Gdzie na wakacje w marcu? Kierunki na urlop
Boisz się, że przysłowie „W marcu jak w garncu” sprawdzi się podczas twojego marcowego urlopu? Owszem, marzec nie jest najpopularniejszym miesiącem, jeśli chodzi o podróżowanie. Jeśli jednak masz urlop w marcu, to musisz zatem zaplanować go tak, by być przygotowanym na każdą możliwą zmianę pogody. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy listę ciekawych kierunków na wakacje w marcu.
Planując wakacje w marcu należy pamiętać o pierwszych roztopach, przedwiosennym zimnym deszczu ze śniegiem i częstej zmianie pogody.
Chęciny
To malownicza miejscowość w województwie świętokrzyskim. Rozsławił ją na całą Polskę Zamek w Chęcinach, który przyciąga turystów licznymi legendami i opowieściami.
Chęciński zamek w średniowieczu oraz późniejszym okresie pełnił dwie różnorakie role. Była to rezydencja królewska oraz więzienie.
• żona Kazimierza Wielkiego - Adelajda Heska
• żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (później nazywany Warneńczykiem)
• królowa Bona
Za panowania Władysława Łokietka Zamek w Chęcinach stanowił funkcję skarbca koronnego. Najprawdopodobniej właśnie tam swój majątek ulokowała królowa Bona.
Wśród mieszkańców Chęcin krąży historia o Białej Damie, którą w nocy prawdopodobnie można zobaczyć w ruinach zamku. Mglista postać to podobno królowa Bona, która nieprzerwanie szuka ukrytych w zamku skarbów.
Jeśli jesteś miłośnikiem techniki i technologii, a jednocześnie lubisz się bawić i potrafisz poczuć się jak dziecko, to koniecznie odwiedź pobliskie Centrum Nauki ''Leonardo da Vinci'' , które oferuje mnóstwo niespodzianek dla najmłodszych: cykliczne wystawy, eksperymenty oraz niezwykle interesujące zagadki przyrodnicze. Celem organizatorów jest popularyzowanie nauki wśród najmłodszych przez zabawę!
Lublin
Wypoczynek w innym mieście to świetny pomysł! Warto wybrać miasto, które nie zniechęca tłumem turystów, a wręcz przeciwnie – jest spokojne i urokliwe. Dobrym pomysłem może być zwiedzanie Lublina, który jest atrakcyjnym turystycznie przystankiem.
Warto wybrać się na spacer Lubelską Trasą Podziemną. Ma ona około 280 metrów długości i ciągnie się pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. W trakcie spaceru usłyszysz wiele ciekawostek o mieście, ale też podań, pogłosek i legend. Spacer jest niezwykle ciekawy dla dorosłych, ale nieco starsze dzieci również będą zachwycone!
Zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej w poniedziałki łączy się z inscenizacją aktorską. Jeśli masz ochotę na spacer pod miastem – musisz zarezerwować bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, by nie zabrakło dla ciebie miejsca!
Warto również odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej, które w marcu zaczyna budzić się do życia. To naprawdę duży skansen, w którym możesz miło spędzić czas na świeżym powietrzu i cofnąć się do przeszłości.
Warto również wejść na szczyt baszty Zamku Lubelskiego. Rozpościera się z niej wyjątkowa panorama. Ze szczytu wieży zobaczysz odrębność Starego Miasta i nowego budownictwa. Warto zrobić tu pamiątkowe selfie z Lublina!
Muzeum na zamku jest obecnie nieczynne z powodu remontu, ale skorzystaj z okazji, by przespacerować się uliczkami Starego Miasta. To malownicze uliczki, klimatyczne restauracje, które oferują regionalne jedzenie i fantastyczny klimat. Nie zapomnij o zakupie tradycyjnego lubelskiego cebularza!
Komentarze