Łuk Mużakowa to przyrodniczy unikat, który otrzymał status światowego geoparku UNESCO. Jest to spiętrzona morna czołowa, rozciągająca się na granicy Polski i Niemiec – od Tuplic, Trzebieli i Łęknicy po stronie polskiej, do Weißwasser, Dőbern po stronie niemieckiej. Geopark podzielony jest doliną Nysy, która wyznacza jednocześnie granicę pomiędzy państwami.
Na terenie Łuku Mużakowa eksploatowano węgiel brunatny, zarówno w kopalniach odkrywkowych, jak też podziemnych. Jedną z najciekawszych tras, jakimi można zwiedzać to miejsce, jest ścieżka geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina”.
Teren dawnej kopalni jest wyjątkowo atrakcyjny dla turystów. Dawne kopalniane wyrobiska wypełniła bowiem woda, dzięki czemu sztuczne jeziorka mienią się różnymi barwami tęczy. Pięciokilometrowa trasa prowadzi przez obszary, gdzie wydobywano węgiel brunatny oraz ił ceramiczny. Po zakończeniu prac górniczych pracowano nad tym, by zminimalizować szkody, jakie wyrządzono środowisku. Podjęto się m.in. złagodzenia skarp hałd i wyrobisk, nasadzenia nowych roślin czy przywrócenia pierwtonych warunków powstawania gleb. Reszty dokonała sama natura.
Dzisiaj na turystów czeka dobrze przygotowana ścieżka geoturystyczna z platformami, tarasem widokowym oraz tablicami informacyjnymi, na których przedstawiono szczegółową historię Geoparku Łuk Mużakowa.
Fot. Agnieszka (źródło: www.nocowanie.pl/zdjecia)
Kolorowe jeziorka, zalany las. Świetna trasa którą można pokonać spacerkiem lub na rowerze. Widoki cudne
Super na rowery. Piekne widoki:)