Gdzie na wiosenny weekend? 6 najpiękniejszych miejsc w Polsce
Wiosną, nie tylko przyroda budzi się do życia. My także. Dzień robi się dłuższy, temperatura wzrasta, a i nam jakoś więcej się chce. Dlatego też jest to idealny czas na wyprawy. Gdzie konkretnie warto się wybrać? Które miejsca w Polsce wyglądają wtedy najpiękniej? Przybywamy z pomocą, a dokładniej – podpowiedzią. Oto zestawienie 6 najpiękniejszych miejsc w Polsce wiosną.
1. Pieniny w wiosennej odsłonie - świetny pomysł na wiosenny spacer
Chociaż okoliczne wiosenne krajobrazy Pienin zachwycają nas na każdym kroku, to powinniśmy pamiętać, że znajdziemy tu kilka innych wyjątkowo atrakcyjnych zakątków. Przebywając w okolicy wiosną, z całą pewnością powinniśmy odwiedzić przede wszystkim rezerwat przyrody Wąwóz Homole - bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Pieninach. A wiosną prezentuje się on jeszcze bardziej okazale. Głęboko wycięty wąwóz o ścianach przypominających kształtem literę V mierzy około 800 metrów długości. Spacerując po jego dnie, będziemy mogli podziwiać piękne turnie o fantazyjnych kształtach, bogatą florę porostów, a także cieszyć się szumem spływającego pomiędzy skałami potoku Kamionka. Planując wyprawy po Pieninach, warto także odwiedzić inne piękne rezerwaty przyrody. Do najciekawszych należą: Wysokie Skałki, Biała Woda oraz Zaskalskie Bodnarówka.
Zobacz też 5 pomysłów na wakacje w Polsce oraz Dzikie miejsca w Polsce. 7 pomysłów na urlop z dala od tłumów
2. Wiosenne Tatry – krokusy w Dolinie Chochołowskiej
Tatry cieszą się wielkim zainteresowaniem turystów przez cały rok. Jednak zdecydowanie najwięcej osób odwiedza je latem i zimą. Dlaczego my zachęcamy, by pojawić się w Tatrach wiosną? Bo to właśnie wiosną piękne doliny będą uwodziły dywanami fioletowych krokusów oraz tętniącą życiem przyrodą. Żadna inna pora roku nie zapewni wam takich widoków.
Szczególnie warto odwiedzić cudowną dolinę Chochołowską. Stanowi ona idealne miejsce dla mniej wprawnych turystów oraz rodzin z dziećmi. Spacer nią zapewni nam okazję do podziwiania piękna okolicy.
Dolina Chochołowska jest największą doliną w Tatrach. Leży ona na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz całkiem niedaleko Doliny Kościeliska. Trudno wskazać odpowiednią porę na odwiedziny w tym miejscu. Wiosną oczarują nas fioletowe dywany kwitnących krokusów, na które po prostu nie można przestać patrzeć. To wprost zachwycający i niepowtarzalny widok.
3. Wiosna w Borach Tucholskich bywa oszałamiająca
Bory Tucholskie są krainą o największej lesistości w Polsce. Czarują one turystów bujną roślinnością, bogactwem przyrody oraz niezwykle malowniczym krajobrazem. Dzięki licznym jeziorom i rzekom w krętych dolinach, a także wielu rezerwatom przyrody okolica ta stanowi idealne miejsce do wyrwania się z miejskiego zgiełku i bliskiego obcowania z naturą. Przybywający tu turyści mogą liczyć na wiele form aktywnego wypoczynku, cieszyć się nieskażonym powietrzem oraz wszechobecną zielenią.
Dlaczego warto przyjechać do Borów Tucholskich wiosną? Bo pozbawiona turystycznego zgiełku okolica stanie się wtedy jeszcze spokojniejsza. Do naszej dyspozycji będą wtedy wszystkie trasy spacerowe, a budząca się do życia przyroda na pewno nas zachwyci i oczaruje.
Zwolennicy wypraw rowerowych również bez problemu znajdą coś dla siebie. W Borach Tucholskich czekają liczne szlaki rowerowe, które zabiorą turystów w piękne zakątki, w których królują lasy, rzeki i jeziora. Wśród najciekawszych okolicznych tras dla rowerzystów warto wymienić między innymi Ogólnopolski Turystyczny Szlak Rowerowy Bory Tucholskie oznakowany na niebiesko, czarny Regionalny Turystyczny Szlak Rowerowy po Borach Tucholskich oraz czarny Szlak “Kaszubskiej Marszruty”.
4. Wiosenny weekend w Karkonoszach? To naprawdę świetny pomysł!
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech, rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km. Najwyższym szczytem jest Śnieżka i każdy, kto ją zdobędzie, nie pożałuje. Szczególnie wiosną widok z trasy na Śnieżkę i ze szczytu góry potrafi być zachwycający. Budząca się do życia przyroda, delikatne wiosenne słońce oraz jedyne w swoim rodzaju widoki – czego można chcieć więcej?
Dodatkowym atutem wiosennej wyprawy w Karkonosze jest brak tłumów, które możemy tam spotkać w szczycie sezonu. Podczas wędrówek towarzyszyć nam będzie jedynie szum wiatru i ciepłe promienie wiosennego słońca. I oczywiście – górskie panoramy.
Warto podkreślić, że Karkonosze są rozległym regionem górskim – możemy je zwiedzać zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Nie sposób jest wymienić wszystkich miejsc, które powinniśmy zobaczyć. Będąc tu, na pewno warto jest się wybrać na najwyższy szczyt tego pasma, czyli Śnieżkę. Warto zobaczyć również średniowieczną Świątynię Wang w Karpaczu, Krucze Skały oraz Wodospad Kamieńczyka, znajdujący się w okolicy Szklarskiej Poręby.
Zobacz też 5 pomysłów na udany wyjazd we dwoje
5. Puszcza Białowieska w rozkwicie? Tylko wiosną!
To właśnie w Puszczy Białowieskiej zachowały się jedne z ostatnich i większych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. To właśnie na tych ziemiach obok wilka i rysia żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Puszcza Białowieska leżąca w dorzeczu Narwi i Bugu warta jest odwiedzenia o każdej porze roku. Bez wątpienia. Jednak to wiosną możemy zaobserwować rozwijające się listki drzew i krzewów, podziwiać piękne kwiaty wychylające się spod leśnej ściółki, posłuchać przepięknego śpiewu ptaków. Tylko wiosną jest to możliwe.
A co zrobić i gdzie się wybrać by zobaczyć na żywo żubra? W tym celu trzeba odwiedzić Rezerwat Pokazowy Żubrów. Tam, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki i rysie. Rezerwat jest ważną atrakcją turystyczną, ale służy również edukacji przyrodniczej młodzieży szkolnej odwiedzającej Białowieżę. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest on udostępniony do zwiedzania. Jednak wiosną, już od połowy kwietnia, zwiedzanie jest możliwe codziennie.
6. Stawy Milickie i Dolina Baryczy wiosną. Raj dla miłośników obserwacji zwierząt
W Dolinie Baryczy żyje niemal 300 gatunków ptaków, w tym także rzadko występujące i ginące gatunki. By obserwacja tych niezwykle ciekawych stworzeń była łatwiejsza, przygotowano specjalne miejsca - czatownie i wieże. Można też umówić się na wiosenny spacer z ornitologiem, co jest świetnym pomysłem, szczególnie gdy w obserwacje będą prowadziły także dzieci.
Ptactwa wodnego na miejscowych stawach jest mnóstwo, o każdej porze roku. Jednak bez wątpienia to wiosną zobaczymy najwięcej. Obserwacje najlepiej prowadzić wcześnie rano lub przed zmierzchem. Jakich mieszkańców miejscowych wód możemy spotkać? Naprawdę wielu, m.in. łabędzie nieme i krzykliwe, kaczki krzyżówki, perkozy czy łyski. Jeśli nie stracimy zbyt szybko cierpliwości i poświęcimy trochę czasu na obserwacje, możemy wypatrzeć też bekasy czy biegusy zmienne. Na pobliskich drzewach mieszkają kormorany, po łąkach spacerują żurawie, natomiast nad stawami przelatują orły bieliki.
Komentarze