Gdzie się wybrać na rower w okolicach Lublina?
Za oknem coraz cieplej… Warunki idealne do wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Jedną z nich są bez wątpienia wycieczki rowerowe, na które chętnie wybieramy się w ciekawe miejsca, w gronie rodziny lub znajomych. Jedni robią to rekreacyjnie, a inni zawodowo. Które trasy w okolicach Lublina warto wybrać na wycieczkę rowerową?
Każdy sposób jest dobry, by móc w pełni podziwiać atrakcyjne turystycznie miejsca, znajdujące się w naszym kraju. Pandemia koronawirusa sprawiła, że nasze podróżowanie po Polsce zmieniło się niemal pod każdym względem. Obiekty noclegowe w dalszym ciągu pozostają zamknięte, turyści unikają miejsc obleganych. Z kolei chętnie organizujemy wycieczki jednodniowe, do których z powodzeniem można zaliczyć m.in. wycieczki rowerowe.
Tego typu aktywność zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Do Holandii, w której rower jest najpopularniejszym środkiem transportu, trochę nam brakuje, ale nie jest też tak najgorzej. Rowerem chętnie jeżdżą mali i duzi, młodsi i starsi. Wycieczki rowerowe mają zarówno wymiar krajoznawczy, jak też pozwalają miło spędzić czas i odstresować się po obowiązkach dnia codziennego.
Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę rowerową?
Powodów, by w każdej chwili wybrać się na wycieczkę rowerową, jest całe mnóstwo. Początek wiosny w wielu przypadkach wiąże się z rozpoczęciem sezonu rowerowego przez sporą część osób. Jedni decydują się na przejażdżkę po najbliższej okolicy. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez dwóch kółek, dlatego też decydują się zabrać rowery na bagażnik samochodowy, by móc cieszyć się wycieczkami rowerowymi podczas weekendu majowego, czy wakacji.
Jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych aktywności fizycznych wśród Polaków. Pozwala spędzić czas na wiele wspaniałych sposobów. Przemierzamy wiele kilometrów, a wszystko to odbywa się bez większego wysiłku, a z uśmiechem na ustach. Dodatkowo, jazda na rowerze niesie ze sobą wiele korzyści. Można tu zaliczyć m.in.:
-
poprawa stanu naszego samopoczucia
-
odprężenie po trudach dnia codziennego
-
mile spędzony czas w gronie najbliższych nam osób
-
wymiar krajoznawczy
-
poprawa stanu naszego zdrowia
-
jazda na rowerze pozwala zrzucić zbędne kilogramy
-
jazda na rowerze wspomaga przemianę materii i spowalnia starzenie się naszego organizmu
-
wycieczki rowerowe wyzwalają endorfiny, czyli hormony szczęścia.
Poszukujesz inspiracji na wycieczki rowerowe w Polsce? Przeczytaj koniecznie: Pomysły na polskie wakacje. Rowerem
Gdzie warto się wybrać na wycieczkę rowerową w okolicach Lublina?
Każdy mieszkaniec Lublina, czy turysta który przebywa w tym właśnie mieście, ma wiele możliwości zorganizowania wycieczki rowerowej. Postanowiliśmy przedstawić pomysły i inspiracje, które są w pełni bezpieczne i pozwalają nieco lepiej poznać interesujące zakątki Lubelszczyzny. A jest co podziwiać. Wszystko odbywa się w wyjątkowym klimacie, w bliskości przyrody, z elementami nowoczesności i poprzez wizytę w miejscach ściśle związanych z historią. Uzupełnieniem tej idealnej całości jest również doskonale rozwinięta infrastruktura drogowa, co sprzyja bezpiecznemu przemierzaniu kolejnych kilometrów na naszym rowerze.
Pamiętaj, że wycieczkę rowerową możesz śmiało połączyć z organizacją rodzinnego pikniku lub z wizytą w takich miejscach, do których dojazd samochodem graniczy z cudem. O popularności sportu, jakim są rowery, można przekonać się m.in. podczas weekendu, kiedy to popularne trasy rowerowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Które trasy wybrać i gdzie udać się na wycieczkę rowerową? Sprawdźmy!
-
Wycieczka rowerowa nad Zalew Zemborzycki
Rozpoczynamy od najpopularniejszego kierunku wycieczek rowerowych, jeśli chodzi o mieszkańców Lublina. Zalew Zemborzycki i jego najbliższe okolice cieszą się szczególnym zainteresowaniem spacerowiczów, biegaczy, czy właśnie rowerzystów. Spokojnie i bezpiecznie można tu dojechać z praktycznie każdego zakątku Lublina. Wystarczy, że dojedziemy do ścieżki rowerowej, która ciągnie się wzdłuż Bystrzycy.
Gdy dojedziemy nad Zalew, możemy chwilę odpocząć, by móc następnie wyruszyć w dalszą część naszej wycieczki. A możliwości jest kilka - możemy m.in. objechać cały akwen dookoła lub wybrać się do pobliskich miejscowości, np. do Zemborzyc. O popularności tej trasy można przekonać się w weekendy, kiedy tu mamy do czynienia z prawdziwym tłumem rowerzystów.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Lublinie
-
Rezerwat przyrody Stasin i Stary Gaj
Każdy, kto kocha przyrodę i potrzebuje odrobiny wyciszenia, powinien koniecznie odwiedzić jedne z najpopularniejszych obszarów leśnych na terenie Lublina. Rezerwat przyrody Stasin w 1981 roku został zarejestrowane jako rezerwat. Celem stworzenia rezerwatu w tym miejscu była ochrona natury tego rejonu. Istnieje wiele chronionych gatunków drzew takich jak lipy, graby i stuletni dąb, jak również kwiatów takich jak lilie.
Wycieczkę rowerową najlepiej jest rozpocząć z ulicy Raszyńskiej w Lublinie. Do pokonania mamy łącznie 30 km. Ta opcja prezentuje walory Gminy Konopnica i najbliższych okolic. Możemy tu zobaczyć m.in. Grodzisko z IX-X w., rezerwat przyrody Stasin (leśny - stanowiska brzozy czarnej), lotnisko w Radawcu, kościoły, cmentarze, dając ciekawą możliwość tworzenia wypraw rowerowych z południowej części Lublina oraz z okolic ul. Kraśnickiej. To doskonała propozycja dla każdego miłośnika dwóch kółek. Nawierzchnia w niemal całości jest asfaltowa, a panuje tu niskie natężenie. Najbardziej wyjątkowy jest kilkukilometrowy odcinek leśny - przez Stary Gaj i rezerwat przyrody Stasin.
Przeczytaj koniecznie: Wakacyjny weekend w Lublinie - co warto zobaczyć?
-
Wycieczka do Nałęczowa i Kazimierza Dolnego
Nie da się ukryć, że Nałęczów i Kazimierz Dolny należą do ścisłej czołówki miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów, niezależnie od pory roku. By uniknąć tłumów i konieczności stania w korkach, warto jest wybrać się tam na wycieczkę rowerową. Trasa pozwoli w pełni odkryć niezwykłe zakątki Lubelszczyzny i nieco lepiej poznać typowe lubelskie wsie.
Decydując się na wycieczkę rowerową z Lublina do Nałęczowa i następnie do Kazimierza Dolnego lub Puław, musimy liczyć się z tym, że do pokonania mamy łącznie około 60 km. Piękno krajobrazu oraz niezwykle bogate walory kulturowe i przyrodnicze szlaku prowadzącego do tych popularnych miejscowości, czynią z niego ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych turystyką rowerową.Warto podkreślić, że szlak przebiega przez najbardziej znane miejscowości zachodniej Lubelszczyzny. Ruiny zamku z XIV wieku w Dąbrowicy, czy też słynne uzdrowisko, jakim jest Nałęczów, powinno zachęcić każdego miłośnika dwóch kółek do odkrywania niezwykłych zakątków Lubelszczyzny właśnie podczas wycieczki tą trasą.
Z samego Nałęczowa mamy kilka możliwości kontynuowania naszej wycieczki rowerowej. Możemy kierować się w stronę Kazimierza Dolnego, przejeżdżając przez Wąwolnicę, w której znajduje się słynne Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Druga opcja to wycieczka w stronę Puław. Warto wybrać wariant trasy, prowadzący przez niezwykle urokliwe lubelskie wsie, takie jak Czesławice, Bronice, Buchałowice oraz Nowy i Stary Pożóg. Atutem tej trasy jest małe natężenie ruchu, dzięki czemu możemy w pełni delektować się odkrywaniem niezwykłych zakątków Lubelszczyzny.
Pokoje Gościnne, Poniatówka
Nałęczów, ul. Stanisława Augusta Poniatowskiego
Kwatery i pokoje Nałęczów 9.4
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Nałęczowie lub Kazimierzu Dolnym
-
Na dwóch kółkach do Kozłówki
Propozycje wycieczek rowerowych w okolicach Lublina kończymy na miejscu docelowym, które łączy w sobie niezwykłą historię i piękno przyrody. O czym mowa? Warto wsiąść na rower, by móc pokonać trasę z Lublina do Kozłówki, prowadząca przez tereny Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Dzięki tej propozycji mamy możliwość podziwiania piękna natury, jak i niezwykłego Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Jest to idealna propozycja dla każdego. Stopień trudności tej trasy można określić jako średni. Początkowo jedziemy asfaltem, ale z każdym kolejnym kilometrem zbliżamy się do bardziej naturalnych warunków. Przejażdżka przez obszary leśne będzie prawdziwą przyjemnością. Warto zwrócić uwagę na ścieżkę edukacyjną Kopanina. Towarzyszący nam śpiew ptaków, szumiące korony drzew, czy zapach żywicy - wszystko to sprawi, że poczujemy się naprawdę wyjątkowa. Można tu zrobić krótką przerwę przed pokonaniem kolejnych kilometrów. Następnie się na zachód, by móc dotrzeć do kolejnego etapu naszej wyjątkowej podróży, czyli Rezerwatu Przyrody – „Kozie Góry. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca? Znajdziemy tu drzewostan, składający się z tylko jednego gatunku dębu. Historia niektórych drzew sięga nawet 120-150 lat.
Dalsza część trasy kieruje nas na południe. Naszym oczom ukaże się kilka stawów otoczonych piękną roślinnością, w okolicy znajduje się też Stary Tartak w okolicach, którego można zrobić sobie odpoczynek w miejscu do tego przeznaczonym. Z tego miejsca wyruszamy w kierunku zachodnim by wyjechać z parku w miejscowości Dąbrówka. Dalej kierujemy się na północ – po około 5 km asfaltem dotrzemy do celu – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Lubartowie
Mamy nadzieję, że nasze propozycje wycieczek rowerowych w pobliżu Lublina przypadną Wam do gustu i być może już w najbliższym czasie odwiedzicie te miejsca, w gronie swojej rodziny lub znajomych. Jeśli macie propozycje tras, w które warto wyruszyć z Lublina, to koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.
Komentarze