Tym, czym dla Nowego Jorku jest Statua Wolności, a dla Paryża Wieża Eiffla, tym dla Bydgoszczy była i jest Fontanna Potop. Odwiedzając Bydgoszcz warto odwiedzić park im. Kazimierza Wielkiego, gdzie przy placu Wolności znajduje się monumentalna fontanna.
Pomnik przedstawia kulminacyjny moment biblijnego potopu - scenę, gdy giną zwierzęta i ludzie, którzy nie znaleźli schronienia na arce. Składa się z trzech części: najwyższa środkowa ukazuje wysoki szczyt skalny, na którym stoi półnagi mężczyzna podtrzymujący lewym ramieniem omdlewającą kobietę, a drugą ręką wciąga brodatego mężczyznę wdrapującego się na skałę. Młoda matka - zmarła z wyczerpania, ale zdołała jednak uratować swoje dziecko. Za nimi wdrapuje się lew, lecz nie czyni szkody ludziom. Drugą figurę tworzy samotna niedźwiedzica, która w zaciśniętej paszczy trzyma martwe ciało małego niedźwiadka.Trzecia część rzeźby przedstawia scenę walki człowieka z oplatającym go wężem morskim, na wzór grupy Laokoona.
Autorem okazałej fontanny jest berliński artysta Ferdinand Lepcke (1866-1909), który wygrał konkurs ogłoszony w 1897 roku przez Krajową Komisję Sztuki Królestwa Prus na wodotrysk - rzeźbę w Bydgoszczy. Prace przygotowawcze trwały 6 lat. Fontannę uroczyście odsłonięto w 1904 r., jednak na początku stycznia 1943 r. rzeźbę przetopiono na cele wojenne. Podobny los spotkał również kopię fontanny „Potop”, która znajdowała się w Eisleben, w Górnej Saksonii. Proces przywrócenia miastu zrekonstruowanej kompozycji fontanny „Potop” rozpoczął się w 2004 r., a zakończył w październiku 2012 r. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 26 czerwca 2014 roku.