Dziwne drzewa w Polsce, które musisz zobaczyć!

Dziwne drzewa w Polsce, które musisz zobaczyć!


Natura potrafi zaskoczyć. Bez wątpienia. Czasem jednak dużą rolę w „kształtowaniu” przyrody odgrywa też człowiek. Zobacz najbardziej dziwne drzewa w Polsce i planując wyjazd weź pod uwagę tych kilka lokalizacji. Nie pożałujesz! Te drzewa po prostu musisz zobaczyć!

1. Krzywy Las w Gryfinie


Krzywy Las jest chyba najbardziej znaną atrakcją przyrodniczą Pomorza Zachodniego. Dlaczego? Bo tak dziwnego i tajemniczego lasu nie ma w całej Polsce. Kilkadziesiąt zdeformowanych, powyginanych sosen zdecydowanie przyciąga wzrok.

Obszar ten otrzymał nazwę „Krzywy Las” ze względu na rosnące w tym miejscu zdeformowane sosny zwyczajne. Jest ich obecnie kilkadziesiąt. Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Ich wysokość całkowita sięga ok. 11–12 m. Zostały zasadzone w latach 30. XX wieku, prawdopodobnie w 1934 roku.

Teorii na temat powstania tego niezwykłego lasu jest wiele. Jednak najbardziej znaną jest ta, mówiąca o tym, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi czy sań.

Bez względu na historię tego miejsca i przyczyny skrzywienia drzew, obecnie stanowią one jedyną w swoim rodzaju atrakcję turystyczną. Nic w tym jednak dziwnego, bo widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity.

Zobacz noclegi w okolicy

Comfort Studio Central

Comfort Studio Central

Szczecin, ul. Plac Zawiszy Czarnego

Apartamenty Szczecin 10
Hotel Rycerski

Hotel Rycerski

Szczecin, ul. Potulicka

Hotele Szczecin
Bosman Place Szczecin

Bosman Place Szczecin

Szczecin, ul. Franciszka Ratajczaka

Kwatery i pokoje Szczecin 9.6


2. Sosna na Sokolicy


Bez wątpienia jest to symbol Pienin. Sosna z Sokolicy obecnie nie jest w najlepszym stanie. Już kilkakrotnie została uszkodzona, w wielu miejscach próchnieje i wymaga specjalistycznych zabiegów. Nadal jednak budzi zachwyt i stanowi świetne tło, wraz z niesamowitymi krajobrazami do pamiątkowych zdjęć.

Reliktowe sosny z Sokolicy należą do najstarszych w Polsce, liczą ponad 500 lat. Już sam ten fakt czyni z nich prawdziwą atrakcję Pienińskiego Parku Narodowego. Można je zobaczyć podczas wędrówki na szczyt Sokolicy - najsłynniejszego wzniesienia w Pieninach. Sokolica jest wspaniałym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie.

Słynne drzewo będące jednym z najbardziej lubianych symboli Pienin, chętnie fotografowane przez turystów - zazwyczaj z malowniczym przełomem Dunajca w tle - zostało po raz pierwszy złamane podczas akcji ratunkowej na szczycie ponad dwa lata temu. Od tamtej pory roślina podlega postępującej degradacji.

Nadal jednak sosna na Sokolicy jest. Także planując wędrówkę na szczyt, nie zapomnijcie o pamiątkowym zdjęciu!


3. Krzywy Las na Dolnym Śląsku


Krzywy las znajdujący się w województwie zachodniopomorskim znają wszyscy. Ten na Dolnym Śląsku, w okolicach Pieńska już niekoniecznie. A zdecydowanie warto poznać i odwiedzić to miejsce!

Obszar, na którym znajdują się charakterystyczne drzewa nazywane tańczącymi czy krzywym lasem, zajmuje teren kilku arów należący do Nadleśnictwa Ruszów.

Według leśników albo ktoś specjalnie krzywił tam młode sosny, by tak rosły i można je było wykorzystać w przemyśle meblarskim, albo, co bardziej prawdopodobne, jest to pamiątka po wojskach, które obozowały w tym lesie szykując się do forsowania Nysy pod koniec II wojny światowej. Młode drzewka miały być wykorzystywane do podpierania namiotów, maskowania pojazdów i sprzętu, lub po prostu rozjeżdżane i uszkadzane przez pojazdy

- czytamy na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jeszcze inna z hipotez mówi, że charakterystyczne skrzywienie spowodował owad - zwójka sosnóweczka. To motyl z rodziny zwójkowatych, który jest szkodnikiem fizjologicznym sosny. Najpierw gąsienica wgryza się w nasadową część igły, a następnie w pączki okółkowe. Po przezimowaniu kontynuuje swój żer w pączku szczytowym i rozwijającym się młodym pędzie, co może prowadzić do ich zamierania i zniekształcenia korony drzewa.



4. Sosna na Szczudłach w Wełeczu


Sosna krocząca zwana też Sosną na Szczudłach znajduje się w Wełeczu, nieopodal Buska-Zdroju. Jest to wielka osobliwość Ponidzia. Ta 100-letnia sosna pospolita rośnie przy zboczu niewielkiego wzniesienia. Dlaczego jest dziwna? Bo kształtem przypomina pająka lub inne zwierzę z odnóżami.

 

Osobliwy kształt sośnie nadają korzenie drzewa wystające ponad powierzchnię, na wysokość aż trzech metrów. Niemal cały system korzeni drzewa jest odsłonięty, dając tym samym niesamowity widok.


Ta niecodzienna sosna wygląda tak z powodu obniżenia poziomu terenu, spowodowanego dawną eksploatacją piasku w tym miejscu. To ludzie odsłonili korzenie, a reszta piasku i gleby została wypłukana przez wodę i wywiana przez wiatr. Dziś jej korzenie jakby wiszą w powietrzu a pomiędzy nimi jest wolna przestrzeń, w której zmieści się nawet kilka osób. To naprawdę ciekawe przeżycie chodzić pomiędzy korzeniami drzewa, niedostępne nigdzie indziej.

Obecnie sosna w Wełeczu stanowi pomnik przyrody i wyjątkową atrakcję turystyczną. Będziesz w okolicy? Odwiedź to miejsce koniecznie!


Willa Senso

Willa Senso

Busko-Zdrój, ul. Korczyńska

Kwatery i pokoje Busko-Zdrój 9.8
Willa Słoneczna

Willa Słoneczna

Busko Zdroj, ul. Słoneczna

Kwatery i pokoje Busko Zdroj 9.3


5. Topola Tekla w Chudowie


Tekla to zabytkowa, wielka topola z XVIII wieku. Można pomyśleć - cóż w tym wyjątkowego? Otóż jej pień jest tak ogromny i w środku pusty, dlatego też wstawiono tam drewniane stoliki, ławy i krzesła. Wyobrażacie sobie? Wygląda to naprawdę niesamowicie!

 

Topola Tekla w Chudowie doczekała się nawet tablicy informacyjnej, a w sezonie pięknie się zieleni, mimo pustego, sędziwego konaru. To wyjątkowo oryginalna ciekawostka znajdująca się tuż przy zamku Chudów oraz wspaniała atrakcja turystyczna, szczególnie dla dzieci!



Następny artykuł Geopark Świętokrzyski...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!