Dziwne i nietypowe pomniki w Polsce. Gdzie warto się wybrać?
Żyjąc w swoim miejscu zamieszkania lub podróżując po Polsce, Europie i świecie, bardzo często zwracamy na charakterystyczne budowle, które zostały postawione na cześć słynnych osób, postaci historycznych lub mają związek z ważnymi wydarzeniami, które zadecydowały o losach danego państwa lub całego świata. Pomniki bardzo często stanowią atrakcję, chętnie podziwianą przez turystów. A czy wiesz, że w Polsce możemy znaleźć również dziwne i nietypowe pomniki? Sprawdźmy, gdzie się znajdują i co przedstawiają.
To oczywiste, że w Polsce znajdziemy wiele pomników poświęconych Janowi Pawłowi II, marszałkowi Piłsudskiemu, Adamowi Mickiewiczowi, czy innym postaciom, związanym z historią i kulturą Polski. Nie da się ukryć, że lubimy odkrywać tego typu miejsca.
Pomniki w Polsce charakteryzują się przede wszystkim precyzją wykonania, naprawdę dużymi rozmiarami i lokalizacją w takich miejscach, które są bezpośrednio związane z daną osobą lub wydarzeniem. Najczęściej są to centralne punkty miasta, takie jak rynki, czy place i miejsca, w których pojawia się największa liczba osób.
Historia i kultura to jedno, ale coraz częściej w Polsce możemy zauważyć dość nietypowe pomniki. Może nie cieszą się aż taką popularnością, jak te dzieła sztuki, przedstawiające te najsłynniejsze postacie, ale wszystko wskazuje na to, że z każdym kolejnym rokiem powinny zyskać coraz większą liczbę miłośników. Nikogo nie powinien dziwić w związku z tym pomnik kartofla, kaloryfera, pomnik byka, czy dyrygenta fal. Czy wiesz, gdzie dokładnie znajdują się tego typu pomniki?
Poznaj: Najciekawsze pomniki w Polsce. Gdzie warto się wybrać?
Najdziwniejsze pomniki w Polsce - gdzie się znajdują?
W czym tkwi ich wyjątkowość? Przede wszystkim w tym, że są nietypowe, dziwne i bardzo często przedstawiają rzeczy lub osoby, o których nie pomyślelibyśmy przy tworzeniu tego typu pomnika. Są mniejsze lub większe i na pewno stanowią swego rodzaju wizytówkę danej miejscowości lub popularnego dużego miasta w Polsce. Gdzie znajdują się najdziwniejsze pomniki w Polsce? Sprawdźmy!
-
Krzesło we Wrocławiu
Rozpoczynamy od rzeźby, która znajduje się w stolicy Dolnego Śląską. Decydując się wypoczynek w wyjątkowym Wrocławiu, pragniemy zobaczyć możliwie jak najwięcej. Aby nabrać sił przed dalszym odkrywaniem tego wyjątkowego miasta, dobrze jest odpocząć. W związku z tym siadamy na ławce lub na krześle. W przypadku tego krzesła, odpoczynek wcale nie może okazać się taki prosty.
Sprawdź: Magiczne miasto w Polsce. Dlaczego warto odwiedzić Wrocław?
Krzesło jest bowiem plenerową rzeźbą, znajdującą się u zbiegu ulicy Rzeźniczej z ulicą Nowy Świat we Wrocławiu. Rzeźba ma 9 m wysokości i została wykonana z gładkiego betonu. Swoim wyglądem przypomina składane krzesło ogrodowe, a jego projektantem jest Tadeusz Kantor. Jak podkreślił twórca, rzeźba nie może być wyizolowana i musi być „w ruchu”, „w środku życia”.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg we Wrocławiu:
-
Kaloryfer w Stąporkowie
Mamy koniec zimy. Co prawda, nie mieliśmy podczas niej do czynienia z wysokimi mrozami, ale w wielu domach i mieszkaniach o tej porze roku stosujemy kaloryfery, gdyż wartości temperatur, szczególnie w nocy, spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz zobaczyć największy kaloryfer świata, to warto jest odwiedzić Stąporków - miejscowość, znajdującą się w województwie świętokrzyskim, w powiecie koneckim.
Z pewnością zainteresuje Cię również treść tego artykułu: Najśmieszniejsze i najdziwniejsze miejsca w Polsce
Kaloryfer w Stąporkowie znajduje się przy ulicy Piłsudskiego 103, naprzeciwko Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie. Rzeźba ma 2 metry i symbolizuje tylko i wyłącznie kaloryfer - nie ma żadnego, głębszego przesłania. Warto jednak pamiętać, że niemal wszystkie żeliwne kaloryfery, które znajdowały się dawniej w prawie każdym polskim domu, prawdopodobnie wyprodukowane zostały właśnie w Stąporkowie. Odlewnia Żeliwa Stąporków była niemal wyłącznym producentem owych grzejników w czasach PRL.
Oto popularne oferty noclegów w Stąporkowie:
Ośrodek Wypoczynkowy Relax
Końskie, ul. ul. Relaksowa
Ośrodki Szkoleniowe i Wypoczynkowe Końskie 9.3-
Pomnik Ziemniaka we wsi Biesiekierz
Ziemniak to nieodłączny element prawie każdego obiadu w Polsce. Stanowi jeden z głównych dodatków do schabowego, czy też składnik pierogów, tak bardzo lubianych w Polsce. Również z ziemniaków smaży się słynne placki, które jadamy z licznymi dodatkami.
Czy to właśnie z tych powodów, we wsi Biesiekierz postawiono pomnik ziemniaka, który stanowi pewnego rodzaju wyróżnik tego miejsca? Rzeźba ma aż 9 metrów wysokości i stanowi popularną atrakcję tej małej wsi na Pomorzu Zachodnim. Dlaczego pomnik ziemniaka w tym miejscu? To warzywo zostało postawione, aby uczcić wyhodowanie nowej odmiany tej rośliny w pobliskiej Hodowli Ziemniaka w Biesiekierzu. Postawiono go w roku 1983, z inicjatywy ówczesnego dyrektora hodowli. Ziemniak znajduje się również w herbie tej gminy.
Przeczytaj koniecznie: Wakacje kulinarne po Polsce - gdzie i co zjeść?
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Biesiekierzu:
-
Leśny Lud w Kudowie-Zdroju
Kolejny pomnik na pewno jest ciekawy, a z drugiej strony może budzić przerażenie. Kudowa-Zdrój to popularna miejscowość na Dolnym Śląsku, znajdująca się w powiecie kłodzkim. Każdy, kto chce miło spędzić swój czas podczas noclegu w górach, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce.
To właśnie w Kudowie-Zdroju znajduje się słynny Leśny Lud. Jest to rzeźba, która została wkomponowana w Górę Parkową niedaleko budynku sanatorium Bristol. Pomnik powstał w roku 2015 i przedstawia głowę oraz dwie ręce. Instalacja Leśnego Luda oprócz posągu obejmuje również nowe nasadzenia roślin. Dzięki temu pomnik wiosną wygląda naprawdę wspaniale.
Sprawdź oferty noclegów w Kudowie-Zdroju:
-
Pomnik Dyrygenta Fal w Gdyni
Nasza ostatnia propozycja znajduje się w jednym z popularnych miast Trójmiasta - Gdyni, a właściwie tuż poza nim. Jest to miasto, które bez wątpienia cieszy się dużym zainteresowaniem turystów o każdej porze roku. Znaleźć nocleg w Trójmieście podczas sezonu letniego jest niezwykle trudno. Wszystko za sprawą popularnych miejsc i atrakcji nad morzem, z których chętnie korzystają turyści.
Sprawdź: Gdynia na weekend - co warto zobaczyć?
Mając na uwadze atrakcje, warto podkreślić, że to właśnie w tym mieście znajduje się nietypowy pomnik Dyrygenta Fal, który został zlokalizowany kilkadziesiąt metrów od brzegów Gdyni. Pomnik przedstawia postać chłopca z batutą w ręku. W momencie kiedy fale ruszają się, poruszają również pływakiem połączonym z jego batutą, co sprawia wrażenie, że chłopiec dyryguje wodami Bałtyku. Pomnik został odsłonięty w 2009 roku i należy do kategorii najbardziej oryginalnych pomników w Polsce.
Oto popularne oferty noclegów w Gdyni:
Jeśli w Waszej okolicy znajduje się ciekawy i nietypowy pomnik, to koniecznie dajcie nam znać w komentarzu pod tym artykułem. Pomóżcie stworzyć mapę dziwnych i nietypowych pomników w Polsce.
Komentarze