Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane - półmetek festiwalu!
Festiwal BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane wkracza w drugą połowę wakacji – przez cały sierpień w polskich kurortach będzie można oglądać najbardziej wartościowe tytuły ostatnich lat.
Letnie wieczory nad morzem, w górach i na Mazurach zapowiadają się fascynująco! Najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane nie zwalnia tempa racząc widzów codziennie nową dawką filmowych emocji. Miejsca w kinach pod gwiazdami w Sopocie, Zakopanem i Giżycku zapełniają się do ostatniego leżaka.
fot. Jurek Bartkowski / materiały prasowe Kina Letniego
W sierpniu seanse o pół godziny wcześniej
Dostosowując się do cyklu natury i wcześniej zapadającego zmroku festiwal przyspiesza o pół godziny wszystkie sierpniowe seanse. W drugim miesiącu wakacji przed dużym ekranem na sopockim Molo – najdłuższej drewnianej konstrukcji tego typu w Europie - będzie można zasiąść już o 21:30. Kino z widokiem na Giewont na Placu Niepodległości przy zakopiańskich Krupówkach startuje o 21:00, podobnie jak w giżyckiej Ekomarinie, gdzie we wtorki i środy można oglądać filmy w jedynym w Europie kinie jachtowym.
„Mistrz” Głowacki w Sopocie
We wtorek 9 sierpnia z widzami i turystami w Trójmieście spotka się jeden z najwybitniejszych polskich aktorów - Piotr Głowacki, którego wcześniej będzie można zobaczyć w roli tytułowej w filmie „Mistrz”. Spotkanie nieprzypadkowo odbędzie się we wtorek, którego hasłem przewodnim jest „Świat Cię potrzebuje” - aktor jest propagatorem zdrowego i odpowiedzialnego stylu życia. Rozmowę w festiwalowej kawiarni Koło Molo w Sopocie poprowadzi Weronika Wawrzkowicz, oficjalna reporterka festiwalu, prowadząca blog Rozmawiam, bo lubię. Wstęp jest bezpłatny.
31 hitów w 7 cyklach tematycznych
Tradycyjnie w każdy dzień tygodnia prezentowane są filmy związane z określoną tematyką.
Poniedziałki pod hasłem WE ARE TENNIS pokazują, że kort tenisowy to nie tylko arena sportowych zmagań, ale również doskonałą lokalizacją dla planu filmowego. Ten cykl 1 sierpnia rozpocznie "Córka trenera" w reżyserii Łukasza Grzegorzka z rewelacyjnym Jackiem Braciakiem w roli zagubionego ojca. Zmagając się z trudnym procesem dojrzewania nastolatki, rozgrywa mecz życia zakończony widowiskowym smeczem. W kolejne poniedziałki zostaną wyświetlone: "Wimbledon", "Wojna płci", "King Richard: Zwycięska rodzina" oraz "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem". Poniedziałkom patronuje Bank BNP Paribas, który wspiera tenis na całym świecie od niemal 50 lat.
W sierpniowe wtorki wybrzmi przypomnienie, że ŚWIAT CIĘ POTRZEBUJE. Wśród filmów poruszających ważne tematy społeczne, równościowe i ekologiczne pojawi się m.in. „Duch Śniegów” dokumentujący poszukiwania śnieżnej pantery w górach Tybetu. Ten hołd dla absolutnego piękna przyrody i wartości życia jako następstwa pokoleń zadebiutował w Cannes, a później otrzymał Cezara - najważniejszą francuską nagrodę filmową.
fot. Maciej Cioch / materiały prasowe Kina Letniego
Środy przekonują o sile filmów MADE IN POLAND. Rodzime kino reprezentują m.in. „7 uczuć" Marka Koterskiego z udziałem Mai Ostaszewskiej, lauereatki tegorocznego Diamentowego Klapsa Filmowego – nagrody Festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane. Ulubieni aktorzy reżysera, obsadzeni nieprzypadkowo w rolach, w których ich znamy i lubimy - Katarzyna Figura jako klasowa piękność, Marcin Dorociński w roli rozrabiaki czy Andrzej Chyra grający alkoholika - wracają razem z Adasiem Miauczyńskim (Michał Koterski) do czasów dzieciństwa. Ta pełna przezabawnych sytuacji podróż do przeszłości bawi i wzrusza, skłaniając jednocześnie do refleksji na temat dorastania, budowania relacji, przeżywania emocji. Tych ostatnich z pewnością dostarczy też „Mistrz”, inspirowany historią przedwojennego warszawskiego pięściarza, który trafił do Auschwitz w pierwszym transporcie. Przez trzy lata stoczył kilkadziesiąt zwycięskich walk, których stawką było życie. Jako Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, niosący współwięźniom nadzieję, wystąpił wspomniany Piotr Głowacki, znany m.in. z filmów „Bogowie” czy „80 milionów”.
Czwartki to OSCARY – wieczory zarezerwowane dla filmów, których twórcy zdobyli nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej lub byli do niej nominowani. Cykl rozpocznie amerykańsko-brytyjski dramat obyczajowy „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w którym matka zrobi wszystko, by znaleźć sprawcę morderstwa córki, nawet jeśli oznacza to wypowiedzenie wojny lokalnej policji. W kolejnym tygodniu zostanie wyświetlony film „Na rauszu" - przebój festiwali w Cannes, Toronto i San Sebastián ze znakomitym Madsem Mikkelsenem. Główny bohater przeżywa kryzys wieku średniego, wypalenie zawodowe i problemy w związku. Razem z kolegami postanawia przeprowadzić eksperyment i sprawdzić, czy pomoże im regularne uzupełnianie alkoholu, którego rzekomo brakuje w ludzkim organizmie od urodzenia. Psychologiczny dramat zmienia się w komedię, którą sam reżyser nazywa pochwałą życia, a nie picia. W repertuarze czwartkowym znalazł się także „Najgorszy człowiek na świecie" – dojrzały i przewrotny obraz o szukaniu swojej drugiej połowy.
fot. MMPStudio / materiały prasowe Kina Letniego
W PIĄTKI ZE STORYTEL na dużym ekranie pojawią się najciekawsze adaptacje dzieł literatury. Na początek „Dom Gucci”, inspirowany historią opisaną w książce Sary Gay Forden „Dom Gucci". Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku”. Ridley Scott wziął na filmowy warsztat najbardziej znany wątek modowego imperium - zabójstwo Maurizio Gucciego na zlecenie jego byłej żony Patrizii (w tej roli Lady Gaga). Pozostałe piątkowe pozycje to „Prestiż”, „Lassie, wróć” oraz „Papierowe miasta”.
W soboty JEST AKCJA!, czyli przegląd filmów, które wbiją widzów w leżaki. Zaczniemy od „Nieznośnego ciężaru wielkiego talentu” oraz „Pig” z Nicolasem Cage’em. Następnie będziemożna zobaczyć „Bodyguard i żona zawodowca” z Salmą Hayek oraz „Zabójczy koktajl”, w którym rozdzielone przed laty matka – płatna zabójczyni - i córka wychowana w bezwzględnej grupie przestępczej połączą siły, by wspónie stawić czoła sprawcom rozłąki zagrażającym dziewczynie.
Na festiwalowe niedziele zapraszają znane reżyserski i aktorki, których dokonania prezentowane są pod hasłem KOBIETA Z KAMERĄ. Ich siłę i talent będzie można podziwiać m.in. w filmach „Arab Blues”, „Córce” czy „Tony Erdmann” - zdobywcy pięciu nagród Europejskiej Akademii Filmowej.
- Cieszę się, że po raz kolejny pod hasłem We Love Cinema możemy dostarczać niezapomnianych emocji fanom kina, którzy chcą wykorzystać wakacje do nadrobienia filmowych zaległości. Uważnie dobrany, bogaty repertuar jubileuszowej edycji zawiera tytuły przypominające o ważnych tematach, które często umykają nam w szumie codzienności. Szczególnie zapraszam we wtorki i niedziele – dni związane z 17. Celami Zrównoważonego Rozwoju, o których dziś wszyscy musimy mówić głośno i jak najczęściej - podkreśliła Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas.
- Jestem szczęśliwy, że najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane powrócił po pandemicznych ograniczeniach do wielkiej formy. Wysoka lipcowa frekwencja pokazała, że miłośnicy kina tęsknili za niezwykłą atmosferą wieczornych seansów. Mam nadzieję, że pogoda – jak dotychczas – będzie nam sprzyjać, a sierpniowe propozycje przyciągną równie liczną publiczność - powiedział dyrektor Festiwalu i prezes Outdoor Cinema Paweł Adamski.
Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie www.kinoletnie.pl
Aktualności, relacje i ciekawostki dostępne na Facebooku i Instagramie @BNPParibasKinoLetnie
fot. Jurek Bartkowski / materiały prasowe Kina Letniego
Część filmów na festiwalu dostepna jest w ukraińskiej wersji językowej - z napisami lub lektorem. W celu odsłuchania specjalnie przygotowanej ścieżki dźwiękowej, wystarczy będąc w kinie pobrać na telefon aplikację "Listen Everywhere".
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wstępu na Molo w Sopocie.
Organizator: Outdoor Cinema
Partner tytularny: Bank BNP Paribas
Partnerzy strategiczni: Telewizja TVN i Player
Patroni medialni: Radio Zet, Chillizet, Filmweb, Viva!, Party, Polki.pl, Kino, Gazeta Wyborcza, AMS, Zakolove, Nocowanie.pl, Wirtualna Polska
Sponsorzy: Jawor Parkiet, Polargos, Koral, Storytel
Hotele partnerskie: My Story Sopot Apartments, Hotel St. Bruno, Rezydencja Gubałówka
Kino partnerskie: Nowa Fala w Giżycku
Kawiarnia festiwalowa: Koło Molo w Sopocie
Partnerzy lokalni: Urząd Miasta Sopotu, Urząd Miasta Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Molo w Sopocie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Urząd Miejski w Giżycku i Giżyckie Centrum Kultury
Partnerzy festiwalu: KoKo Kamper, Żegluga Mazurska, Bertrand, Isabella
Blog partnerski: Rozmawiam, bo lubię
Partner kina jachtowego: Skyboat
Komentarze