Gdzie Polacy spędzili wakacje 2017? - Raport Nocowanie.pl
Przyjrzeliśmy się preferencjom turystycznym Polaków. Dokładnej analizie poddaliśmy okres wakacyjny i miejsca destynacji urlopowych.
Sprawdziliśmy, gdzie Polacy poszukiwali noclegu w letnich miesiącach, uwzględniając dane pochodzące z serwisu Nocowanie.pl w okresie czerwiec – sierpień 2017. W tym czasie z serwisu korzystało blisko 7,5 mln użytkowników.
Północ i południe kraju dominują
Najchętniej wybieranym na wakacje województwem było pomorskie (33%), następnie zachodniopomorskie (22%) i małopolskie (15%). Zaś najmniej popularne w tym czasie były opolskie (0,17%), łódzkie (0,24%) i lubuskie (0,35%).
W zeszłym roku początek i koniec listy wyglądał dokładnie tak samo, zmiany nastąpiły od pozycji dziewiątej, gdzie w 2016 roku znajdowało się województwo podlaskie, następnie kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, świętokrzyskie i mazowieckie.
Top 20 najpopularniejszych miejscowości
Od czerwca do sierpnia bieżącego roku najchętniej wybieraną miejscowością było Zakopane (ponad 6 % wszystkich zapytań). Wśród najpopularniejszych miejscowości dominowały znane kurorty nadmorskie oraz miejscowości górskie. Rzadziej wybierane były duże aglomeracje miejskie. Na kolejnych pozycjach zestawienia najpopularniejszych miejscowości znajdziemy Władysławowo (5,22%), Łebę (3,5%), Krynicę Morską (3,18%), wśród nadmorskich miejscowości na piątej pozycji znalazł się Karpacz (3.09%). Wśród miejsc, które zadebiutowały w top 20 w 2017 roku są Okuninka nad Jeziorem Białym, Kraków i Szklarska Poręba.
W 2016 na czele zestawienia było Władysławowo, dopiero za nim Zakopane. Łeba utrzymała się na trzecim miejscu podium. Dużo wyżej było Mielno - spadek z 5 na 12 pozycję oraz Ustka z 10 na 14 i Karwia z 11 na 18 pozycję. Wzrost odnotowała Szczawnica z 13 na 9 miejsce, Sopot z 14 na 10, Solna z 20 na 13, Polańczyk z 19 na 16. W ubiegłym roku w top 20 pojawiły się jeszcze Rewal, Wrocław i Ustronie Morskie.
Najpopularniejsze miejscowości w górach i nad morzem
W poszczególnych regionach nie było niespodzianek. W górach najczęściej wybierane były: Zakopane, Karpacz, Szczawnica, Solina i Polańczyk. Zaś nad morzem popularnością cieszyły się: Władysławowo, Łeba, Krynica Morska, Kołobrzeg i Jastarnia.
W zeszłym roku w tym okresie królowały nad polskim morzem Władysławowo, Łeba, Mielno, Krynica Morska i Kołobrzeg. W górach był to dokładnie taki sam zestaw, jak w bieżącym roku.
Formy zakwaterowania
Wśród najczęściej wybieranych form zakwaterowania znalazły się Kwatery i pokoje (47%), podobnie było również w roku ubiegłym. W tym roku turyści częściej wybierali domki (15%) i apartamenty (13%), ale pensjonaty również znalazły się wysoko.
Wśród udogodnień o które pytali turyści najczęściej pojawiała się łazienka (42%), telewizor (27%) i radio (26%).
Wypoczynek z rodziną
Dokładnie, jak w ubiegłym roku turyści najczęściej pytali o pięciodniowe pobyty. Najpopularniejsze były wyjazdy rodzinne, na drugim miejscu znalazły się pary, dopiero później znajomi. Ciekawe jest, że coraz więcej osób podróżuje i spędza wakacje w pojedynkę. Oferty dla singli również cieszyły się zainteresowaniem.
Najczęściej pytano o nocleg dla dwóch osób (70%), następnie dla czterech (9%) i trzech (7%), single (6%) wyprzedzili podróżujących grupami. Pojawiały się grupy lub rodziny sześcioosobowe (1,9%) i pięcioosobowe (1,7%), ale turyści pytali nawet o noclegi dla 15 osób.
Wakacje w Polsce tańsze i bardziej bezpieczne
Porównując najpopularniejsze wakacyjne destynacje średni koszt noclegu dla 2 osób najkorzystniej kształtował się w górach, najdroższe okazało się polskie morze.
Średni koszt noclegu dla 2 osób nad morzem: 177.30 zł
Średni koszt noclegu dla 2 osób na mazurach: 165.86 zł
Średni koszt noclegu dla 2 osób w górach: 151.77 zł
Dane pochodzą z Serwisu Nocowanie.pl z okresu czerwiec-sierpień 2017 w porównaniu do analogicznego okresu 2016.
Autor: Kamila Miciuła
Komentarze (2)
Eff_Ka
Zapraszamy do Świnoujścia :-)))