Górskie molo w Beskidzie Wyspowym. Morska atrakcja w górskim wydaniu

Górskie molo w Beskidzie Wyspowym. Morska atrakcja w górskim wydaniu

Wyjazd w góry może być wyjątkowy z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim można tu zdobywać popularne szczyty, przemierzać malownicze szlaki górskie, czy korzystać z różnorodnych atrakcji. A skoro o nich mowa, to warto podkreślić, że w polskich górach jest ich coraz więcej. Dość nietypowa atrakcja, już całkiem niedługo pojawi się w regionie Beskidu Wyspowego. Co ważne, większości osób może kojarzyć się z morzem. Czym jest górskie molo i kiedy dokładnie powstanie?

Góry czy morze? To dylemat, który często pojawia się przy planach wyjazdowych Polaków. I mogłoby się wydawać, że nie można połączyć obu tych regionów, to w ostatnim czasie po części staje się to możliwe. Świetny przykład stanowi tu Beskid Wyspowy, czyli region, który wyróżnia się nie tylko wspaniałym klimatem, ale również miejscami, które są idealne dla każdego, kto kocha góry. A teraz będzie jeszcze lepiej, dzięki atrakcji, która większości turystom może kojarzyć się z morzem. Wybierając domki Beskidy, już całkiem niedługo będzie można przespacerować się po górskim molo. Jak się plany związane z tą atrakcją i kiedy planuje się jej otwarcie? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Zobacz również: Leśne Molo w Starym Sączu. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Górskie molo Beskid Wyspowy - co to za atrakcja?


Nie ma żadnego zaskoczenia w tym, że atrakcje turystyczne w górach powstają w naprawdę ekspresowym tempie. Za te najpopularniejsze należy uznać przede wszystkim wieże widokowe, czy ścieżki w koronach drzew. Można też postawić na oryginalność, tworząc miejsce, które kojarzy się turystom, którzy wybierają domki nad morzem. Górskie molo to atrakcja inna niż wszystkie, która w dość krótkim czasie powinna stać się turystycznym hitem.


fot. AdobeStock, CC0

Jeśli lubicie podziwiać piękne górskie widoki, to będzie taka możliwość i to już całkiem niedługo. Wspomniane górskie molo ma bowiem powstać na polanie masywu Łopienia. W opinii wielu osób, to właśnie stąd rozciągają się najpiękniejsze widoki na Gorce, cały Beskid Wyspowy, a nawet nieco bardziej odległe Tatry.

Przeczytaj: Beskid Wyspowy z nową atrakcją. Doskonale widać Tatry i Gorce

Polana masywu Łopienia - co to za miejsce?


Polana masywu Łopienia, często określana jako Jaworze, Na Jaworzu, czy Hala Jaworze, jest nie tylko pięknym, ale i wyjątkowym miejscem na mapie Beskidu Wyspowego. Położona na najwyższym, zachodnim szczycie masywu Łopienia, który wznosi się na wysokość 961 metrów n.p.m., stanowi jeden z ciekawszych punktów widokowych w tym regionie Polski.

Geograficznie, Beskid Wyspowy jest częścią większego łańcucha górskiego Karpat Zachodnich, charakteryzującego się rozproszonymi, izolowanymi szczytami, przypominającymi wyspy w morzu niższych terenów. Masyw Łopienia wyróżnia się na tym tle swoją dostojnością i rozległością, a polana na jego szczycie dodaje mu uroku.


fot. AdobeStock, CC0

Polana Jaworze jest położona na płaskim wierzchołku oraz północnych zboczach Łopienia. Jest to obszar otwarty, który zapewnia panoramiczne widoki na otaczające go lasy świerkowe z domieszką buka oraz na inne szczyty Beskidu Wyspowego i sąsiednich pasm górskich. Przez polanę przebiegają szlaki turystyczne, co czyni ją popularnym celem wycieczek dla miłośników górskich wędrówek.


Oprócz walorów widokowych, polana ma także swoje znaczenie przyrodnicze i ekologiczne. Jest domem dla wielu gatunków flory i fauny, w tym dla roślinności typowej dla górskich łąk oraz dla dzikich zwierząt, które znajdują tu schronienie i pożywienie. Czyste powietrze, spokój i kontakt z naturą sprawiają, że miejsce to jest cenione nie tylko przez turystów, ale i przez lokalnych mieszkańców, poszukujących odpoczynku od codziennego zgiełku.

Dostęp do polany jest możliwy dzięki dobrze oznakowanym szlakom turystycznym, które prowadzą przez malownicze krajobrazy Beskidu Wyspowego, oferując po drodze wiele atrakcji przyrodniczych i krajobrazowych. Wędrówka na szczyt Łopienia i dalsze odkrywanie polany Jaworze to doskonała okazja, aby docenić piękno polskich gór i cieszyć się niepowtarzalnymi widokami, które rozpościerają się z tego wyjątkowego miejsca.

Kiedy otwarcie górskiego molo?


Co prawda, nie ma jeszcze oficjalnej informacji, związanej z tym, kiedy górskie molo zostanie oddane do użytku. Pewne jest to, że prace ruszą jeszcze w 2024 roku. Za kilka tygodni mają zostać pokazane wizualizacje, a prace, zgodnie z zapowiedziami, powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Gmina będzie chciała zdobyć środki zewnętrzne na ten cel w trzecim kwartale 2024 r.








Jak widać, oryginalny pomysł może okazać się niezwykle ciekawą inicjatywą. Pragniemy zaznaczyć, że niezależnie od tego, czy wybierzecie góry, czy morze, to na pewno będzie znakomicie!

Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Następny artykuł Nieoczywiste miejsca na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!