Gdańsk w jeden dzień. Najwiażniejsze atrakcje w centrum miasta

Gdańsk w jeden dzień. Najwiażniejsze atrakcje w centrum miasta

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Każdy turysta, który spędza wakacje nad morzem, powinien znaleźć choć kilka godzin, by zobaczyć najważniejsze miejsca. Gwarantujemy, że wróci po więcej!

Gdańsk w jeden dzień - czy opłaca się przyjeżdżać tu na kilka godzin? Odpowiedź jest jedna: zawsze! W Gdańsku można zakochać się od pierwszego wejrzenia, a po zakończonym spacerze każdy zda sobie sprawę, że w przyszłości wróci tu po więcej. Co więc warto tu zobaczyć “na szybko”?

Magiczne miasto, w którym nie można się nie zakochać. Wyjątkowy klimat, którego każdy powinien doświadczyć osobiście - taką opinię o Gdańsku zostawiła na Nocowanie.pl Anna.


Gdańsk - miasto, w którym się zakochasz



fot. Roman Babakin, Adobe Stock

Podczas jednodniowej wizyty w Gdańsku można tylko pobieżnie doświadczyć atmosfery miasta. Dlatego najlepiej wybrać się na tamtejszą starówkę, która urzeka już od pierwszego wejrzenia. Panuje tam niesamowity klimat, przenoszący nas w czasie o kilka wieków.


Spacerując po starym mieście w Gdańsku, przekonujemy się, jak potężny był to port! Pierwszy raz wspomniano o nim już w 999 roku w “Żywocie św. Wojciecha”, gdy podczas swej misji ochrzcił pierwszych przedstawicieli plemion pruskich. W średniowieczu Gdańsk stał się ważnym ośrodkiem handlowym, swoją potęgę zbudował na handlu zbożem. Teraz kamienice zamożnych kupców można podziwiać podczas spaceru.

Gdańsk - co warto zobaczyć w jeden dzień?


Przechadzkę zaczynamy na Targu Węglowym, gdzie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i miejskie imprezy. Aby dostać się na Stare Miasto, przechodzimy przez Bramę Złotą, wprost na ulicę Długą. Wraz z Długim Targiem nazywana jest Drogą Królewską, gdyż właśnie tędy monarchowie wjeżdżali do Gdańska. Do dzisiaj jest tam najbardziej reprezentacyjnym miejscem, przy którym skupiają się najważniejsze atrakcje.

Fontanna Neptuna

Fontanna Neptuna

Gdańsk, ul. Długi Targ

Zabytki Gdańsk 9.2
Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska

Gdańsk, ul. Długa

Muzea Gdańsk 9.4


Warto wspomnieć tu najpierw o gotyckim ratuszu, największej świeckiej budowli w Gdańsku. Obecnie mieści się tam siedziba Muzeum Historii Miasta Gdańska. Przed ratuszem znajduje się kolejny ważny symbol – fontanna Neptuna. Tuż obok mamy kamienicę Dwór Artusa, w której w średniowieczu spotykali się zamożni mieszczanie, by debatować o sytuacji i przyszłości miasta. Jest to jeden z najpiękniejszych budynków w Gdańsku, zachwyca zarówno architekturą, jak też kunsztownymi wnętrzami. Komnaty mieszczą muzealne ekspozycje, więc są udostępnione do zwiedzania.

Idąc dalej Długim Targiem, dochodzimy do Bramy Zielonej, która wyprowadzi nas na Długie Pobrzeże. W manierystycznym budynku bramnym mieści się Muzeum Narodowe oraz Gdańska Galeria Fotografii.   

Długie Pobrzeże - to trzeba zobaczyć!



Ze Starego Miasta wychodzimy wprost nad Motławę. To właśnie tutaj można zobaczyć zabytki, przypominające o tym, jak dużą potęgą handlową był Gdańsk. Znajduje się tam symbol dawnych czasów, czyli ogromny dźwig nazywany Żurawiem. Sąsiadują z nim kamieniczki tzw. Składu Kolonialnego.  

Przy Długim Pobrzeżu cumują tramwaje wodne i statki zabierające turystów na rejsy wycieczkowe między innymi w okolice Westerplatte. Dużą atrakcję stanowi Sołdek - statek-muzeum, który był pierwszą dalekomorską jednostką zbudowaną w Polsce po 1945 roku. Długie Pobrzeże stanowi wspaniałą scenerię dla romantycznego spaceru.

 Statek-muzeum

Statek-muzeum

Gdańsk, ul. Ołowianka

Muzea Gdańsk 9.6


Ulicą Mariacką do bazyliki mariackiej


Droga Królewska to na pewno jedna z bardziej reprezentacyjnych ulic w Gdańsku. Ale o wiele bardziej klimatyczna jest Mariacka, prowadząca do bazyliki Wniebowzięcia NMP. Jest wąska i cienista, po obu jest stronach stoją strzeliste kamienice. W wielu z nich mieszczą się galerie sztuki, można też kupić ręcznie wyrabianą, oryginalną biżuterię.

Spacer Mariacką kończymy w kościele mariackim, największej ceglanej świątyni w Europie! Ma 100 metrów długości, 30 metrów wysokości, a w jej wnętrzu może zmieścić się nawet 25 tysięcy osób. Budowano ją przez 160 lat – od 1343 roku.

Zobacz noclegi w Gdańsku:


Wewnątrz na uwagę zasługuje kopia wczesnorenesansowego tryptyku “Sąd ostateczny” autorstwa Hansa Memlinga. Oryginał tego bezcennego dzieła można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Największym skarbem jest tu średniowieczna rzeźba Pięknej Madonny oraz XV-wieczny zegar astronomiczny. Obowiązkowo trzeba wdrapać się na kościelną wieżę, skąd rozciąga się zapierający dech widok na miasto.

Taka wędrówka, jeżeli zechcemy zaglądać do tamtejszych muzeów, a później zjeść obiad w restauracji na starówce, na pewno zajmie nam kilka godzin i pozostawi tylko dobre wspomnienia.


Następny artykuł Gdzie można zrealizować bon...

Komentarze (2)

Mike

Spoko artykuł

Polo

Noooo, jest naprawdę niezły

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!