Budowa ogrodu rozpoczęła się w 1971 roku.
Botanik położony jest na terenie płaskim. Przeważa w nim głównie gleba płowa i gliniasta IV, V, VI klasy bonitacyjnej oraz torfy nad Jeziorem Potulskim.
W naszym Ogrodzie jest około 191 gatunków chronionych, są wśród nich rośliny wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin, nowej czerwonej listy roślin – 10 taksonów. 14 gatunków jest objętych Konwencją Berneńską
Zbiory roślinne są podzielone na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia. Rośliny są zgrupowane zgodnie z naturalnymi zbiorowiskami i obszrami występowania na Ziemi.
Ogród prowadzi pełną dokumentację określającą źródła pochodzenia każdego taksonu, miejsca i terminu posadzenia oraz zabiegów pielęgnacyjnych.
Każda roślina posadzona w Botaniku oznaczona jest etykietą, która zawiera nazwę rodziny, nazwę naukową i polską. Park posiada plan rozmieszczenia wszystkich okazów w poszczególnych kwaterach.
W Ogrodzie są prowadzone obserwacje fenologiczne oraz ocena stopnia aklimatyzacji gatunków roślin obcego pochodzenia.
Botanik prowadzi działalność dydaktyczna w zakresie edukacji ekologicznej. Zajęcia stworzone są dla uczniów różnych typów szkół oraz studentów wydziałów przyrodniczych. Turyści i grupy zorganizowane mają możliwość zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem.
Ogród jest miejscem wielu wywiadów radiowych, telewizyjnych, prasowych.
Botanik jest czynny codziennie od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 10-18.
Dla miłośników przyrody super strakcja
Ciekawe okazy.