Festiwal Rawa Blues

Festiwal Rawa Blues

 
Festiwal Rawa Blues odbywa się już po raz 27. Od pierwszej edycji w roku 1981 przeszedł ewolucję która ze stosunkowo niewielkiej imprezy prezentującej polską scenę bluesowa doprowadziła go do przekształcenia się w największy w Europie festiwal bluesowy.

Od 1992 r. na koncertach w hali "Spodka" pojawiły się gwiazdy bluesa pierwszej wielkości i historyczne już postacie tej muzyki: Luther Allison. Junior Wells, Koko Taylor, Carey Bell, Cephas & Wiggins, C. J. Chenier, Rory Block, Little Charlie & The Nightcats, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Paul Geremia, Roy Rodgers i wielu innych. To właśnie z ich powodu wielu fanów bluesa przyjeżdża na "Rawę" nie tylko z Polski, chcąc słuchać bluesa w najznakomitszym wykonaniu.

Tegorocznymi gwiazdami festiwalu będą:

Janiva Magness

Dwa lata z rzędu (w 2006 i 2007) Magness uhonorowana została najbardziej prestiżową nagrodą Blues Music Awards w kategorii Najlepsza wokalistka roku bluesa współczesnego. Pozostawiła w polu wokalistki tej miary co Shemekia Copeland, Marcia Ball i Susan Tedeschi.

Zadebiutowała pod koniec lat 90. Kariera Janivy Magness nabrała przyspieszenia, kiedy otrzymała główną rolę w spektaklu muzycznym It Ain’t Nothin’ But The Blues, przeniesionym z Broadwayu do Kalifornii i wystawionym w David Geffen Theatre w Los Angeles. Solowe występy w klubach zamieniła wkrótce na wielkie festiwale. Pełnym blaskiem głos Janiny Magness zabrzmiał na płytach Bury Him At the Crossroads i obsypanej wieloma nagrodami
i wyróżnieniami Do I Move You ?

Janiva śpiewa emocjonalnie bluesa akustycznego, standardy z epoki Bessie Smith, utwory rhythm and bluesowe w stylu nowo-orleańskim i dynamiczne, pełne drapieżności kawałki blues-rockowe. Jak mówią jej artystyczni adoratorzy Charcie Musselwhite i Delbert McClinton „Janiva kładzie na łopatki dopiero podczas koncertu na żywo i wtedy jej śpiew naprawdę oszałamia”.

Asylum Street Spankers

Grający bluesy zespół którego prezentacja na tegorocznej Rawie jest próbą pokazania szerszego kontekstu bluesa. Grupa powstała w 1994 r., po tym jak w słynnym w Austin Dabbs Hotel poznali się, ceniony gitarzysta akustycznego bluesa teksańczyk Guy Forsyth, nowojorczyk, syn śpiewaka operowego, wokalista grający też na harmonijce i tarze o pseudonimie Wammo oraz wokalistka i gitarzystka Christina Marrs.

Jak chyba żadna ze znanych obecnie amerykańskich grup, czerpie z tak różnorodnego repertuaru, piosenek Bessie Smith, Roberta Johnsona, Louisa Armstronga, Niny Simone, Otisa Reddinga, Johnny’ego Casha, Boba Dylana, Harry’ego Nilssona, Toma Waitsa, Prince’a, The Beastie Boys, Nirvany i innych, zinterpretowanych w języku Spankersów. Od 1999 r. wydają płyty grupy we własnej wytwórni Sparks-a-Lot, co pozwala im na całkowitą swobodę artystycznej wypowiedzi. Rozszerzyli repertuar o własne utwory, rozszerzając muzykę o elementy psychodelii czy hard rocka (jeden z albumów zawiera bożonarodzeniowe piosenki) i wprowadzili bogate aranżacje i wokalne harmonie. Wydany w tym roku albumie Mommy Says No! w humorystyczny sposób odwołuje się do świata dziecięcych fantazji i niepokojów.

Storm Warning

Brytyjska grupa Storm Warning złożona jest z pięciu rożnych osobowości które razem tworzą charakterystyczną i ekscytującą muzykę. Blues jest sercem brzmienia, lecz jest formą która zmienia swój kształt i charakter w zależności od tego kto go wykonuje. Zespół posiada niepowtarzalne współczesne brzmienie łączące bluesa z rockiem i wpływami jazzowymi.

Frontmanem grupy jest grający na harmonijce ustnej wokalista Son Maxwell. Jest autorem podręczników ‘The Complete Harmonica Player’, i ‘Starting Blues Harmonica’. Gitarzysta, ‘Mad Dog’ Moore, wykonuje nie tylko blusesowe i rockowe solówki tworząc własne oryginalne improwizacje.

Występujący poprzednio w zespołach Capability Brown i Krazy Kat perkusista, Roger Willis tworzy potężną sekcję rytmiczną z basistą Derkiem White. Roger Willis współpracował rownież z wykonawcami takimi jak Lynyrd Skynyard, Linda Lewis, Tony Ashton, czy John Lord. Piąty członek Storm Warning, Ian Salisbury, pianista celuje nie tylko fortepianowym boogie lecz również w ekscytujących popisach na organach Hammonda.

Irek Dudek

Ireneusz Dudek – rock`n`rollowiec i bluesman, szerokiemu kręgowi odbiorców znany jako Shakin` Dudi. Artysta niepokorny i poszukujący. Wokalista i wirtuoz gry na harmonijce. Showman, dla którego scena jest prawdziwym żywiołem. Liczne koncerty, festiwale (w tym Rawa Blues, obecnie największy bluesowy festiwal w Europie, który Dudek organizuje co roku). Jak co roku Irek Dudek występi w specjalnie przygotowanym programie, tym razem solo.

A ponadto zaprezentują się:

na dużej scenie:

  • Big Fat Mama
  • Boogie Chilli
  • Gang Olsena
  • Limbo
  • Sławek Wierzcholski
  • Terraplane
  • Wojtek Klich

na małej scenie:

  • Clezmer's
  • Krakowska Grupa Bluesowa
  • Marek Motyka
  • Mizia & Mizia
  • Puste Biuro
  • Zbig-Band
  • 2 Late

20 lecie działalności uczci specjalnie przygotowanym programem "unplugged" na tegorocznej Rawie zespół Gang Olssena, a 25 lecie działalności obchodzić będzie Sławek Wierzcholski. Warto w tym miejscu wspomnieć że kariery tych wykonawców zaczęły się właśnie na Rawie Blues.

Z okazji rocznicy śmierci nieodżałowanego Tadeusza Nalepy wszyscy polscy wykonawcy zagrają po jednym utworze z repertuaru artysty we własnej aranżacji.

W tym roku obok pofestiwalowych jam sessions odbywających się w klubach Rawy Blues po zakończeniu koncertu w Spodku, po raz pierwszy w Centrum Sztuki filmowej w Katowicach odbędzie się nocny seans filmowy poświęcony muzyce bluesowej. W programie zorganizowany przy współpracy z Ambasadą USA pokaz dokumentu The Land Where the Blues Began zrealizowanego przy współpracy wybitnego eksperta z dziedziny bluesa Alana Lomaxa poprzedzony prelekcja Marka Jakubowskiego oraz projekcja filmów dokumentalnych Adama Sikory poświęconych Ireneuszowi Dudkowi i Janowi Kyksowi Skrzekow. W drugiej sali projekcyjnej będzie można również obejrzeć wybrane koncerty z poprzednich edycji Rawy Blues.

W holu Spodka przed rozpoczęciem koncertu na dużej scenie studenci katowickiej Akademii Sztuk Pięknych podejmą różnorodne działania plastyczne inspirowanych tematyką bluesową.

Nowościa tegorocznej edycji festiwalu jest również kawiarenka poetycka zorganizowane we współpracy z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka.

Poza strawą duchową dla bluesfanów pomyślano również o wyżywieniu (w końcu przez 13 godzin trwania koncertów można porządnie zgłodnieć). Miłośnicy bluesa mogą liczyć na smaczne i tanie dania serwowane w pięciu punktach na terenie Spodka.

Następny artykuł Koncert Nnenna Freelon

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!