Google potwierdza: wypoczynek w Polsce jest na topie!
Zbliżają się wakacje, które wielu Polaków zamierza spędzić w kraju. Takie są nie tylko nasze spostrzeżenia, potwierdza to również Google. Eksperci przeanalizowali trendy oraz hasła, jakich poszukiwali użytkownicy internetu. Wnioski są naprawdę interesujące.
Najnowszy raport Google powstał na podstawie haseł, jakie w maju 2021 użytkownicy sieci wpisywali do popularnej wyszukiwarki. Dzięki udostępnionym informacjom można stwierdzić, że Polacy nadal interesują się krajowym wypoczynkiem, jednak zmienił się ich pomysł na sposób spędzania wolnego czasu latem.
Wakacje w Polsce, ale inaczej niż przed rokiem
Google informuje, że w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami, dotyczyło miejsc w Polsce. Poza tym zwiększyło się wyszukiwanie haseł dotyczących wyjazdów zagranicznych, ale krajowy wypoczynek nadal dominuje. W maju 69% wyszukiwań było związanych z polskimi lokalizacjami, natomiast 31% odnosiło się do zagranicy, co przypomina sytuację sprzed pandemii.
Do pozostania w Polsce mogą przekonać turystów łagodniejsze obostrzenia, które wchodzą w życie od 26 czerwca. Minister zdrowia zapowiedział między innymi zwiększenie limitów gości w hotelach.
Czytaj więcej: Obostrzenia na wakacje. Ważne zmiany dla hoteli!
Antoni Andruszkiewicz, Travel Industry Manager w Google, tłumaczy zmianę preferencji internautów, którzy miejsca blisko natury porzucili na rzecz atrakcji turystycznych, takich jak Energylandia, zoo we Wrocławiu albo Zamek Czocha.
Bardzo często szukamy miejsc położonych w obrębie województwa, w którym mieszkamy. Może to być spowodowane planowaniem krótszych urlopów lub długich weekendów. O ile w poprzednim roku Polacy wybierali miejsca i atrakcje na uboczu, z dala od innych ludzi i blisko natury, to w 2021 wśród najpopularniejszych wyszukiwań znalazły się już miejsca bardziej zaludnione: parki rozrywki lub znane kurorty wakacyjne: Karpacz, Krynica Zdrój, Szklarska Poręba, Kołobrzeg, Międzyzdroje. Na popularności straciły hasła takie jak: Biebrzański Park Narodowy, Jezioro Lazurowe, Tatrzański Park Narodowy - mówi Andruszkiewicz.
Zmianę tendencji obserwujemy także wśród użytkowników portalu Nocowanie.pl. W maju 2020 dużym zainteresowaniem cieszyło się południe kraju. W TOP 10 kierunków pojawiły się wtedy trzy miejscowości w Bieszczadach oraz lokalizacje głównie na południu kraju. Tymczasem w tym roku trend się odwrócił, ponieważ na liście zainteresowań turystów dominowały popularne turystyczne kurorty: Zakopane, Władysławowo, Łeba, Karpacz, Sarbinowo, Solina, Krynica Morska, Mielno, Kołobrzeg oraz Jastarnia.
Agroturystyka nadal na topie
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym trendzie, jakim jest wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym. Oferty tego typu bardzo zyskały na popularności i turyści nadal ich poszukują. Google również widzi te wzrosty – w porównaniu do 2019 roku wynoszą one 32%. Jeszcze chętniej wyszukiwane są kempingi (w porównaniu do 2019 wzrost to 46%).
Zobacz także: Agro break, nowy trend w krajowych podróżach
Podobnie jak rok temu, wyraźnym trendem jest popularność hasła agroturystyka. Wyszukiwania z tą frazą wzrosły o 32% w 2021 roku w porównaniu do 2020, kiedy to hasło zaliczyło prawdziwy boom popularności. Jednak w tym roku mamy jeszcze jeden bardzo ciekawy trend, a mianowicie...kampery i glamping. I tak jak kampery zaliczyły wzrost o 33% rok do roku, a fraza przyczepa kempingowa urosła o prawie 100% w przeciągu 2 lat, to glamping wzrósł o 400% - mówi Jacek Bisiński, Travel Consultant w Google.
Sytuacja w branży przed wakacjami 2020
Porównując aktualny raport Google z ubiegłorocznym, widać zmiany, o których pisaliśmy wcześniej. W maju 2020 aż 84% majowych wyszukiwań dotyczyło podróży na terenie kraju, teraz jest to 69%. W tym czasie turyści stawiali na wypoczynek na łonie natury. Widać to było po najpopularniejszych hasłach wpisywanych w wyszukiwarkę Google: Tatrzański Park Narodowy, Puszcza Białowieska, Poleski Park Narodowy, Pustynia Błędowska czy Turbacz.
Spadki zainteresowania notowały wtedy turystyczne miasta i parki rozrywki, które teraz powracają na orbitę turystów.
Komentarze