Gdzie znajdują się wulkany w Polsce?

Gdzie znajdują się wulkany w Polsce?

Wiele osób nawet nie zastanawia się, czy w Polsce występują wulkany… A jest ich całkiem sporo! Od dawna nieczynne, stanowią prawdziwą atrakcję dla tych turystów, którzy wiedzą, gdzie ich szukać.

Aktywność wulkanów w Polsce przypadła na czasy sprzed milionów lat – zatem próżno u nas szukać wrzącej lawy, czy wydobywających się gazów wulkanicznych. Oczywiście turyści nadal mogą szukać iść śladów! Podpowiadamy, w jakie rejony naszego kraju należy się udać.

Nieczynne polskie wulkany znajdują się w Górach Kaczawskich, regionie nazywanym Krainą Wygasłych Wulkanów, oraz w Gorcach, Beskidach, Pieninach i Górach Świętokrzyskich. Do ich powstania doszło około 250 milionów lat temu, kiedy silne erupcje wulkaniczne tworzyły stożkowate wzniesienia, jakie możemy dzisiaj oglądać.

Wulkany w Polsce

Przedstawiamy kilka wzgórz, które obecnie wydają się spokojne, jednak w przeszłości były groźnymi, buchającymi lawą wulkanami. Jednym z nich jest Wilcza Góra, znajdująca się w okolicach Złotoryi. Stanowi rezerwat w przyrody – właśnie ze względu na pozostałości wulkanu oraz roślinność, jakiej nie ma nigdzie indziej. Ciekawostką może być fakt, iż właśnie w tym miejscu wydobywano bazalt, który posłużył między innymi do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

 

Kolejnym wygasłym wulkanem, który znajduje się w okolicach Złotoryi, jest Ostrzyca Proboszowicka. Wzniesienie uważane jest za najbardziej malowniczy wulkan w Polsce, co na pewno przyczyniło się do utworzenia tam Obszaru Chronionego Krajobrazu Ostrzyca Proboszczowicka. Mieszkańcy nazywają ją „Śląską Fudżijamą”.

Również niedaleko Złotoryi, na Pogórzu Kaczawskim, leży Czartowska Skała. Dawniej postanowiono wykorzystać fakt, iż wzniesienie zbudowano z bazaltów i otwarto tu dwa kamieniołomy. Obecnie są już nieczynne, wzgórze stanowi pomnik przyrody.

 

 

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Złotoryi


Zarówno do Wilczej Góry, jak też Ostrzycy Proboszowickiej i Czartowskiej Skały można dotrzeć szlakiem turystycznym, rozpoczynającym się w Złotoryi.

Organy Wielisławskie to pomnik przyrody znajdujący się na zboczu góry Wielisławka w województwie dolnośląskim. Powstały one wskutek zastygania magmy w kominie wulkanu, co spowodowało tworzenie wielokątnych słupów.

 

 

Osada Karkonosze

Osada Karkonosze

Dziwiszów, ul. Dziwiszów

Domki Dziwiszów 10
Villa Greta

Villa Greta

Świerzawa, ul. Dobków

Wille Świerzawa 9.8

 

 

Sprawdź oferty noclegów w Sędziszowej

Podobnym tworem są Małe Organy Myśliborskie na wzgórzu Rataj (niedaleko miejscowości Myślibórz), będące bazaltowym czopem wulkanu. Obiekt ten również jest objęty ochroną. Małe Organy nie są jedyną atrakcją w okolicy. Na zboczu wzniesienia znajdują się ślady grodziska oraz pozostałości zamku wzniesionego w trzynastym wieku.

Wyjątkową atrakcją Pienin jest Skałka Bazaltowa, którą można zobaczyć w dolinie Białej Wody. Jest to pomnik przyrody nieożywionej, powstały dzięki wulkanowi. Skała w różnych odcieniach szarości pełna jest pęcherzyków, zwykle wypełnionych kalcytem.

 

 

Domki u Adasia

Domki u Adasia

Krośnica, ul. Nowotarska

Domki Krośnica 9.6
Pokoje

Pokoje

Krościenko nad Dunajcem, ul. Flisaków Pienińskich

Kwatery i pokoje Krościenko nad Dunajcem 9.8
Góralskie Domki

Góralskie Domki

Szczawnica, ul. Św. Krzyża

Kwatery i pokoje Szczawnica 9.6

 

 

Oto propozycje noclegów w Pieninach

 

Następny artykuł Wracasz z zagranicy? Od...

Komentarze (7)

Gość

Źródełko św Franciszka mój najbliższy wulkan

Franek Kimono

maria skoncz nie da sie ciebie słuchac serio

Maria

Odpowiedz
To nie tylko w Niemczech zagrożenie wulkaniczne. W Polsce też. Chełchy gm. Kowale Oleckie- jest jeziorko kalderowe. Woda nie raz ujawnia trzęsienia, jest niespokojna. Są góry wulkaniczne, które zaczynają swoją działalność. Jedna od 40 lat wydaje zapachy, są wycieki wód. 40 lat wstecz, były już wyczuwalne trzęsienia głębinowe. Był wulkanolog i ocenił-wulkan. Ale,... od 40 lat nikt tam nie pojawił się w sprawie. Powinien być sejsmograf, który by zarejestrował siłę i częstotliwość drgań, powinno być nawiercone. Ale ciągle Polska myśli, że może uda się nam. Nie, nie uda się uniknąć problemów. Stan terenu coraz gorszy. W pobliżu jeziorka jest kamień wulkaniczny. Gruba warstwa ziemi uprawnej świadczy, że wybuchł bardzo dawno, ok.800 lat-może 1 milion wstecz. Był potężny, duża kaldera. Są jeszcze nieużytki-rośnie tam las. Przed wojną-to był teren Prus Wschodnich. Takich przypadków nie wolno ukrywać i zaniedbywać.

Ronin

Hahaha skąd ty te bzdury bierzesz? Na wstępie przedstawiasz zerową wiedzę.

Pmi

Panią nieźle ziemia poczęsła a lawa trysnęła do głowy.

Maria

Kilka lat wstecz TVP, podała wiadomość,że zapadła się ziemia polskiej góry.Było słychać gotowanie się-czyli lawa.Unosiły się opary
W/g mnie to czynny wulkan,ale bez paniki/rok ok.2003^

Pmi

Co za głupoty i brak wiedzy. Z punkty widzenia geologii 20 lat to nic, a cała teoria z dupy wzięta

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!