Góra Zborów - wyjątkowy punkt widokowy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Góra Zborów - wyjątkowy punkt widokowy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W przypadku Polski, można pokusić się o stwierdzenie, że nasz kraj oferuje wiele popularnych, jak i tych nieco mniej znanych miejsc. Jeśli w Twoich planach jest wypoczynek na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, to punktem obowiązkowym powinna być Góra Zborów. Dlaczego jest to miejsce warte uwagi, jak się tu dostać i co zobaczyć?

Pomimo tego, że większość osób wybiera domki nad morzem na swoje wakacje, to są i tacy, którzy lubią odkrywać piękno tych mniej obleganych miejsc. Do takiej kategorii na pewno należy noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska, która daje możliwość poznania naprawdę wielu ciekawych atrakcji przyrodniczych i nie tylko. Warto tu odwiedzić miejscowość Podlesice, do której można dotrzeć chociażby Szlakiem Orlich Gniazd. To właśnie w Podlesicach znajduje się Góra Zborów, która jest pięknym punktem widokowym na okolicę Jury Krakowsko-Częstochowskiej.


Zobacz: Dolina Kluczwody i Jaskinia Wierzchowska - poznaj popularne miejsca na Jurze


Góra Zborów - co to za atrakcja?


Wyżyna Częstochowska w okolicach Podlesic prezentuje się jak równina o wyrównanej powierzchni, miejscami lekko falistej. Na jej obszarze dominują wzgórza z ostańcami zbudowanymi z wytrzymałych wapieni skalistych, a najwyższe spośród nich to Góra Zborów, znana również jako Berkowa Góra, osiągająca wysokość 462 m n.p.m. Sąsiaduje ona z Kołoczkiem, położonym bardziej na północ, tworząc razem ponad 3-kilometrowe pasmo Skał Kroczyckich. Góra Zborów stanowi jedno z najciekawszych miejsc widokowych na całej Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, zapewniając doskonały widok na krajobraz jury, w tym pobliskie Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice i Mirów.



fot. Fotoinspiracja / gettyimages.com, CC0

Procesy krasowe odegrały istotną rolę w kształtowaniu obecnego krajobrazu wyżyny. W rejonie Berkowej Góry można obserwować charakterystyczną rzeźbę terenu typową dla krasu powierzchniowego, taką jak skałki ostańcowe, kominy krasowe i żłobki krasowe, a także krasu podziemnego, w postaci jaskiń, schronów i nisz skalnych.


Interesujące formy skalne na Górze Zborów przypominają kształty zwierząt i ludzi, co znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach. Na przykład: Młynarza, Kruka, Wielbłąda, Zakonnicę, Babę, Samotną Dziewicę, Mamę, Tatę, Lalkę, Małego Dziada, Wielkiego Dziada i Napoleona. W zachodniej części Góry Zborów, znanej jako Krucze Skały, znajduje się Jaskinia Głęboka - jedyna jaskinia na północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, dostępna dla turystycznego zwiedzania. 


Przeczytaj: Jak zwiedzać zabytki i atrakcje turystyczne? Strategie maksymalnego wykorzystania czasu


Jest to przykład jaskini krasowej, częściowo rozwiniętej w wyniku procesów krasowych na szczelinach tektonicznych. Jej długość wynosi 190 metrów, a różnica wysokości między najbardziej oddalonymi punktami jaskini to 16,5 metra. Podczas zwiedzania Jaskini Głębokiej można poznać charakterystyczne formy budowy jaskiń, takie jak sale, korytarze, szczeliny, a także osady jaskiniowe i formacje naciekowe - stalaktyty, stalagmity, mleko wapienne, kolumny i polewy naciekowe. Niestety, jaskinia, podobnie jak inne atrakcje Góry Zborów, uległa częściowemu zniszczeniu w wyniku dawnej eksploatacji surowców mineralnych. W czasie II wojny światowej działał tam kamieniołom wapieni, a jaskinie były wykorzystywane do eksploatacji krystalicznego kalcytu, znanego jako szpat, dla przemysłu szklarskiego. Oprócz Jaskini Głębokiej w skałach Góry Zborów rozwija się wiele innych jaskiń i schronisk.


Jak dojechać do Góry Zborów?


Podróż z Częstochowy na Górę Zborów trwa około 50 minut. Najpierw należy jechać drogą numer 91. Po dotarciu do Koziegłów skręcamy w lewo na drogę 789, a następnie kontynuujemy jazdę drogą 792, która prowadzi nas bezpośrednio na parking przez Żarki i Kotowice.


Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Najdogodniejszy parking znajduje się przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kultury Jury, a co najważniejsze, jest bezpłatny. Z tego miejsca można również dotrzeć do Jaskini Głębokiej. Jaskinia jest dostępna do zwiedzania z przewodnikiem w sezonie turystycznym.


Góra Zborów - który szlak turystyczny wybrać?


Jeśli dojechaliście do miejscowości Podstolice i zastanawiacie się, jak dojść na Górę Zborów, to możecie skorzystać z dwóch rozwiązań. 


Na Górą Zborów prowadzą dwie trasy:


  • od strony południowej, zgodnie z oznaczeniami koloru czerwonego - znajdziecie tu tablicę z nazwą rezerwatu i oznaczeniami trasy;

  • trasa od Jaskini Głębokiej.


Wejście na punkt widokowy na Górze Zborów zajmuje około 10 minut, co odpowiada odległości około 500 metrów. Na początku trasy przechodzicie przez łąkę, a następnie kierujecie się między skały na teren rezerwatu.Warto zaznaczyć, że aby wejść na Górę Zborów, konieczne jest zakupienie biletu wstępu w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury. Cena biletu wynosi 2 złote i obowiązuje przez cały rok.


Zobacz również: Nie tylko szlaki górskie. Poznaj wyjątkowe trasy w Polsce!


Widoki z Góry Zborów - co można zaobserwować?


Góra Zborów jest popularnym miejscem sesji ślubnych dla par młodych, co również przyciąga nas jako fotografów specjalizujących się w fotografii ślubnej. Otoczenie skał i lasu tworzy niepowtarzalny klimat, który stanowi idealne tło dla romantycznych zdjęć. Oczywiście, nie możemy zapomnieć o widokach, dlatego właśnie wędrowaliśmy na szczyt. Z Góry Zborów można podziwiać takie miejsca jak Zamek Ogrodzieniec i Zamek Bobolice.



fot. Fotoinspiracja / gettyimages.com, CC0

W kierunku północnym rozpościerają się wzgórza, takie jak Góra Kamieńska - najwyższy sztuczny szczyt województwa łódzkiego, oraz Damiak, Bukowiec, Ostrowy, Góra Chełmno i Góra Diabla. Na zachodzie można dostrzec Białą Górę, Piwnicę, Parchowatkę, Serwin i Hucisko. W kierunku wschodnim znajdują się Biała Góra, Czarna Góra, a nawet Łysica - najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich. Jednak najbardziej interesujący widok roztacza się w stronę południową, gdzie można podziwiać wzgórza na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, takie jak Apteka, Skałka, Grdyń, Dziurawa Skała, Cisowa i Laskowiec. W oddali można zobaczyć Beskid Mały, w tym Czupel i Hrobaczą Łąkę, Beskid Śląski z Wielką Czantorią, Skrzycznem, Klimczokiem i Baranią Górą, a także Tatry, w tym Czerwone Wierchy, Łomnicę i Kończystą. Nie brakuje również widoków na Beskid Żywiecki, gdzie można dostrzec Pilsko, Babią Górę i Policę.


Widoki z Góry Zborów są imponujące, zwłaszcza w kierunku południowym, gdzie wierzchołek góry jest bezdrzewny. Warto odwiedzić to miejsce o wschodzie słońca, gdy warunki atmosferyczne są najkorzystniejsze.


Sprawdź noclegi w Podlesicach:



 Domki Podlesice

Domki Podlesice

Podlesice , ul. Podlesice

Domki Podlesice
Moje Miejsce Jura

Moje Miejsce Jura

Lgota Murowana, ul. Lgota Murowana

Domki Lgota Murowana



Mamy nadzieję, że wizyta w tym klimatycznym miejscu będzie wyjątkowym przeżyciem. Przekonajcie się sami, jak jest tu pięknie i wyjątkowo.



Zdjęcie główne: fot. Fotoinspiracja / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Wielki Szyszak - najwyższy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!