GLOBALTICA World Cultures Festival Gdynia

GLOBALTICA World Cultures Festival Gdynia

27-31 lipca 2011 to dni, kiedy w Gdyni zapanuje kultura z czterech stron świata. GLOBALTICA World Cultures Festival odbędzie się w tym roku już po raz siódmy.

Globaltica to wyjątkowe wydarzenie na polskiej mapie festiwalowej z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim, organizatorzy sprowadzają do Gdyni bywalców największych europejskich festiwali i zdobywców ważnych dla muzyki world nagród. Festiwal z założenia poszukuje tych obszarów, gdzie kulturowe korzenie spotykają się z nowoczesnością, pokazując, że to co tradycyjne może być modne i pożądane we współczesnej kulturze.

Festiwal nieprzerwanie rozwija się na wszystkich płaszczyznach. Globaltica to od początku istnienia nie tylko święto muzyki world na najwyższym poziomie, ale kilka tygodni imprez towarzyszących – wystaw, warsztatów, spotkań filmowych i literackich czy dyskusji poruszających społeczne i polityczne wątki. Dzięki takim działaniom festiwal zyskał interdyscyplinarny i wielokulturowy charakter, jedyny w swoim rodzaju pośród podobnych wydarzeń kulturalnych.

Od początku ideę festiwalu stanowiło promowanie otwartości na świat i jego kulturowy pluralizm. Tę otwartość wspiera także niezobowiązująca, piknikowo-plenerowa formuła festiwalu. Wyjątkowości całemu wydarzeniu dodaje też niezwykła oprawa – w zabytkowym Parku Kolibki, zielonej enklawie w środku Trójmiasta przez trzy letnie dni można piknikować, słuchać starannie dobranych dźwięków i uczestniczyć w szeregu imprez.

W tym roku na gdyńskiej scenie wystąpią m.in. JUAN DE MARCOS AFRO-CUBAN ALL STARS – kubańscy muzycy z formacji założonej przez Juana de Marcosa Gonzáleza, współinicjatora legendarnego Buena Vista Social Club.

 

SVJATA VATRA – uraińsko-estoński zespół, grający fire-folk, jak sami określają swoją muzykę. W ramach festiwalu muzycy poprowadzą też warsztaty ukraińskich i estońskich tańców.

 

Na scenie będzie można również zobaczyć KEL ASSOUF – tuareskich muzyków grających na gitarach elektrycznych, oraz bułgarskie trio, na co dzień mieszkające w Londynie – PERUNIKA TRIO . To trzy kobiety śpiewające a capella, prezentujące korzenie słowiańskiej tradycji poprzez harmonijny śpiew.

 

Po wystepie Kel Assouf na scenie pojawi się także Bonga Kwenda - lepiej znany jako BONGA . To żywa legenda afrykańskiej sceny muzycznej – wokalista i autor tekstów, buntownik i rewolucjonista, w którego żyłach płynie portugalska i afrykańska krew.  Koncerty Bongi to prawdziwa muzyczna uczta – jego muzyka trafia z łatwością zarówno do wielbicieli kultury luzofońskiej, fanów portugalskiego fado i morny z Wysp Zielonego Przylądka, jak i do zwolenników bardziej energetycznych rytmów Afryki, a także wszystkich otwartych na nowe doznania muzyczne.

 

Polską scenę reprezentować będzie kaszubski zespół BUBLICZKI , który w swoich utworach łączy kaszubskie tradycje z bałkańskimi, cygańskimi i żydowskimi wpływami.

 

Pojawi się też  okazja do spotkania z gorącą muzyką Madagaskaru w wykonaniu jednego z najznamienitszych artystów tej wyspy, jakim bez wątpienia jest KILEMA . Zespół uważany jest obecnie za jeden z najlepszych zespołów grających muzykę bałkańską.

 

Równie wyjątkowa i godna poznania jest twórczość mongolsko-irańskiego projektu SEDAA łączącego muzyczne tradycje azjatyckich stepów z perskimi rytmami.

 

Podczas festiwalu pojawi się także pochdzący z Węgier zespół BESH O DROM uważany jest za jeden z najlepszych europejskich zespołów grających muzykę bałkańską. Czerpią inspiracje z wielu odmiennych tradycji. W ich muzyce słychać motywy węgierskie, żydowskie, cygańskie i orientalne. Siłą zespołu jest niezwykła sekcja dęta, odznaczająca się niesamowita energią.  Etniczne korzenie ich muzyki tkwią na Bałkanach, jednak doszukać się można także punk rocka, któremu zawdzięczają niesamowitą energię i jazz, który zaprowadził grupę w kierunku ciekawych improwizacji.

 

Festiwal zakończą w niedzielę koncerty na Scenie Letniej Teatru Miejskiego grupy DHOAD – GYPSIES OF RAJASTHAN . Grupa jest znanym na całym świecie ambasadorem kultury Radżastanu. Grupę tworzą artyści z jednego regionu, ale różnych wyznań (muzułmanie i hinduiści), społeczności, „kast” artystycznych – muzycy, śpiewacy,tancerze, fakirzy, zaklinacze ognia. Atmosfera podczas ich koncertów jest zawsze niezwykle gorąca i umiejętnie podsycana przez artystów. Dhoad to prawdziwi szołmeni, szamani sceny, wciągający publiczność do wspólnej zabawy.


Bilety na koncerty w cenie 25 zł (jeden dzień) i 35 (karnet) można nabyć w sieciach Empik, Eventim i Ticketpro i w kasach na terenie festiwalu. Wejściówki na niedzielne koncerty można odebrać w siedzibie PTTK w Gdyni.

 

GLOBALTICA World Cultures Festival, Gdynia – Park Kolibki, 27-31.07.2011

www.globaltica.pl

prasa@globaltica.pl

Następny artykuł Piknik Country 2011

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!