicka Skała

Orlicka Skała

Duszniki Zdrój , ul. Zieleniec

Pensjonaty Duszniki Zdrój 9.8
 BORSZÓWKA domki i pokoje

BORSZÓWKA domki i pokoje

Szklarska Poręba, ul. Wolności

Pensjonaty Szklarska Poręba 9.6


Ustronne Pojezierze Gostyńsko – Włocławskie


Pojezierze Gostyńsko – Włocłwskie nazywane jest często Małymi Mazurami. Rozciąga się na powierzchni 390 kilometrów kwadratowych pomiędzy Gąbinem, Gostyninem i Włocławkiem, na lewym brzegu Wisły. Na jego terenie znajduje się około 40 jezior. Dlatego m.in. jest to idealne miejsce na wypoczynek z dala od tłumów.

Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie pełne jest miejsc, gdzie można zaszyć się w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku miasta. Warto odwiedzić utworzony na tym terenie Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy - który powstał, aby chronić pradolinę Wisły - gdzie do dyspozycji są punkty widokowe, wiele szlaków pieszych oraz ścieżek edukacyjno-przyrodniczych.


Wypoczynek w Borach Tucholskich


Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje on ok. 3 tys. km² sandru w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej.

Odwiedzając ten region Polski, warto wybrać się do Rezerwatu Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugi pod tym względem w Europie. Znajduje się on w osadzie leśnej Wierzchlas w Borach Tucholskich. Rezerwat liczy sobie blisko 190 lat i stanowi jedną z atrakcji turystycznych regionu. Powierzchnia rezerwatu to 116,90 ha, natomiast nazwa pochodzi od najliczniejszego skupiska cisa na stanowisku naturalnym w Europie, które przetrwało do czasów współczesnych.

Atrakcją dla wszystkich miłośników spływów kajakowych jest także Rzeka Brda. Stanowi ona miejsce jednego z najciekawszych w Europie tras spływów kajakowych. Jej koryto ma niezmiernie ciekawy kształt, urozmaicony przez występujące gdzieniegdzie przełomy i meandry. Wokół brzegów Brdy mieści się dolina-sandra, nazwana Sandrą Brdy, której charakterystyczną cechą jest występująca w niej znaczna przewaga drzew sosnowych.


Stare lasy w Puszczy Noteckiej


Puszcza Notecka to przede wszystkim las. Stare, potężne drzewa, rezerwaty przyrody, liczne szlaki rowerowe, piesze i konne, a także jeziora i urokliwe miejscowości. To miejsce nieco oderwane od współczesnego pędu codziennego życia. Wręcz idealne na wakacje.

Jest to wielki kompleks leśny w Kotlinie Gorzowskiej zajmujący około 1372 km² i porastający wydmowy obszar międzyrzecza warciańsko-noteckiego. Ciągnie się na długości ponad 100 km od Santoka i Skwierzyny na zachodzie po Oborniki i Rogoźno na wschodzie przy średniej szerokości 20 km. Krajobraz puszczy urozmaicają potężne wały wydm, które tworzą labirynt dolin i pagórków.

Każdy, kto potrzebuje ciszy, spokoju oraz świeżego powietrza, powinien odwiedzać takie miejsca  jak najczęściej. Do Puszczy Noteckiej ludzie przyjeżdżają przede wszystkim dla bogatego drzewostanu, który pochodzi w zdecydowanej większości ze sztucznych nasadzeń. Podstawową część stanowią jednolite, co do gatunku i wieku ok. 70-letnie sosny. Te drzewa możemy zobaczyć m.in. w rezerwacie Cegliniec. Za najstarsze drzewo w tym miejscu uchodzi dąb Józef, znajdujący się w Marianowie.

W Puszczy Noteckiej z całą pewnością nie będą się nudzić także miłośnicy spacerów, wycieczek rowerowych i jazdy konnej. Na miejscu czeka mnóstwo – ponad trzydzieści, różnorodnych szlaków: pieszych, rowerowych i konnych, o różnej długości i różnym stopniu trudności.


Dolina Sanu i dzikie Bieszczady


Bieszczady mają opinię najdzikszego zakątka Polski. I nie bez przyczyny. Opuszczone doliny, zarośnięte pola dawnych wsi, najniższa gęstość zaludnienia w kraju. I choć w ostatnich latach te najbardziej popularne miejscowości przeżywają prawdziwy najazd turystów. Nadal znajdziemy tam miejsca dzikie, pełne spokoju i ciszy.

Jednym z takich jeszcze dzikich miejsc w Bieszczadach jest Dolina Sanu. Nie znajdziemy tu asfaltowych dróg, a jedynie ścieżki, które prowadzą terenami dawnych wsi Krywe i Tworylne. Zdziczałe sady, rozległe pastwiska, zarośnięte dawne pola uprawne, a wokół dzikie lasy, wyglądające jak puszcza. To idealne miejsce, by się zaszyć i odpocząć od zgiełku miasta i ludzi.

Następny artykuł Luzowanie obostrzeń. Co się...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!