Góry 30 kilometrów od Wrocławia? Jednodniowa wycieczka blisko miasta

Góry 30 kilometrów od Wrocławia? Jednodniowa wycieczka blisko miasta

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które turyści niezwykle sobie upodobali. Spędzając tu weekend albo dłuższy urlop, warto zdawać sobie sprawę, że w pobliżu można wędrować też po górach. Mamy świetny pomysł na jednodniową wycieczkę blisko Wrocławia!

Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego, które może się pochwalić różnorodną turystyczną ofertą. Na amatorów górskich wędrówek czekają tu na przykład szlaki w Karkonoszach. Jednak podróż z Wrocławia do Karpacza czy Szklarskiej Poręby zajmuje zbyt wiele czasu, by planować jednodniowy wyjazd.

Z tego powodu chcemy polecić miejsce, które położone jest ledwie 30 kilometrów od miasta! Naprawdę warto je odwiedzić - nie tylko ze względu na piękne widoki, ale także przesyconą magią atmosferę.

Zobacz noclegi we Wrocławiu:


Góra Ślęża - tu znajduje się Śląski Olimp!


Chcąc zdobyć jedno ze wzniesień należących do Korony Gór Polski, najlepiej przyjechać do miasteczka Sobótka. Samochodem trasę z Wrocławia pokonamy w niecałe 40 minut!  

Szlak na Ślężę jest niezwykle popularny wśród mieszkańców regionu. Teraz zdobywają jej szczyt dla przyjemności, jednak przed wiekami wędrówka miała znaczenie wręcz symboliczne. O tym, jak ważna była Ślęża świadczy fakt, iż Thietmar z Merseburga umieścił wzmiankę o niej w swojej kronice.

Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia, jako że odprawiano na niej przeklęte, pogańskie obrzędy - napisał niemiecki kronikarz w XI wieku.


Stwierdzenie o “przeklętych, pogańskich obrzędach” odnosi się do tego, iż Ślęża była ośrodkiem kultu solarnego – oddawano tu cześć Słońcu, a żyjąca u podnóża góry ludność wierzyła, iż na jej szczycie mieszkają bogowie. Pierwsze ślady obrzędów religijnych pochodzą z 1300 roku p.n.e., jednak człowiek pojawił się w tych rejonach o wiele wcześniej. Odnaleziono artefakty z epoki kamienia, natomiast w epoce żelaza pojawiały się tu różne grupy etniczne, które brały udział w wędrówce ludów. W końcu osiedlili się tu Słowianie.

Nawet teraz, idąc na szczyt Ślęży, można odnaleźć prasłowiańskie ślady w postaci kamiennych rzeźb. Na górze nadal stoi posąg niedźwiedzia i inne wyobrażenia ludzkich oraz zwierzęcych postaci.


fot. Tes, zdjecia.nocowanie.pl

Szlak na Ślężę. Co warto wiedzieć?


Ślęża (718 m n.p.m.) wraz z innymi wzniesieniami tworzy masyw. W jego skład wchodzą jeszcze Wieżyca (415 m n.p.m.), Stolna (371 m n.p.m.) oraz Gozdnica (316 m n.p.m.). Jako że porasta je las, wydaje się, jakby było to jedno wzniesienie. Na szczyt prowadzi gęsta sieć szlaków turystycznych, więc każdy znajdzie wśród nich propozycję dla siebie. Jedno jest pewne, niezależnie od wybranej trasy widoki ze szczytu Ślęży są niesamowite!

Choć tras jest kilka, to turyści najchętniej wybierają drogę z Sobótki lub od Przełęczy Tąpadła. Wędrówka w jedną stronę zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Szlaki są oznakowane przez PTTK w następujący sposób:
  • czerwony z Sobótki – 5,2 km, 2:08 godz.,
  • czerwony z Sulistrowic – 3,6 km, 1:44 godz.,
  • żółty z Sobótki – 5,4 km, 2:16 godz.,
  • żółty z Przełęczy Tąpadła – 3,1 km, 1:24 godz.,
  • niebieski z Sobótki – 4,1 km, 2:00 godz.,
  • niebieski z Przełęczy Tąpadła – 4,7 km, 1:51 godz.

©oksanafiodorowa, Adobe Stock

Góra Ślęża. Co można zobaczyć na szczycie?


Na szczycie Ślęży można zobaczyć ślady pogańskiego kultu w postaci kamiennych rzeźb. Miejsce było wykorzystywane przez kapłanów jeszcze w X wieku. Po chrzcie Polski zwolennicy starych wierzeń wzniecili powstanie, a głównym ośrodkiem oporu była właśnie Ślęża.  

W XII stuleciu palatyn Bolesława Krzywoustego, Piotr Włostowic, ufundował klasztor augustianów. Później na szczycie wzniesienia stanął też zamek obronny, który został częściowo zniszczony podczas powstania husyckiego (XV w.). Na jego ruinach, na przełomie XVII i XVIII wieku augustianie wznieśli kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Co ciekawe, stoi on do dzisiaj, a niedawno został wyremontowany i odprawiane są msze. Na kościelnej wieży dostępny jest taras widokowy, z którego można dostrzec Wrocław.

Na Ślęży, w sąsiedztwie kościoła, znajduje się także dawne schronisko turystyczne, a obecnie Dom Turysty. Można też wdrapać się na wieżę widokową.


Kościółek na Ślęży, fot. artureling, zdjecia.nocowanie.pl

Okolice Ślęży - atrakcyjne miejsca


Planując szybki wypad można nie znaleźć czasu na zwiedzanie okolic Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Warto jednak wiedzieć, że jest tam co oglądać!

W samej Sobótce, będącej punktem, z którego turyści rozpoczynają swoje wędrówki na szczyt Ślęży, swoją siedzibę ma Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego. Zajmuje pomieszczenia renesansowego budynku dawnego szpitala miejskiego kanoników regularnych. Na parterze mieszczą się wystawy czasowe, natomiast piętro poświęcone jest Śląskiemu Olimpowi. Wśród eksponatów znajduje się nawet rekonstrukcja antropologiczna głowy kobiety z pochówku szkieletowego, prezentowanego na tej wystawie! Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądali ludzie przed tysiącami lat.

Do ważnych zbytków Sobótki należą też gotyckie kościoły św. Jakuba i św. Anny oraz zamek w Sobótce Górkach. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z X wieku, choć całość jest efektem przebudowy sprzed dwustu lat! Warto przyjrzeć się dwóm romańskim kamiennym lwom, które strzegą bocznego wejścia do zamku.

W okolicy góry Ślęży na uwagę zasługuje także rezerwat archeologiczny w Będkowicach, gdzie można zobaczyć zrekonstruowaną osadę Ślężan, oraz późnoromańską świątynię w Starym Zamku. Niektóre jej elementy pamiętają czasy powstania, a więc XIII stulecie! Zachowały się między innymi oryginalne romańskie prezbiterium, zakrystia oraz nawa kościoła.


Kościół św. Anny w Sobótce, fot. L2625, zdjecia.nocowanie.pl

Następny artykuł Gdzie w Ustrzykach Dolnych...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!