Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju. Jak spędzić tam czas?

Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju. Jak spędzić tam czas?

Krynica-Zdrój to jedno z piękniejszych uzdrowisk w Beskidach. Można zresztą nie korzystać z miejscowej bazy sanatoryjnej, znajdzie się bowiem wiele innych interesujących atrakcji. Jedną z nich jest Góra Parkowa, malownicze wzniesienie w centrum miasta.

Szukając miejsca na urlop, które będzie atrakcyjne niezależnie od pory roku, na pewno trzeba rozważyć Krynicę-Zdrój. Miasto oferuje wszystko, by uprzyjemnić pobyt – bogatą bazę noclegową, obejmującą między innymi miejsca z ofertą wellness, urokliwe zakątki w Parku Zdrojowym i jego okolicy oraz zabytkowe wille wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. To wszystko sprawia, że Krynica-Zdrój wydaje się miejscem jak z bajki!

Szczególnie widoczne jest to zimą, gdy domy przykrywa kołderka ze śniegu. W tym czasie miasto zmienia się w tętniący życiem ośrodek narciarski. Znajdziemy tam zarówno mniejsze, jak i większe stacje z licznymi trasami zjazdowymi. Część jest naprawdę wymagająca, o czym świadczy homologacja FIS. Działają przy nich wypożyczalnie sprzętu, szkółki, wyciągi i punkty gastronomiczne, powstałe z myślą o osobach, które chcą spędzić na stoku cały dzień.

Spędzając czas w Krynicy-Zdroju warto wygospodarować parę godzin, by wybrać się na Górę Parkową. Jest to jeden z lepszych punktów obserwacyjnych, z którego roztacza się widok na miasto, jak również beskidzkie wzgórza. Przy dobrej pogodzie zobaczymy również Tatry i Wielką Fatrę!


Góra Parkowa, najlepszy punkt widokowy w Krynicy-Zdroju


Góra Parkowa wznosi się na wysokość 741 m n.p.m. i należy do Pasma Jaworzyny w Beskidzie Sądeckim. Zlokalizowana jest w centrum Krynicy, a jej stoki porasta roślinność Parku Zdrojowego. Przez to Góra Parkowa stanowi jedną z największych atrakcji miasta.

Park został założony w 1810 roku, do dzisiaj zachowany został układ ścieżek z początku XIX wieku. Przez lata na jego terenie powstało wiele malowniczych zakątków i budynków, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie Parku Zdrojowego w Krynicy-Zdroju. Na północnym stoku Góry Parkowej zachowały się XIX-wieczne altany o bardzo wdzięcznych nazwach – Marzenie i Wanda, natomiast na zachodnim zobaczymy cztery malownicze jeziorka, tzw. Czaple Stawy.

Co jeszcze możemy zobaczyć na stokach Góry Parkowej? Znajdziemy tam na przykład Ławeczkę Kraszewskiego, ustawioną z okazji obchodów 50-lecia pracy twórczej. Autorem projektu ławki jest Wojciech Gerson. Obok zobaczymy popiersie pisarza, które stanowi pamiątkę pobytu Kraszewskiego w Krynicy. Autor „Starej baśni” korzystał z zabiegów leczniczych w 1866 roku. Innym charakterystycznym punktem jest figura Najświętszej Maryi Panny Królowej Krynickich Zdrojów projektu Artura Grottgera. Statua słynie łaskami, latem odbywają się przy niej nabożeństwa.

Spacerując po Górze Parkowej nie sposób nie trafić na Michasiową Polanę. Ustawiono tam sporą altanę wypoczynkową z ławami i stołami, tuż obok bije źródełko o nazwie „Bocianówka”. Zobaczymy przy nim figurę bociana z dzieckiem przyczepionym do jego szyi. Stąd też zdrój nazywany bywa także Źródłem Płodności.

Jednak najwięcej atrakcji znajduje się na szczycie Góry Parkowej!

Góra Parkowa – kolejka

Na szczyt Góry Parkowej możemy wejść pieszo lub skorzystać z przejażdżki kolejką, co samo w sobie również stanowi ciekawą atrakcję. Dojazd z dolnej stacji na górną zajmuje tylko 3 minuty, ale po drodze zobaczymy malownicze miejsca, w tym dwustuletni Park Zdrojowy oraz pozostałości toru saneczkowego z 1929 roku.

Po raz pierwszy z kolejki można było skorzystać 19 grudnia 1937 roku – od tego czasu turyści korzystają z tych samych wagoników! Są oczywiście modernizowane i serwisowane, jednak zachowały oryginalny, przedwojenny wygląd, co stanowi dużą atrakcję dla podróżujących nimi osób. Dzięki kolejce na szczyt Góry Parkowej wszystkie jej atrakcje dostępne są w kilka minut!

Góra Parkowa – szlak turystyczny

Na Górę Parkową możemy również wejść na piechotę, gdyż w jej rejonie wyznaczono kilka szlaków turystycznych. To na przykład żółta i niebieska trasa PTTK, które biegną przez jej szczyt:

  • Szlak żółty to pętla z deptaka, która przez Górę Parkową prowadzi na Huzary. Jest to boczny grzbiet Pasma Jaworzyny, a także węzeł szlaków. Do wyboru mamy między innymi szlak czarny, żółty, zielony i czerwony. Właściwie każdym z nich możemy wrócić do Krynicy-Zdroju lub udać się dalej – na Halą Łabowską, do Hańczowej, Muszyny lub Wysowej.

  • Przez szczyt Góry Parkowej przechodzi również niebieski szlak z Krynicy-Zdroju do Powroźnika. Jeśli zdecydujemy się pokonać całość, po drodze zdobędziemy Szalone i Bradowiec. We wsi warto zobaczyć dawną greckokatolicką cerkiew św. Jakuba, którą w 2013 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  • Na Górę Parkową wejdziemy również trzykilometrową ścieżką przyrodniczą.

Góra Parkowa – zjeżdżalnie i inne atrakcje

Jeśli zdecydujemy się na pozostanie na Górze Parkowej i skorzystanie z dostępnych tam atrakcji, również nie powinniśmy czuć zawodu. Na amatorów mocny wrażeń czeka zjeżdżalnia pontonowa oraz Rajskie Ślizgawki. Z kompleksu możemy korzystać od wiosny aż do późnej jesieni. Zjeżdża się na specjalnych matach, a do dyspozycji jest kilka torów o różnej trudności, więc z atrakcji bez problemu skorzystają dzieci, jak też dorośli.

Emocji dostarczy również wizyta w parku linowym na Górze Parkowej, który znajduje się na szczycie wzniesienia. Dostępne są trzy warianty tras – w najtrudniejszym liny umieszczone są dziesięć metrów nad ziemią!

Polecamy również odwiedzić Wehikuł Czasu, czyli instalację nawiązującą do lat 30. XX wieku. Obejmuje ona rowery retro oraz muzyczną ławkę, grającą szlagiery Jana Kiepury. W miniaturowym wagonie kolejki na Górę Parkowo umieszczono fotobudkę, w której zrobimy pamiątkowe zdjęcie. Pamiętajmy, że jest to wystawa czasowa, czynna od wiosny do jesieni.

Kolejka na Górę Parkową

Kolejka na Górę Parkową

Krynica-Zdrój, ul. Aleja Imienia Leona Nowotarskiego

Wyciągi narciarskie Krynica-Zdrój 5.2
Park Zdrojowy

Park Zdrojowy

Krynica-Zdrój, ul. Nowatorskiego

Parki miejskie Krynica-Zdrój 9.6

Góra Parkowa zimą

Co natomiast można robić na Górze Parkowej zimą? W tym czasie jest to znakomite miejsce dla młodych narciarzy. Z myślą o dzieciach przygotowano bezpieczny taśmowy wyciąg Sun Kid, działa tam również przedszkole narciarskie. Miejscowe trasy są łatwe, idealne dla początkujących.

Zimą Polskie Koleje Linowe organizują niezwykłą atrakcję dla turystów, jak też mieszkańców miasta. Od kilku sezonów przy górnej stacji kolejki otwierany jest magiczny Park Światła. Kilkadziesiąt tysięcy światełek tworzy wyjątkową instalację, na której zobaczymy między innymi sanie z parą koni, dzbanuszek do picia wody mineralnej, nie może zabraknąć też przepięknej choinki. Czym zachwycimy się w tym roku? Czekamy z niecierpliwością, by się o tym przekonać.

Następny artykuł Ostróda i okolice na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!