Gorące źródła w Polsce - termalne i lecznicze kąpieliska
Gorące źródła są polskim bogactwem naturalnym – jesteśmy trzecim europejskim „zagłębiem” wód termalnych i potrafimy to wykorzystać! Możemy pochwalić się wieloma miejscami, w których turyści skorzystają z ich zdrowotnych i relaksujących właściwości. Niżej prezentujemy kilka wybranych kierunków, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz skorzystać z takiej formy wypoczynku.
Gorące źródła – sposób na relaks
Gorąca kąpiel to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na wieczorny relaks po trudnym dniu. Nie powinien więc dziwić fakt, iż gorące źródła są tak popularne! Ich właściwości wykorzystywano już w starożytności – wystarczy przypomnieć sobie łaźnie, będące elementem rzymskiej kultury. Renesans wód termalnych przypada na XVIII i XIX wiek, gdy kurorty odwiedzały koronowane głowy oraz osoby, które mogły sobie pozwolić na tak luksusowy wypoczynek.
Współcześnie gorące źródła są dostępne dla wszystkich, a ich właściwości wykorzystują zarówno uzdrowiska i ośrodki spa, jak i aquaparki!
Aby można było mówić o wodzie termalnej, jej temperatura po wydostaniu się na powierzchnię musi wynosić więcej niż 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu zawarte w niej mikro i makroelementy są lepiej wchłaniane przez organizm. Oczywiście wody mineralne z różnych źródeł wykazują odmienne właściwości, ale zawsze świetnie relaksują i poprawiają nastrój.
Gdzie warto pojechać, aby spędzić czas w basenach termalnych? Wiele z nich to duże aquaparki, które oferują swoim gościom mnóstwo atrakcji.
Gorące źródła – te miejsca warto odwiedzić
W Polsce wody termalne występują w kilku regionach i jest jest ich sporo, dlatego przedstawiamy wybrane miejsca, które należą do czołówki najchętniej odwiedzanych ośrodków.
Białka Tatrzańska – Terma Bania
Zobacz również noclegi w Białce Tatrzańskiej
Bukowina Tatrzańska – Termy Bukovina
Termy Bukovina to kolejny na Podhalu rozległy kompleks basenowy, który wykorzystuje właściwości wód termalnych. Tutaj ich temperatura wynosi od 28 do 36 stopni Celsjusza, co doceniają osoby z bólami mięśni i stawów.
Taka kąpiel pomaga też zniwelować stres, przyśpiesza przemianą materii i reguluje gospodarkę hormonalną organizmu. Poza tym jest to wspaniałe rodzinne centrum rozrywki – młodsi doceniają różnorodność wodnych atrakcji, a starsi chętnie odwiedzają tamtejsze saunarium.
Apartamenty i Pokoje Pod Limbami
Bukowina Tatrzańska, ul. Tadeusza Kościuszki
Kwatery i pokoje Bukowina Tatrzańska 9.7
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Bukowinie Tatrzańskiej
Chochołów – Chochołwskie Termy
W Chochołowskich Termach znajduje się woda termalna bogata w siarkę, magnez, wapń i sód, a oprócz tego także solanka. Jej temperatura w ujęciu wynosi 82 stopnie Celsjusza, ale zanim dostanie się do basenów, jest schładzana do 36 stopni.
fot. Oferta Nocowanie.pl
Aby w pełni wykorzystać właściwości chochołowskich źródeł, można spróbować kąpieli w beczkach wypełnionych surową siarkową wodą mineralną. Na miejscu dostępna jest także rozległa strefa rekreacyjna – znajdziesz tam trzydzieści wewnętrznych i zewnętrznych basenów, w tym również takie ze stanowiskami do wodnego masażu, zjeżdżalnie i strefę przygotowaną z myślą o dzieciach w różnym wieku. Ofertę uzupełnia SPA i duże saunarium z tarasem widokowym.
Zobacz również noclegi w Chochołowie
Jelenia Góra – Termy Cieplickie
Cieplice, obecnie dzielnica Jeleniej Góry, są znanym uzdrowiskiem odwiedzanym przez rzesze kuracjuszy. Znajdują się tam budynki sanatoryjne oraz Termy Cieplickie, w których wykorzystuje się właściwości tamtejszych gorących źródeł (ich temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza!) mających najwyższą w Europie zawartość krzemionki.
Wykazują przez to działanie rozgrzewające, a oprócz tego zwiększają mineralizację kości a nawet zapobiegają próchnicy! Ze względu na silne zmineralizowanie i temperaturę woda termalna jest mieszana ze źródlaną, która później wypełnia kompleks basenów.
Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Jeleniej Górze
Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój to kurort o długiej i bogatej tradycji. Dość wspomnieć, że już na początku XIX wieku był chętnie odwiedzany, wśród ówczesnych kuracjuszy znaleźli się Wolfgang Goethe oraz małżonka króla Prus Wilhelma III.
Lądeckie termy składają się z siedmiu ujęć leczniczej wody, mającej w swoim składzie siarczki, fluorki czy radon. Kąpiele w poprawiają jakość skóry, a poza tym wpływają na metabolizm i gospodarkę hormonalną. W Lądku-Zdroju czeka kilka basenów wypełnionych leczniczą wodą – szczególnie polecamy wizytę w sanatorium Zdrój Wojciech, w którym znajdziesz zabytkową termę mieszczącą się w barokowym budynku przykrytym piękną kopułą.
Oto najlepsze propozycje noclegów w Lądku-Zdroju
Lidzbark Warmiński – Termy Warmińskie
Termy Warmińskie to jedyne takie miejsce na Warmii – jest nowoczesne i ciekawie pomyślane. Obiekt podzielono na trzy części: w aktywnej znalazło się miejsce na baseny, jacuzzi oraz zjeżdżalnię multimedialną, kolejna to strefa relaksacyjna z basenami solankowymi, ofertę term uzupełnia saunarium. W Termach Warmińskich warto odwiedzić też bogate zaplecze spa, oferujące zabiegi kosmetyczne na bazie ziół.
Pensjonat pod Lasem- Agroturystyka we wsi Czarny Kierz
Kiwity, ul. Czarny Kierz
Agroturystyka Kiwity
Znajdź dla siebie najlepszy nocleg w Lidzbarku Warmińskim
Mszczonów – Termy Mszczonów
Miejscowość oddalona jest tylko 45 kilometrów od Warszawy, więc chętnie wypoczywają tam mieszkańcy stolicy. Wyjazd do Mszczonowa może być sposobem na szybką regenerację organizmu po całym tygodniu pracy.
W Termach Mszczonów czekają baseny wypełnione wodą termalną o wyższej zawartości żelaza – stąd jej charakterystyczna brązowo-zielona barwa – oraz zjeżdżalnie wodne i strefa Wellness, gdzie można skorzystać między innymi z masaży. Uzupełnienie oferty stanowi trawiasta plaża wraz z boiskami do gry w piłkę, natomiast cały ośrodek oplata sieć ścieżek rowerowych.
Kwatery Pracownicze. Wynajem Długoterminowy
Żyrardów, ul. Świerkowa
Noclegi pracownicze Żyrardów 9.8
A może Mszczonów? Już dziś zarezerwuj swój nocleg!
Poznań – Termy Maltańskie
Relaks w środku miasta? Taką możliwość mają poznaniacy, którzy wypoczywają nad Jeziorem Maltańskim. To sztuczny akwen, ale dzięki jego powstaniu odkryto ciepłe źródła – teraz wypełniają one część basenów Term Maltańskich.
Warto skorzystać z basenów solankowych, taka kąpiel zalecana jest przy chorobach układu ruchu i oddechowego oraz w celu podniesienia odporności; poza tym świetnie rozluźnia mięśnie i łagodzi skutki stresu. W Termach Maltańskich znajdują się też baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie, a oprócz tego Świat Saun i strefa SPA.
Wybierz jeden z popularnych noclegów w Poznaniu
Solec-Zdrój – Baseny Mineralne Solec-Zdrój
Solec-Zdrój to miasto w województwie świętokrzyskim, które słynie z wody mineralnej o właściwościach leczniczych. W tamtejszych Basenach Mineralnych znajdziesz basen wypełniony gorącą solanką siarczkowo-siarkowodorową o dużym stężeniu aktywnych związków siarki (największym na świecie!), wydobywanej ze źródła „Malina”.
fot. Leszek P. / zdjecia.nocowanie.pl
Taka kąpiel jest zbawienna dla zdrowia i urody – zaleca się ją w przypadku chorób układu ruchu, oddechowego, zaburzeń metabolizmu, neurologicznych, trądziku, alergii skórnych i wielu innych przypadłości. Poza tym na miejscu znajdują się baseny rekreacyjne i brodzik dla dzieci.
Oto oferty noclegów w Solcu-Zdroju
Uniejów – Termy Uniejów
Zapraszamy do województwa łódzkiego, a dokładnie do Uniejowa i tamtejszych Term Uniejów, w których znajdziesz baseny z leczniczą solanką. Sprawdza się zwłaszcza jako uzupełnienie terapii schorzeń układu ruchu, skóry czy nerwic.
fot. Anna Kowalczyk / zdjecia.nocowanie.pl
Ofertę gorących basenów solankowych uzupełniają inne atrakcje – baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie, jacuzzi, komora lodowa, gabinety masażu oraz strefa saun.
Sprawdź propozycje noclegów w Uniejowie
fot. nd3000 / iStock
Komentarze