Fort Anioła powstawał w latach 1854-1858, za czasów panowania króla pruskiego Frederyka Wilhelma IV i pełnił funkcje punktu artyleryjsko - obserwacyjnego Twierdzy Świnoujście (stanowiły ją 4 forty). W czasie II wojny światowej został on zmodernizowany, doprowadzono tam elektryczność oraz centralne ogrzewanie. Był tam również radar, radiostacja, telegraf oraz telefon. Wtedy pełnił on rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich. Po wojnie obiekt trafił w ręce Rosjan i był przez nich wykorzystywany aż do roku 1992.
Obecnie fort nieustannie poddawany jest remontom. Stał się on placówką kulturalną miasta i miejscem spotkania z historią. Odbywają się tu wystawy malarstwa, fotografii, rzeźby a także koncerty muzyczne, spotkania z artystami oraz pokazy walk rycerstwa średniowiecznego. Nazwa Fortu wzięła się od tego, że kształtem przypomina on Zamek Świętego Anioła w Rzymie.
Wewnątrz obiektu na uwagę zasługuje szczególnie sala Wikingów, w której wszystkie eksponaty można przymierzać, podnosić i pozować z nimi do zdjęć. Niektóre z przedmiotów są oryginałami, inne tylko replikami. W sali kominkowej mieści się również klimatyczna kawiarnia połączona ze stałą wystawą szkła i wystawami czasowymi.
Podziwiać tu można niesamowitą wystawę szkła autorstwa Doroty Muchy, wystawę biżuterii z bursztynu, sprzętu nawigacyjnego oraz porcelany.
Zwiedzanie fortu trwa około 15 do 30 minut i odbywa się pod opieką przewodnika.
Informacje na temat cen uzyskamy po kontakcie telefonicznym.
Wizyta w tym miejscu będzie niezapomnianą lekcją historii dla całej rodziny.
Ciekawa i dobrze utrzymana fortyfikacja z interesującą historią.
Wszystko co ważne widać z zewnątrz więc nie ma sensu płacić za bilet. Niemiła obsługa.
Słabo! Bardzo słabo.
Super wycieczka rowerowa lub piesza, na końcu drogi jest możliwość zjedzenia posiłku i wypicie kawki
Zdzieranie pieniędzy za nic.