W Etnocentrum organizowane są wystawy czasowe i stałe oraz prelekcje i wykłady poświęcone kulturze ludowej i tradycyjnej.
W Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbywają się zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych.
Proponujemy lekcje:
- sezonowe (szczegóły w kalendarzu)
- całoroczne, połączone ze zwiedzaniem Etnocentrum, z wykorzystaniem autentycznych rekwizytów oraz tekstów kultury tradycyjnej (legendy, pieśni, ) w wybranym scenariuszu.
W związku z warsztatami (dotyczącymi każdego działu kultury tradycyjnej), ale i niezależnie od nich, w Etnocentrum odbywają się spotkania z mistrzami tradycji.
W regionie krośnieńskim funkcjonuje wielu czynnych artystów głównie starszego pokolenia, wykonujących tradycyjny i właściwy dla ośrodka repertuar. Podczas spotkań z udziałem mistrzów i osób szczególnie zainteresowanych daną dziedziną możliwa jest bezpośrednia wymiana doświadczeń i umiejętności na drodze transmisji Mistrz–Uczeń.
Przy Etnocentrum działa teatr obrzędowy/ludowy, w skład którego wchodzą szczególnie uzdolnieni artystycznie uczniowie szkół Ziemi Krośnieńskiej. Spotkania grupy odbywają się regularnie, a towarzyszą im: warsztaty ruchu scenicznego, emisji głosu, śpiewu i aktorstwa. Uczniowie samodzielnie przygotowują całą charakteryzację oraz scenariusze.
Zapraszamy również na urodziny w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, miejscu spotkań z kulturą ludową i tradycyjną. Zabierzemy Was w 2,5 godzinną, nowoczesną podróż w tradycję, w wybranym scenariuszu urodzin:
- Izba z piecem, podczas której uczestnicy urodzin stają się gospodarzami naszej kuchni. Ich zadaniem jest wspólne upieczenie ciasteczek, pod okiem prowadzącego, a następnie ich spałaszowanie. Z izby z piecem zabawa przeniesie się do naszej strefy multimedialnej, gdzie zagramy w tradycyjne gry planszowe i zabierzemy gości w pełną wrażeń podróż w świat krośnieńskich legend.
- Warsztat tkacki, podczas której zabierzemy gości do naszego warsztatu tkackiego, na wspólne zajęcia z wybranej tematyki: bibułkarstwa, hafciarstwa, lalek motanek, malowania na drewnie, wycinanki ludowej. Następnie zabawa przeniesie się do naszej strefy multimedialnej, gdzie zagramy w tradycyjne gry planszowe i zabierzemy gości w pełną wrażeń podróż w świat krośnieńskich legend.
- Pasternik, podczas której zabawę rozpoczniemy w naszej lustrzanej sali Pasternik, w której wyświetlimy projekcję łąki w 4 porach roku. Animator poprowadzi gry i zabawy po dawnemu. Będzie tez okazja wirtualnie przymierzyć strój ludowy i pośpiewać z Etnokaraoke. Następnie przyjęcie przeniesie się do naszej strefy multimedialnej, gdzie zagramy w tradycyjne gry planszowe i zabierzemy gości w pełną wrażeń podróż w świat krośnieńskich legend.
Zajęcia warsztatowe prowadzone w Etnocentrum dotyczą każdego działu kultury ludowej i tradycyjnej: śpiewacze, taneczne, muzykarskie, kulinarne i rękodzielnicze.
Zaparszamy takż ena potańcówki. W sezonie (od wiosny do jesieni) potańcówki odbywają się na zewnątrz, w specjalnie przygotowanej przestrzeni, a przy złej pogodzie w Izbie Weselnej Etnocentrum.
Istnieje również możliwośćwynajęcia nowoczesnej, bogato wyposażonej sali do organizacji konferencji, kongresów i szkoleń.
Nasz sala konferencyjno–szkoleniowa znajduje się w świetnej lokalizacji, tuż przy dworcu PKP oraz PKS, przy ulicy Kolejowej 29a w Krośnie.
Sala posiada najwyższej klasy rzutnik multimedialny (projektor), rozsuwany ekran, oraz system nagłośnienia wraz z bezprzewodowym mikrofonem.
Zapraszamy !!!
Uprzejmie informujemy, że informacje znajdujące się w ogłoszeniu pochodzą ze strony www.etnocentrum.pl/