Festiwal w Sopocie
Pierwszy sopocki festiwal odbył się w 1961 roku w dniach 25-27 sierpnia. Pierwszy dzień poświęcony był piosence polskiej - wzięli w nim udział m.in. Jerzy Połomski, Sława Przybylska i Violetta Villas. Dzień drugi to piosenka międzynarodowa, gdzie gośćmi festiwalu byli m.in.: Nora Brockstedt, Zoe Couroucli oraz Inger Lindblath...
Podczas trzeciego dnia odbył się koncert „Piosenka nie zna granic”. Gospodarzami pierwszego festiwalu byli: Irena Dziedzic, Zofia Słaboszowska, Lucjan Kydryński i Mieczysław Voit. Grały orkiestry Polskiego Radia: Mała Symfoniczna pod dyrekcją Stefana Rachonia oraz Taneczna pod dyrekcją Edwarda Czernego.
Pomysłodawcą festiwalu był Władysław Szpilman, wybitny pianista, dyrektor muzyczny Polskiego Radia, wszechstronny kompozytor - twórca zarówno muzyki poważnej, jak i popularnych piosenek.
Trzy pierwsze edycje festiwalu odbyły się w hali Stoczni Gdańskiej (1961-63). Później został przeniesiony do Opery Leśnej i szybko przerodził się w największą, obok Opola, imprezę muzyczną w Polsce.
Opera Leśna za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki staje się każdego roku atrakcją sopockiego lata i - dzięki telewizyjnemu przekazowi - obiektem zainteresowania w całym kraju.
Unikalna sceneria Opery Leśnej w Sopocie była przez lata tłem występów przedstawicieli różnych stylów i rodzajów muzyki pop.
Przez wiele lat historii festiwalu zmieniała się jego nazwa, regulamin, organizatorzy. W latach 60. i na początku 70. był typowym konkursem piosenki organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki przy współpracy z Polską Agencją Artystyczną PAGART. Jego uczestnikami byli znani i popularni w Europie artyści, tacy jak: Karel Gott (Czechosłowacja), Frida Boccara (Monako), Henri Dés (Szwajcaria), Izabelle Aubret (Francja), Salomé (Hiszpania) i inni.
W połowie lat 70. ci sami organizatorzy razem z Komitetem Radia i Telewizji zorganizowali Festiwal Interwizji w Sopocie. Było to najbardziej prestiżowe wydarzenie muzyczne i piosenkarskie we Wschodniej Europie. Sopot stał się miejscem wielkiego sukcesu gwiazd z Bloku Wschodniego, takich jak: Helena Vondračkowa, Jiři Korn, Frank Schöbel, Ałła Pugaczova, Hana Zagorowa, Maryla Rodowicz.
Tylko w ostatnich kilku latach w Sopocie z recitalami wystąpili m.in.:
1998 - The Corrs, Chris Rea, Tanita Tikaram, Ace of Base, ERA
1999 - Lionel Richie, Whitney Houston
2000 - Texas, Bryan Adams
2001 - Goran Bregovič, Lou Bega, UB40
2002 - Zucchero, Garou
2003 - Ricky Martin, Gotan Project
2004 - Kate Ryan, In-Grid, Patricia Kaas
2005 - Scorpions, Simply Red
2006 - Elton John, Katie Melua
2007 - Norah Jones, gwiazdy lat 70.
2008 - Samanta, Sabrina, Sandra, Kim Wilde, Limahl i Kajagoogoo, Shakin' Stevens, Tomas Anders
Wcześniej uczestnikami i gwiazdami festiwalu byli m.in.: Charles Aznavour, Shirley Bassey, Boby Solo, The Temptations, Boney M, Johnny Cash, Kim Wilde, Jose Feliciano, Alison Moyet, Marilion, Paul Young, Beverly Craven, Chuck Berry, Vanessa Mae, Annie Lenox, The Kelly Family, Vaya Con Dios, Deep Forest, La Bouche, Secret Garden, Boyz II Men.
Telewizja Polska S.A. stała się wyłącznym producentem festiwalu w 1994 r. Koncerty festiwalowe tworzone były w formie wydarzeń telewizyjnych, pozwalających na ich bezpośrednią transmisję w Programie Pierwszym TVP, oglądaną przez miliony widzów.
Tak było do roku 2005. Od tego roku do roku 2009 na mocy zawartej z Miastem Sopot umowy organizatorem festiwali jest stacja telewizyjna TVN.
Źródło: bart.sopot.pl
Komentarze