Góry Orlickie - popularne szlaki, szczyty i miejsca, które warto zobaczyć!

Góry Orlickie - popularne szlaki, szczyty i miejsca, które warto zobaczyć!

Góry Orlickie to stosunkowo mało znane i raczej rzadziej uczęszczane przez turystów pasmo górskie niż pobliskie Góry Stołowe. Jego mniejsza popularność nie oznacza jednak bynajmniej gorszych walorów turystycznych! Pod tym względem Góry Orlickie mogą bowiem całkiem pozytywnie zaskoczyć każdego, kto zdecyduje się dać im szansę i zagościć w ich progach. To właśnie w tym wyjątkowym miejscu na mapie turystycznej Sudetów znajdziemy bowiem ciszę i spokój, nawiążemy bliski kontakt z naturą oraz przejdziemy się po przepięknych zakątkach, jakie kryje w sobie to miejsce.

Zdecydowana większość obszaru Gór Orlickich leży na terenie Czech, jednak także w po polskiej stronie Orlickich Gór nie brakuje atrakcji, które zaspokoją potrzeby miłośników górskich wycieczek. Po polskiej stronie znajdują się liczne, kameralne szlaki turystyczne, malowniczo położone, góralskie wsie oraz jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych w regionie - słynne uzdrowisko Duszniki-Zdrój. Góry Orlickie można odwiedzić przez cały rok - w lecie rozkoszując się długimi spacerami w górskich okolicach, a w zimie korzystając z oferty Zieleńca - części Dusznik i miejscowej bazy narciarstwa biegowego.

 

Gdzie znajdują się Góry Orlickie?


Sudety to rozległe pasmo górskie, które dzieli się na kilka części. Jedną z nich, położoną w Sudetach Środowych, stanowią właśnie Góry Orlickie. Stanowią najwyższy fragment Sudetów Środkowych i znajdują się tuż przy samej granicy polsko-czeskiej. Mimo tego, że największa część tego pasma górskiego znajduje się po stronie czeskiej, to właśnie ich polski fragment cieszy się sporym zainteresowaniem turystów.

 

Góry Orlickie to wyjątkowo ciekawy pod względem krajobrazowym i turystycznym region w Polsce. Od północnego zachodu graniczą przez przełęcz Polskie Wrota i Dolinę Bystrej z Pogórzem Orlickim, od północnego wschodu znajdują się równolegle do nich położone Góry Bystrzyckie, a na zachodzie i południowym zachodzie przechodzą w Podgórze Orlickie. Na południu kończą się natomiast na czeskiej wsi Herzmanice (czes. Heřmanice).

 

Całkowita długość pasma Gór Orlickich wynosi ok. 50 km. Polska część pasma obejmuje jedynie niewielki fragment głównego grzbietu Gór Orlickich - jest to tzw. Czeski Grzebień. Największa część Gór Orlickich znajduje się natomiast w granicach czeskich. Po polskiej stronie mieści się miejscowość Duszniki-Zdrój, która stanowi swoistą stolicę i główne miasto po polskiej stronie Orlickich Gór oraz popularną bazę wypadową do odkrywania wszystkich ich tajemnic.

 

Najwyższe szczyty Gór Orlickich i budowa geologiczna pasma


Góry Orlickie nie należą co prawda do najwyższych gór, jednak na ich terenie nie brakuje szczytów, których wysokość przekracza 1000 m n.p.m. Najwyższy szczyt Gór Orlickich znajduje się w Czechach. Jest to Wielka Desztna (czes. Velká Deštná, 1115 m n.p.m.). Po stronie polskiej najwyższym wzniesieniem Gór Orlickich jest natomiast Orlica (czes. Vrchmezí, 1084 m n.p.m.). Jest to szczyt graniczny, którego wierzchołek pod względem administracyjnym przynależy jednak do naszych południowych sąsiadów. Orlica jako najwyższy szczyt polskich Gór Orlickich, wchodzi w skład Korony Gór Polski.

 

Góry Orlickie są zbudowane głównie ze skał metamorficznych - różnych odmian gnejsów i łupków łyszczykowych, z wkładkami z wapieni krystalicznych i innych minerałów. W niektórych miejscach są poprzecinane niewielkimi masywami granitów. Pod względem budowy, Góry Orlickie charakteryzują się szeroką, wyrównaną wierzchowiną z kopulastymi szczytami i łagodnymi stokami. Takie ukształtowanie ich powierzchni sprawia, że chodzenie po znajdujących się na ich terenie wzniesieniach nie przysparza większych problemów, odkrywanie kolejnych zakątków ułatwiają z kolei dobrze wytyczone trasy turystyczne, których nie brakuje zarówno po polskiej stronie Gór Orlickich, jak i w Czechach.

 

Walory turystyczne i krajobrazowe Gór Orlickich


Góry Orlickie to bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym miejsce. Na ich terenie, zarówno po polskiej stronie, jak i w Czechach, chętnie goszczą turyści, zainteresowani odkrywaniem wszystkich ich walorów. Góry Orlickie to bowiem rozległy i bardzo ciekawy pod względem przyrodniczo-klimatycznym rejon Sudetów.

 

Po orlickich szczytach turystów oprowadzają dobrze wytyczone szlaki turystyczne, a po zboczach i w dolinach biegną drogi leśne. Co ciekawe, ze względu na ukształtowanie powierzchni i panujący w tym miejscu klimat, Góry Orlickie zdają się być rozleglejsze i większe niż są w rzeczywistości, co dodatkowo skłania do ich odwiedzenia miłośników jak najdłuższego przebywania w górach.


fot. jozefbabij / pixabay.com, CC0

 

Pobyt w nich docenią także osoby zafascynowane górską przyrodą i naturą. Góry Orlickie są mniej uczęszczaną częścią Sudetów, przez co przez większą część roku panuje w nich cisza, spokój i raczej kameralna atmosfera. Większe grupy turystów można jedynie spotkać w Dusznikach Zdroju i Zieleńcu oraz na szlakach prowadzących na Orlicę, a po stronie czeskiej na Wielką Desztną.

 

Ochrona przyrody w Górach Orlickich


W wyższych partiach, Góry Orlickie gęsto porastają lasy świerkowe, gdzieniegdzie można natknąć się także na pierwotną buczynę. Lasy dochodzą do niemal samych szczytów górskich, w związku z tym, w wielu miejscach próżno szukać dobrych punktów widokowych. Te za to oferują stworzone specjalnie z myślą o turystach wieże widokowe, których gęsta sieć oplata całe Góry Orlickie.

W dolinach turyści mogą natknąć się na liczne bagienka i torfowiska charakterystyczne dla tego rejonu Sudetów. Walory przyrodnicze Gór Orlickich są chronione. Na ich terenie nie funkcjonuje, co prawda, żaden park narodowy, jednak po stronie czeskiej została wydzielona specjalna strefa ochrony krajobrazu, która swoim obszarem obejmuje najwyższy szczyt Gór Orlickich - Wielką Desztną.

 

Polska część pasma wchodzi natomiast w skład Natura 2000, obszaru który obejmuje niemal cały polski fragment Gór Orlickich. Stanowią one bowiem jeden z najcenniejszych obszarów na terenie Sudetów, gdzie znajdują się rzadkie ekosystemy z zagrożonymi wyginięciem gatunkami flory. Do chronionych przez Natura 2000 bogactw Gór Orlickich należą m. in. gnidosz błotny, storczyca kulista, arnika górska, lilia bulwkowata, tłustosz zwyczajny, goryczuszka czeska i jaskier platanolistny.


Arnika górska, fot. ChrisAusBayern / pixabay.com, CC0


Góry Orlickie dla aktywnych


Góry Orlickie to miejsce, które pokochają nie tylko miłośnicy ciszy i spokoju oraz osoby doceniające ich unikalne walory przyrodnicze. To także region, który bardzo chętnie odwiedzają aktywni turyści, pragnący spędzić urlop na uprawianiu swoich ulubionych sportów w przepięknej, górskiej scenerii.

 

W Górach Orlickich mieszczą się znane i lubiane przez miłośników białego szaleństwa ośrodki narciarskie - po polskiej stronie, w dzielnicy Dusznik Zieleńcu, znajduje się baza narciarska Zieleniec, w Czechach znane ośrodki narciarskie mieszczą się natomiast w miejscowościach Rziczek i Desztne. Góry Orlickie dysponują ponadto sporą liczbą wyciągów - w samym Zieleńcu jest ich bowiem ok. 50.

 

Prężny rozwój infrastruktury narciarskiej na swoich terenach Góry Orlickie zawdzięczają przede wszystkim korzystnemu ukształtowaniu powierzchni, w tym sporej ilości spłaszczonych grzbietów oraz specyficznym warunkom atmosferycznym, a konkretnie dużemu poziomowi opadów.

 

Z tego powodu, Góry Orlickie, podobnie jak Góry Izerskie, są uznawane za jedno z najlepszych miejsc dla miłośników uprawiania narciarstwa biegowego. W najwyżej położonych partiach Gór Orlickich pokrywa śnieżna utrzymuje się bowiem średnio przez 110 dni w roku. Sezon dla narciarzy trwa tu więc aż do końca kwietnia, co daje szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o planowanie narciarskiego urlopu.


fot. stux  / pixabay.com, CC0

Sprawdź również: Polskie góry zimą. Gdzie warto pojechać?

 

Nie tylko narciarze ucieszą się z wizyty w Górach Orlickich! Miejsce to jest chętnie odwiedzane także przez rowerzystów, na których czekają tu kilometry tras rowerowych, które można przemierzać na rowerze. Wiele z nich przebiega przez gęsto zalesione drogi leśne, w które obfitują Góry Orlickie.

 

Trasy rowerowe mają zróżnicowany poziom trudności, przez co idealnie sprawdzą się zarówno dla miłośników jazdy typowo rekreacyjnej, jak i tych rowerzystów, którzy w górskiej scenerii poszukują mocniejszych wrażeń.

 

Trasy turystyczne w Górach Orlickich


Góry Orlickie cieszyły się popularnością wśród turystów już od przełomu XVIII i XIX wieku - to właśnie w tym czasie były organizowane pierwsze piesze wycieczki w te rejony. Pierwsze schronisko pod szczytem Orlicy otwarto natomiast w roku 1883. W kolejnych latach wybudowana została wieża widokowa na Orlicy, pięć schronisk górskich, a także uruchomione zostały pierwsze trasy narciarskie, po których szusowali miłośnicy białego szaleństwa.

Zdecydowana większość turystów najchętniej korzysta z pieszych szlaków turystycznych. To właśnie one pozwalają bowiem na nacieszenie się walorami przyrodniczymi Gór Orlickich oraz zobaczenie na własne oczy najbardziej znanych ich zakątków. Szlaki w większości przebiegają przez górskie grzbiety i wiodą na poszczególne wzniesienia.

 

W Czechach największym zainteresowaniem cieszy się szlak czerwony na Wielką Desztną, w Polsce z kolei turyści najczęściej korzystają ze szlaku zielonego, prowadzącego na szczyt Orlicy. Przez obszar Gór Orlickich przechodzi także fragment Głównego Szlaku Sudeckiego (czerwony szlak turystyczny) o łącznej długości 440 kilometrów.


Jednym z najbardziej znanych szlaków turystycznych w Górach Orlickich jest ten prowadzący na Wielką Desztną - najwyższy szczyt całego pasma górskiego, położony w Czechach. Co ciekawe, Wielka Desztna jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z Polski - prowadzi bowiem na nią także trasa turystyczna z miejscowości Duszniki Zdrój, a konkretnie z Zieleńca. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać Góry Orlickie w pełnej krasie. Drugim, pod względem popularności szlakiem turystycznym w Górach Orlickich, jest trasa wiodąca na Orlicę, najwyższy szczyt pasma górskiego w Polsce, zaliczany do Korony Gór Polski i Korony Sudetów Polskich.


Przez Góry Orlickie przebiega także znana droga samochodowa. Jest nią fragment Autostrady Sudeckiej, który w tym miejscu nosi nazwę Droga Orlicka. Autostrada Sudecka ma swój początek przy przełęczy Polskie Wrota, stokami Orlicy biegnie w kierunku Zieleńca, a dalej prowadzi w Dolinę Dzikiej Orlicy, przez Góry Bystrzyckie i Przełęcz Spaloną. Następnie schodzi do Rowu Górnej Nysy i ma swój koniec w Międzylesiu. Droga Orlicka to odcinek liczący sobie ok. 12 km długości, uznawany za jedną z najwyżej położonych szos w Polsce.


Oprócz szlaków turystycznych, na terenie Gór Orlickich funkcjonują także liczne ścieżki dydaktyczne, w tym "Betonowa Granica", która tworzy ogromną pętlę o długości ok. 12 km. Jej przejście jest szczególnie polecane osobom zainteresowanym historią i sztuką wojenną, gdyż tematyka ścieżki skupia się głównie wokół obiektów militarnych, znajdujących się głównie na terenie dawnej Czechosłowacji. W Górach Orlickich znajduje się bowiem sporo pozostałości po umocnieniach militarnych i fortyfikacjach, które powstały jeszcze przed II wojną światową. Na ścieżce dydaktycznej znajduje się 13 stanowisk informacyjnych, które pozwalają bliżej poznać tajemnice militarne tych terenów.

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w Górach Orlickich?


Góry Orlickie możemy zwiedzać zarówno z Polski, jak i z Czech. Dla turystów, którzy postawią na tę pierwszą opcję, idealnym wyborem okaże się zatrzymanie na nocleg w największej miejscowości w okolicy - Dusznikach-Zdroju, która leży u samych stóp polskich Gór Orlickich. Duszniki Zdrój to idealna baza wypadowa do zwiedzania całego regionu Gór Orlickich, skąd można wyprawić się także w Góry Stołowe, Góry Złote, a także na eksplorację całego obszaru Kotliny Kłodzkiej.

 

Noclegi w Dusznikach-Zdroju są zróżnicowane i dostępne przez cały rok. W okresie letnim turyści mogą wybrać jeden z położonych w miejscowości Duszniki-Zdrój domek letniskowy, a także poszukać zakwaterowania w miejscowych pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i willach, których nie brakuje na mapie miejscowości.

 

Domek na górce

Domek na górce

Duszniki-Zdrój, ul. Krasińskiego

Domki Duszniki-Zdrój
Willa Baca

Willa Baca

Duszniki Zdrój, ul. Okólna

Kwatery i pokoje Duszniki Zdrój 9.5

 

Oferty noclegowe są tu dostępne przez okrągły rok i przystosowane do potrzeb całej rodziny, w tym także dla dzieci. Wiele obiektów dysponuje placami zabaw dla najmłodszych i miejscami na ognisko lub grilla. Na rowerzystów czekają natomiast wypożyczalnie rowerów, których również nie brakuje w miasteczku i okolicach Dusznik-Zdroju.

 

Miłośnicy białego szaleństwa, którzy chcą zapewnić sobie wygodny dostęp do miejscowego ośrodka narciarskiego i wyciągów, mogą wybrać na nocleg Zieleniec, dzielnicę Dusznik-Zdroju, w której mieści się narciarskie centrum Gór Orlickich po polskiej stronie granicy. Zatrzymać się można także w pobliskich wsiach Witów, Zimne Wody i Jawornica.


Inne miejscowości, w których można szukać noclegów w okolicach Dusznik Zdroju, to m. in. Kudowa-Zdrój - największe miasto w regionie i stolica Kotliny Kłodzkiej. Turyści zainteresowani zwiedzaniem całości Gór Orlickich, mogą natomiast zatrzymać się na nocleg po czeskiej stronie - zakwaterowanie oferują takie miejscowości, jak m. in. Rokytnice, Bartoszowice, Rziczki, Destne i Olesznice.


Lasosfera Lasówka

Lasosfera Lasówka

Lasówka, ul. Lasówka

Domki Lasówka 10
Domek Nad Strumykiem

Domek Nad Strumykiem

Duszniki-Zdrój, ul. Dworcowa

Domki Duszniki-Zdrój 9.9
Dzika Konwalia

Dzika Konwalia

Bystrzyca Kłodzka, ul. Lasówka

Domki Bystrzyca Kłodzka 10


Schroniska turystyczne w Górach Orlickich

Góry Orlickie dysponują także własną siecią schronisk turystycznych. Po stronie polskiej najbardziej znanym schroniskiem jest to położone u stóp Gór Orlickich. Schronisko PTTK Orlica w Zieleńcu, bo to o nim mowa, dysponuje 34 miejscami noclegowymi oferowanymi w pokojach 2-4 osobowych.

 

Na miejscu turyści mogą skorzystać z oferty wyżywienia. Ze względu na swoją lokalizację w Zieleńcu, schronisko cieszy się największym zainteresowaniem w okresie zimowym, wśród narciarzy. W bliskiej okolicy znajdują się bowiem liczne wyciągi narciarskie oraz trasy narciarstwa biegowego.


Schronisko PTTK Orlica może poszczycić się długą i ciekawą historią. Jest to pierwsze schronisko turystyczne w Górach Orlickich, wybudowane ok. 1878 r. Przed II wojną światową w jego miejscu mieścił się zajazd, następnie obiekt został przejęty przez Klub Kolarski PTTK i nosił nazwę Schroniska Wrona. W latach 1958-60 pełnił rolę Stacji Turystycznej PTTK, a dopiero później oficjalnie stal się schroniskiem turystycznym.

 

Obecnie Schronisko Orlica w Zieleńcu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów, którzy podczas wizyty w Górach Orlickich chcą zasmakować prawdziwie górskich klimatów. W pobliżu schroniska znajduje się neoromański kamienny kościół św. Anny, pochodzący z początków XX w. Warto zajrzeć do jego wnętrza, a także wstąpić na niewielki, zabytkowy cmentarz położony tuż przy samej świątyni.

 

Turyści, którzy chcą odkrywać całe Góry Orlickie, na nocleg mogą wybrać także schronisko w Czechach. Mowa o Masarykovej Chacie, schronisku turystycznym położonym po czeskiej stanie granicy. Masarykova Chata to jedno z najbardziej znanych miejsc w Orlickich Górach. Chętnie goszczą tu turyści zarówno z Czech, jak i z Polski.

 

Jest to sporych rozmiarów obiekt, którego architektura nawiązuje do ludowych, górskich motywów. Schronisko Masarykova Chata powstało w latach 20-tych XX w. Z jej okien roztacza się piękna panorama okolic Gór Orlickich - przy dobrej pogodnie, widać stąd Góry Bystrzyckie, Góry Sowie i Masyw Śnieżnika.


Orlica - najwyższy szczyt polskich Gór Orlickich


Jedną z największych atrakcji w polskiej części Gór Orlickich jest Orlica. Jest ona najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich. Znajduje się na europejskim dziale wodnym, pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Jest szczytem granicznym, co oznacza, że przez jej wierzchołek przebiega granica dwóch państw - Polski i Czech. Granica jest wytyczona ok. 25 metrów na wschód od najwyższego punktu wzniesienia, na wysokości 1080 m n.p.m. Orlica ma wysokość 1084 m n.p.m. i jest zaliczana do Korony Gór Polski.

 

Wejście na Orlicę jest obowiązkowym punktem programu podczas odkrywania tajemnic Gór Orlickich. Warto podjąć to wyzwanie tym bardziej, że na szczyt Orlicy wiodą dobrze wytyczone trasy turystyczne zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Ich pokonanie jest łatwe i przyjemne, co sprzyja rodzinnym wyprawom - na Orlicę z powodzeniem możemy wspiąć się także z dziećmi. Orlica cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów właściwie od samego początku ich bytności na tych terenach, a więc już od XVIII w.


fot. MAKY_OREL / pixabay.com, CC0


W dawnym czasach była nazywana Międzywierchem, mianem prawdopodobnie wywodzącym się od czeskiego Vrchmezí, które można przetłumaczyć jako Wierch Graniczy lub Wierch Miedzowy. Nazwa ta świetnie oddaje charakter Orlicy, której wierzchołek dzielimy z naszymi południowymi sąsiadami. Orlica jest górą zbudowaną z łupków łyszczykowych, z wkładkami wapieni krystalicznych.

 

Już w XVIII w., a konkretnie w 1779 r., na szczycie Orlicy powstała pierwsza platforma widokowa, która miała ułatwiać turystom podziwianie przepięknych widoków, jakie roztaczają się z jej szczytu. W niedługim czasie po wybudowaniu platformy, powstała droga biegnąca z Dusznik Zdroju do Zieleńca. Nazywana była także Drogą ku Szczęściu i znacząco przyczyniła się do zwiększenia ruchu turystycznego na szczyt Orlicy.

 

Przed II wojną światową na Orlicy znajdowało się schronisko i wieża widokowa. Po 1945 r. nie kontynuowało jednak swojej działalności, przez co szybko popadło w ruinę. Co ciekawe, przed II wojną światową w okolicy Gór Orlickich działało sporo schronisk niemieckich, z których większość nie przetrwało jednak do dzisiejszych czasów.

 

Szlak turystyczny na Orlicę


Na Orlicę biegnie łatwy i przyjemny szlak turystyczny, który ma swój początek w miejscowości Lewin Kłodzki, przebiega przez Duszniki-Zdrój i Zieleniec, a kończy się na samym szczycie Orlicy. Jest to szlak zielony, jeden z najbardziej znanych i uczęszczanych przez turystów szlaków turystycznych prowadzących na najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich.

 

Na szlak na Orlicę najlepiej wejść z miejscowości Duszniki-Zdrój, a konkretnie z jej dzielnicy - Zieleńca. Jest to niewielka osada, w której panuje prawdziwie alpejski klimat. Ze względu na to, Zieleniec jest jedną z największych i najbardziej znanych stacji narciarskich w Polsce. Zima może trwać tu nawet 150 dni w roku, co stanowi nie lada gratkę dla wszystkich miłośników białego szaleństwa, którzy chcą poszaleć na zaśnieżonych stokach oraz poczuć prawdziwie alpejskie klimaty bez wyruszania za granicę.

Sprawdź również: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Szlak z Zieleńca jest stosunkowo krótki (czas przejścia wynosi ok. 1 godziny) i wygodny - biegnie bowiem szeroką, szutrową drogą. Przed wejściem na szlak można zostawić samochód na parkingu w Zieleńcu. Na samym początku trasy znajduje się kamień z pamiątkową tablicą poświęconą Heinrichowi Rübartschowi. To właśnie jego osobie Zieleniec zawdzięcza swoją popularność turystyczną. Szlak biegnie pośród drzew i nie stwarza większych trudności - poradzą sobie z nim nawet rodziny z dziećmi oraz osoby starsze.

 

Nowa wieża widokowa na Orlicy i widoki ze szczytu


Po ok. godzinie marszu docieramy na szczyt Orlicy. Dumie piętrzy się na nim nowa wieża widokowa - czwarta z kolei tego typu konstrukcja umieszczona w tym miejscu! Wieża widokowa ma wysokość 25,4 metra, a u jej podstawy mieści się zadaszona wiata z ławeczkami, na najwyższym tarasie można natomiast skorzystać z darmowych lunet.

 

Budowę wieży ukończono stosunkowo niedawno, bo w 2021 r. i obecnie mogą z niej korzystać wszyscy turyści spragnieni jeszcze piękniejszych i rozleglejszych górskich widoków. Z wieży doskonale widać Sudety, oddalone o ok. 60 km Karkonosze ze Śnieżką, a także Pogórze Orlickie. Lunety pozwalają natomiast wypatrzeć także inne wieże widokowe w okolicy - na Śnieżniku, Jagodnej i Wielkiej Desztnej.


Niedaleko wieży znajduje się pozostałość po fundamentach starego schroniska, które mieściło się w tym miejscu. Na szczycie Orlicy mieści się także pomnik upamiętniający pobyt w tym miejscu trzech ważnych osobistości - w 1779 r. gościł tu cesarz Józef II, w 1800 r. przyszły prezydent USA Quincy Adams, a w 1826 r. Fryderyk Chopin.


Ze szczytu Orlicy możemy wrócić do Zieleńca tym samym zielonym szlakiem, którego pokonanie w drodze powrotnej zajmuje ok. 40 minut. Dłuższym wariantem jest natomiast czerwony szlak przez Czechy. Osoby kolekcjonujące Koronę Gór Polski pieczątkę znajdą w Schronisku Orlica w Zieleńcu - można ją podbić bezpośrednio po zejściu z Orlicy.


Szlak turystyczny na Wielką Desztną


Po zdobyciu Orlicy i nacieszeniu się przepięknymi krajobrazami polskiej części Gór Orlickich, można pokusić się o nieco dalszą wyprawę, której zwieńczeniem będzie zdobycie Wielkiej Desztnej - najwyższego szczytu w Górach Orlickich. Zanim jednak wyruszymy w drogę, warto dowiedzieć się kilku faktów o tym wzniesieniu.

 

Wielka Desztna wznosi się na wysokość 1115 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Sudetach Środkowych. W przeszłości określana była mianem Siedmiogrodzkiej Góry. Szczyt znajduje się w odległości ok. 3,6 km od Zieleńca, na zachód od Doliny Dzikiej Orlicy. Posiada kopulasty wierzchołek i dość strome zbocza.

 

Szczyt Wielkiej Desztnej jest częściowo porośnięty młodym lasem. W 2019 r. stanęła na nim nowa wieża widokowa, z której można podziwiać piękne widoki na okolicę. U podnóża Wielkiej Desztnej znajduje się rezerwat przyrody Jelení lázeň, na północnych zboczach mieszczą się natomiast liczne czeskie schrony i umocnienia militarne z czasów przez II wojną światową.

Na wejście na Wielką Desztną warto wykorzystać 3 polecane trasy.

 

Pierwsza jest łatwiejsza, gdyż polega na wjeździe na górę kolejką krzesełkową z Zieleńca (czynna dla pieszych od wiosny do jesieni). Kolejka dojeżdża do szczytu Šerlich, nieopodal którego znajduje się schronisko Masarykova Chata. Z Zieleńca prowadzi również szlak niebieski, który doprowadzi nas do schroniska w ok. 50 min.

Możliwe jest także wyruszenie na Wielką Desztną z czeskiej strony, z parkingu tuż pod schroniskiem Masarykova Chata. Na szczyt z tego miejsca prowadzi szlak czerwony. Nie jest on zbyt wymagający, przez co udać się nim mogą rodziny z dziećmi. Początkowo trasa biegnie asfaltową aleją, która wkrótce zaczyna wspinać się w górę.

 

Pierwszym szczytem, jaki miniemy będzie Mała Desztna - góra niższa od Wielkiej Desztnej o zaledwie 25 metrów. Czas przejścia czerwonym szlakiem zajmuje ok 1 godziny i kończy się tuż przy nowej wieży widokowej.

Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?

 

Nowa wieża widokowa na Wielkiej Desztnej


Wielka Desztna jest szczytem o kopulastym wierzchołku, dość gęsto porośniętym kosodrzewiną. Taka budowa sprawia, że widoki roztaczające się z jej wierzchołka są dość ograniczone. W celu ich poprawy, w miejscu dawnej wieży triangulacyjnej, w 2019 r. wybudowana została nowa wieża widokowa na Wielkiej Desztnej. To właśnie z jej wierzchołka roztacza się najpiękniejsza panorama na okolicę - z wieży można wypatrzeć okoliczne szczyty, doliny oraz Góry Bystrzyckie.


Wieża widokowa na Wielkiej Desztnej powstała w ramach projektu "Szlaku Grzbietowego", który miał na celu stworzenie długodystansowego szlaku turystycznego, łączącego Karkonosze z Jesionkiami. W jego ramach powstać miała nie tylko wieża widokowa na Wielkiej Desztnej, ale także 10 innych wież, na okolicznych wzniesieniach. Spośród nich aż 7 będzie znajdowało się po polskiej stronie granicy, w tym wieża widokowa na Orlicy.

 

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem


Mapa turystyczna Gór Orlickich obejmuje kolejną atrakcję, którą docenią zwłaszcza miłośnicy przyrody. Mowa o znajdującym się w okolicy Zieleńca rezerwacie Torfowisko pod Zieleńcem. Jest to wyjątkowy, utworzony w 1954 r. rezerwat przyrody, który chroni ogromny obszar znajdującego się w tym miejscu torfowiska.

 

Mimo tego, że geograficznie rezerwat ten leży na terenie Gór Bystrzyckich, warto go odwiedzić także podczas wizyty w Górach Orlickich. Przemierzając tereny rezerwatu należy trzymać się wytyczonych ścieżek, gdyż zboczenie z nich może grozić wsiąknięciem w ziemię i to dosłownie! Co więcej, na terenie zielenieckiego torfowiska można oko w oko spotkać się z mięsożernymi roślinami!

 

Wizyta w tym miejscu to prawdziwa gratka dla osób, które kochają niecodzienne, ciekawe atrakcje z lekkim dreszczykiem emocji oraz chcą jak najlepiej poznać okolice Dusznik-Zdroju. Obszar torfowiska pozwala przenieść się do syberyjskiej tundry, w nietypowe i zupełnie odmienne otoczenie. Jego wiek naukowcy szacują na ok. 7600 lat, co czyni je jednym z najstarszych torfowisk, jakimi dysponują Sudety. Całe torfowisko rozciąga się na obszarze 232 ha.


Na teren torfowiska można dostać się samochodem, ze strony Dusznik. Tuż przy wejściu na teren rezerwatu znajduje się bezpłatny parking. Przy nim umieszczona jest tablica informacyjna i mapa turystyczna. Przez tereny torfowiska biegnie pieszy szlak zielony i ścieżka edukacyjna. Po drodze napotkamy na 10 tablic z ciekawostkami dotyczącymi tego miejsca. Na przejście torfowiska należy poświęcić ok. 1,5 godziny. Do pokonania jest dystans ok. 3 km w obie strony.

 

Torfowisko pod Zieleńcem warto odwiedzić tym bardziej, że wstęp na jego teren jest całkowicie bezpłatny! Do wizyty w tym wyjątkowym miejscu dodatkowo zachęca fakt, że stanowi ono fenomen na skalę europejską. Jest to ogromny, unikalny pod względem przyrodniczym obszar, na terenie którego rośnie ponad 100 wyjątkowych roślin, rzadko spotykanych w innych miejscach. Należą do nich m. in. mięsożerna rosiczka, brzoza karłowata i kosodrzewina, która jest spotkana tylko na obszarach wysokogórskich.


fot. Hans / pixabay.com, CC0

 

Na terenie torfowiska nie mogło oczywiście zabraknąć torfowców. Są to rośliny, które bardzo lubią wodę, dlatego są najczęściej spotykane na terenach podmokłych. Torfowce mają długie na kilkanaście centymetrów łodygi, które są zielone tylko od góry. Rosną przez cały czas, bez względu na porę roku, a ich dolna warstwa, pozbawiona dostępu do światła, stopniowo obumiera - w ten właśnie sposób powstaje torf. Co roku warstwa torfu zwiększa się o zaledwie ok. 1-2 mm.

 

Przełom Dzikiej Orlicy i rezerwat przyrody Ziemska Brama


Za czeską granicą funkcjonuje kolejny rezerwat Gór Orlickich - Ziemska Brama. Głównym celem jego powstania w 1987 r. była ochrona unikalnej przyrody skupionej wzdłuż rzeki Dzika Orlica. Rezerwat znajduje się w północnych Czechach, w południowo-wschodniej części Orlickich Gór. Jest zlokalizowany ok. 6,5 km na zachód od Międzylesia. Ziemska Brama to rezerwat geologiczno-florystyczny zajmujący obszar ok. 88 ha.


fot. ivabalk /pixabay.com, CC0

 

Swoim zasięgiem obejmuje przełomową dolinę Dzikiej Orlicy w jej środkowym biegu wraz z kompleksem leśnym na skalnych zboczach, polanami z roślinnością oraz kamiennym korytem rzeki, na którym zalegają sporych rozmiarów gnejsowe głazy. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na jego terenie jest kamienny mostek, którego konstrukcja przypomina zakończoną łukiem bramę. Mostek został wybudowany w latach 1900-1903 przez włoskich konstruktorów. Zrekonstruowano go w 2004 r. po zniszczeniach wywołanych przez powódź.

 

To właśnie za mostem zaczyna się najbardziej malowniczy teren rezerwatu. Dawniej, na tym obszarze był wytyczony szlak przemytniczy między Hrabstwem Kłodzkim a Czechami. Około pół kilometra wzdłuż rzeki znajduje się "przemytnicza kładka", którą przekraczano rzekę.

 

Przez te tereny przebiega obecnie ścieżka dydaktyczna Ziemska Brama, która oprowadza turystów przez cały obszar rezerwatu. Trasa ma długość ok. 3 km i jest oznaczona kolorem niebieskim. Na szlaku znajdują się 23 tablice informacyjne, które przybliżają turystom walory przyrodnicze tego wyjątkowego rezerwatu. Ziemską Bramę zdecydowanie warto odwiedzić podczas pobytu po czeskiej stronie Orlickich Gór.

 

Główne ośrodki turystyczne w Orlickich Górach i ich atrakcje


Góry Orlickie to wyjątkowe miejsce na mapie Polski i Czech, które oferuje turystom nie tylko możliwość obcowania z przepiękną przyrodą i podziwiania walorow natury, ale także szerokie możliwości w zakresie spędzenia wolnego czasu w większych ośrodkach miejskich, zlokalizowanych na ich obszarze.

 

Główną miejscowością Gór Orlickich i zarazem bazą wypadową do odkrywania ich sekretów są Duszniki-Zdrój. To znane w Polsce i Europie uzdrowisko, które słynie nie tylko z licznych sanatoriów i ośrodków o charakterze uzdrowiskowym, ale także z wielu zróżnicowanych atrakcji o typowo turystycznym charakterze.

 

Nic więc dziwnego, że turyści tak chętnie zatrzymują się tu na nocleg – w Dusznikach-Zdroju zaczyna się bowiem szlak wiodący na Orlicę i Wielką Desztną, a w jednej z jej dzielnic, Zieleńcu, mieści się znana na całą Polskę stacja narciarska ze świetnie zorganizowaną infrastrukturą. Sprawdźmy, jakie miejsca szczególnie warto odwiedzić podczas swojego pobytu w Dusznikach-Zdroju!

 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju


Muzeum Papiernictwa zostało utworzone w 1968 r. i mieści się w pochodzącym z XVI/XVII w. zabytkowym młynie papierniczym, w którym w dawnych czasach wytwarzano papier. Budynek znajduje się nad samą Bystrzycą Dusznicką, której wody były wykorzystywane do zasilania młyna. Co ciekawe, muzeum pełni obecnie nie tylko funkcję dydaktyczną, lecz w dalszym ciągu produkuje papier – powstaje on w oparciu o stare technologie, na zabytkowych maszynach, używanych w dawnych czasach.

 

Siedziba muzeum, dusznicki młyn, to jeden z najważniejszych w naszym kraju zabytków techniki. Posiada dach kryty gontem, od zachodu zakończony barokowym szczytem wolutowym. Do jego wnętrza prowadzi pawilon wejściowy w kształcie wieży. W środku muzeum zwiedzający mogą podziwiać polichromię z okresu XVII – XIX w. Od 2011 r. młyn jest oficjalnie uznawany za pomnik historii, który być może wkrótce trafi także na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO.

 

Powstanie młyna papierniczego w tym miejscu jest ściśle związane z historią Dolnego Śląska. Już pod koniec średniowiecza, tereny te słynęły bowiem z wytwarzania świetnej jakości papieru. Pierwsza papiernia powstała we Wrocławiu jeszcze przed 1490 r. Tradycje czerpania papieru w Dusznikach-Zdroju sięgają natomiast XVI w., a sam młyn musiał powstać jeszcze przed 1562 r.

 

Złote czasy dusznicki przemysł papierniczy przeżywał w XVIII w., kiedy to właśnie w tym miejscu wytwarzano papier na potrzeby dworu królewskiego. Spadek zainteresowania jego usługami nastąpił natomiast w XIX w. i był spowodowany rozwojem technologii oraz pojawieniem się nowych, szybszych i tańszych metod pozyskiwania papieru.

 

Tematyka muzeum jest całkowicie poświęcona wytwarzaniu papieru. Zwiedzający mogą zapoznać się z jego dziejami na ziemiach polskich, poznać rolę papieru w rozwoju cywilizacji, a także jego różne zastosowania w codziennym życiu. Na terenie muzeum działają zarówno stałe ekspozycje, jak i wystawy czasowe, dotyczące konkretnego zagadnienia z dziejów dusznickiego papiernictwa oraz szeroko pojętej kultury i historii całego regionu. Jest to miejsce na mapie Dusznik-Zdrój, którego zdecydowanie nie można przegapić podczas pobytu w Orlickich Górach oraz zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych w całym regionie.

 

Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych w Dusznikach-Zdroju


Kolejnym miejscem na mapie Dusznik-Zdroju, w którym warto spędzić nieco czasu podczas eksploracji miasteczka, jest Park Zdrojowy. Zajmuje on powierzchnię ok. 5,4 ha i znajduje się nieco na uboczu miasteczka. Porastają go różne gatunki drzew, w tym lipy, buki i kasztany. Charakterystyczna jest także zadbana roślinność zebrana w formie efektownych dywanów kwiatowych, które cieszą oczy turystów w okresie wiosenno-letnim.


Park Zdrojowy, fot. Nocowanie.pl

 

W części parku mieści się ogród fenologiczny, który podzielono na cztery części odpowiadające poszczególnym porom roku. Park Zdrojowy to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez turystów i kuracjuszy, jak i miejscowych, którzy to właśnie tu znajdują ciszę, bliskość natury oraz idealne miejsce do wypoczynku dla całej rodziny.

 

Na terenie Parku Zdrojowego mieści się Pijalnia Wód Mineralnych – jeden z najbardziej znanych obiektów na terenie Dusznik-Zdroju. Budynek powstał w I połowie XIX w. i oferuje największy ze skarbów naturalnych miejscowości – czystą wodę mineralną o właściwościach leczniczych. Tuż obok Pijalni znajduje się bowiem źródełko wody mineralnej „Pieniawa Chopina”. Ze znanym XIX-wiecznym wirtuozem związane jest jeszcze jedno warte odwiedzenia miejsce na terenie Parku Zdrojowego.

 

Dworek Fryderyka Chopina


Oprócz Pijalni, Park Zdrojowy gości także inny, znany zabytek. Jest nim Dworek im. Fryderyka Chopina, w którym spotykali się kuracjusze już od początku XIX w. Obecnie w dworku odbywają się koncerty zdrojowe, przedstawienia teatralne, wieczorki muzyczne i wiele innych imprez o charakterze kulturalnym. Według oficjalnych dokumentów, to właśnie w tym miejscu koncerty fortepianowe dawał sam Fryderyk Chopin podczas swojego pobytu w dusznickim sanatorium. Dla upamiętnienia jego bytności w tym miejscu dworek zyskał jego imię.


fot. Nocowanie.pl

 

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski


Kolejną atrakcją Parku Zdrojowego są jego fontanny. Są to nowoczesne widowiska świetlne, wyposażone w podświetlenie oraz urządzenia regulujące wysokość oraz kształt strumienia wody. Dzięki temu tworzą unikalne, zachwycające prezentacje wodne, których pokazy odbywają się we wszystkie dni wolne od pracy, od maja do września. Codziennie można je natomiast podziwiać w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, na który tłumnie przybywają do Dusznik-Zdrój znani artyści oraz miłośnicy muzyki klasycznej z całego świata.


fot. Nocowanie.pl

 

Festiwal Chopinowski odbywa się co roku i jest najstarszym festiwalem muzycznym na świecie, który działa bez przerw oraz najstarszym festiwalem muzycznym w Polsce. Koncerty są organizowane cyklicznie, co roku, w Dworku im. F. Chopina na terenie Parku Zdrojowego. Obecnie na Festiwalu występują najbardziej znani i uhonorowani na zagranicznych imprezach pianiści z całego świata.

 

Dusznicki Rynek i Stare Miasto


Kolejnym miejscem na mapie Dusznik-Zdroju, które warto odwiedzić, jest Rynek i Stare Miasto. To właśnie tu można podziwiać zabytki architektoniczne miasteczka. Przy ul. Kłodzkiej 13 mieści się renesansowo-barokowy kościół Piotra i Pawła, datowany na XVII w. Jego wnętrze zachwyca bogactwem wystroju oraz unikatową amboną w kształcie wieloryba.


Rynek, fot. Nocowanie.pl


Po wyjściu z kościoła, warto udać się na Rynek, na którym będziemy mogli podziwiać dusznickie zabytkowe kamienice. Oprócz nich, na Rynku można zobaczyć także pręgierz, na którym publicznie karani byli lokalni przestępcy. Tuż obok pręgierza znajduje się natomiast figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Została ufundowana i ustawiona w tym miejscu w 1725 r. jako podziękowanie miejscowej ludności za ocalenie miasta od zarazy, która przetoczyła się przez te tereny.

 

Zieleniec – dzielnica Dusznik i słynna baza narciarska


Zieleniec jest obecnie częścią Dusznik-Zdroju oraz jedną z jego dzielnic. Jest to najwyżej położona część miasta, na terenie której mieści się stacja narciarska Ski Arena Zieleniec. Miejsce to jest bardzo dobrze znane wśród miłośników białego szaleństwa, którzy tłumnie ściągają w te okolice w okresie zimowym.

 

Zieleniec posiada charakterystyczny, zbliżony do alpejskiego mikroklimat, który sprzyja jeżdzie na nartach oraz uprawianiu narciarstwa. Sezon narciarski trwa tu aż do kwietnia/maja, co stanowi nie lada gratkę dla osób, które kochają narciarstwo oraz chcą czerpać z niego przyjemność jak najdłużej.

 

Co ciekawe, Zieleniec cieszy się największym zainteresowaniem turystow w sezonie zimowym, w lecie natomiast jest praktycznie pusty. Pobyt w tej części Dusznik w wakacje spotka się więc z uznaniem osób poszukujących odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku – to właśnie w popularnym Zieleńcu znajdą upragnioną ciszę i spokój.

 

Stacja narciarska Ski Arena Zieleniec


Stacja narciarska Ski Arena Zieleniec jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej oraz jednym z największych tego typu obiektów w całej Polsce. Posiada rozbudowaną, nowoczesną infrastrukturę, na którą składają się liczne wyciągi oraz trasy narciarskie.


Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest 29 wyciągów oraz koleje, w tym jedna kanapo-gondola. Do białego szaleństwa przeznaczone są 22 kilometry świetnie przygotowanych tras. Z większości z nich, dzięki oświetleniu można korzystać także po zmroku (są czynne nawet do godziny 21).

 

Dostępne na terenie kurortu trasy są zróżnicowane pod względem trudności i techniki jazdy – mogą z nich więc korzystać zarówno początkujący narciarze, w tym rodziny, jak i zaawansowani adepci narciarstwa biegowego, którzy chcą wystawić na próbę swoje umiejętności narciarskie. Na terenie stacji znajdują się ponadto 4 wyciągi dydaktyczne, na których jazdy na nartach mogą uczyć się dzieci i osoby początkujące.

Zobacz również: Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

 

Kudowa-Zdrój – główne atrakcje stolicy Kotliny Kłodzkiej


Kudowa-Zdrój to największa miejscowość w Kotlinie Kłodzkiej i kolejne miasto uzdrowiskowe w tych okolicach. Nie leży ona, co prawda stricte na terenie Orlickich Gór, bliżej stąd bowiem w Góry Stołowe, jednak z uwagi na swoje walory turystyczne oraz nieduże oddalenie od Dusznik-Zdroju, Kudowa-Zdrój jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Zdecydowanie warto więc wybrać się na jej zwiedzanie, zwłaszcza jeśli zaplanowaliśmy dłuższą podróż po Orlickich Górach i zobaczyliśmy już wszystkie najważniejsze miejsca w najbliższej okolicy.


fot. Jan / AdobeStock, CC0

 

W Kudowie-Zdroju na turystów czekają liczne atrakcje o zróżnicowanym charakterze. Warto je odwiedzić szczególnie z dzieciakami, gdyż w miasteczku działa rodzinny park rozrywki oraz kilka atrakcji o typowo dziecięcym charakterze. Sprawdźmy, do których miejsc na mapie Kudowy-Zdroju warto się wybrać i które z nich poleca odwiedzić każdy blog podróżniczy!

 

Kaplica Czaszek w Kudowej-Zdroju


Kaplica Czaszek to najbardziej znany zabytek Kudowej-Zdroju. Znajduje się w dzielnicy Czermna, w odległości ok. 1 km od centrum miasteczka. Kaplica została wybudowana w XVIII w., w latach 1776-1784, przez czeskiego księdza i proboszcza Czermnej, Wacława Tomaszka.

 

Z jej powstaniem związana jest opowieść o tym, jak pewnego dnia proboszcz odkrył na skarpie kościelnej szczątki ludzkie. Wspólnie z miejscowym grabarzem zaczęli wykopywać je spod ziemi. Wkrótce okazało się, że kosci jest tak wiele, że nie wiadomo było, co z nimi zrobić. Ksiądz wpadł więc na pomysł, aby stworzyć dla nich godne miejsce zbiorowego pochówku i zgromadzić je w kaplicy.

 

Tak właśnie powstała Kaplica Czaszek, prawdopodobnie wybudowana na podobieństwo rzymskich katakumb, które miał okazję zobaczyć na własne oczy ks. Wacław. Umieszczone zostały w niej wszystkie znalezione w okolicy kości. Kaplica Czaszek jest utrzymana w stylu barokowym, na planie kwadratu. Jej ściany i sklepienie pokrywają tysiące ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich – prawdopodobnie ofiar wojen, które przetoczyły się przez te tereny oraz epidemii chorób zakaźnych.


fot. Marcin / AdobeStock, CC0

 

Szczątki ludzkie znajdują się nie tylko w samej kaplicy, lecz także w należącej do niej podziemnej krypcie. Szacuje się, że w krypcie znajduje się 20-30 tys. ludzkich kości. Na głównej ścianie kaplicy znajduje się skromny ołtarz oraz rzeźby przedstawiające anioły. Co ciekawe, w kaplicy spoczywa także sam ks. Tomaszek, który zmarł w 1804 r. i chciał być pochowany w stworzonym przez siebie miejscu oraz grabarz i sołtys Czermnej. Kaplica Czaszek jest jednym z najbardziej znanych zabytków Kudowy-Zdroju oraz miejscem, które wzbudza zadumę i skłania do refleksji nad kruchością ludzkiego życia.

 

Park Zdrojowy i Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowej-Zdroju


Podobnie, jak Duszniki-Zdrój, także Kudowa-Zdrój to miasteczko uzdrowiskowe, na terenie którego znajduje się Park Zdrojowy. Posiada powierzchnię 13 ha i mieści się w centrum miasta, u stop Góry Parkowej. Na jego terenie można podziwiać kompleks różnorodnej roślinności, w tym wiele okazów egzotycznych, sprowadzonych z różnych zakątków świata. Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się także Pijalnia Wody Mineralnej pochodząca z lat 30-tych XX w., w której można napić się wody o właściwościach leczniczych.


Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowej-Zdroju


Kudowa-Zdrój to miasteczko, które trzeba koniecznie odwiedzić spędzając urlop w Orlickich Górach z dziećmi. Na jej terenie znajdują się bowiem ciekawe atrakcje turystyczne, przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych turystach.

 

Jedną z nich jest Muzeum Zabawek „Bajka”, w którym można podziwiać ponad 5 tys. zabawek z całego świata. W ramach wizyty w muzeum można prześledzić historię zabawek od czasów starożytnych aż po współczesność oraz zobaczyć, jak zmieniały się zabawki na przestrzeni wieków. Wystawy są tak przygotowane, że przypadną do gustu turystów w każdym wieku – w tym także osób dorosłych, które dzięki sympatycznym eksponatom przypomną sobie swoje dzieciństwo oraz towarzyszące mu bajkowe postacie.

 

Muzeum Zabawek stale powiększa swoje zbiory i co roku trafiają do nich kolejne cenne eksponaty. Każda zabawka znajdująca się w tym miejscu do swoiste małe dzieło sztuki, które kryje w sobie wspomnienia, sekrety bawiących się nią dzieci, a często także burzliwą historię. Dzięki niej zwiedzający mogą z zupełnie nowej perspektywy spojrzeć na codzienność oraz dowiedzieć się, jakie upodobania mieli ich przodkowie. Muzeum Zabawek skutecznie udowadnia także, że zabawki od zawsze stanowiły ważny element codzienności, którego roli w rozwoju człowieka nie sposób przecenić.


fot. Nocowanie.pl

 

Park Linowy w Kudowej-Zdroju


Kolejną, typowo rodzinną atrakcją Kudowej-Zdroju, jest znany i bardzo popularny w Kotlinie Kłodzkiej Park Linowy. To park rozrywki, w którym aktywnie można spędzić wolny czas na świeżym powietrzu oraz poczuć dreszczyk emocji towarzyszący chodzeniu po linach.

 

Sporą dozę adrenaliny zapewnia przejście po rozciągniętych pomiędzy drzewami mostach i linach oraz pokonywanie znajdujących się na miejscu przeszkód, z których wiele jest zawieszonych nawet na wysokości 10 metrów!

 

Na miłośników szybkiej jazdy czekają natomiast gokarty przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych, które chcą ponownie odkryć w sobie dziecięcą radość towarzyszącą wyścigom. Park Linowy i Park Rozrywki w Kudowej-Zdroju są czynne od maja do września. W sezonie wakacyjnym z jego atrakcji można korzystać przez cały tydzień, w godzinach od 10 do 21.

 

Miasto Nachod w Czechach


Turyści, którzy zdecydują się na zwiedzanie Orlickich Gór po czeskiej i polskiej stronie granicy, mogą po drodze zagościć także w Nachodzie – mieście znajdującym się tuż przy polskiej granicy, na trasie łączącej Warszawę z Pragą.

 

Miasteczko leży nad rzeką Metują i dysponuje rozbudowaną bazą noclegową, dzięki czemu można zatrzymać się w nim na dłuższy pobyt. Warto to zrobić, gdyż miasto to oferuje sporo ciekawych atrakcji. Nachod może poszczycić się długą historią - jego początki sięgają bowiem już XIII w.

 

Rynek w Nachodzie


Nachodzki Rynek nie jest duży, ale mimo wszystko, na jego terenie nie brakuje ciekawych zabytków. Jednym z nich jest kościół św. Wawrzyńca pochodzący z początków XIV w. Podczas spaceru po Rynku warto zwrócić uwagę także na Ratusz z 1904 r., Teatr Miejski oraz hotel „U Baranka”.


Nachod posiada zróżnicowaną i bardzo ciekawą architekturę, której różnorodność świetnie widać na przykładzie rynku. Poszczegolne budynki są utrzymane w stylu art deco, neoklasycznym, eklektycznym i wielu innych. Taka różnorodność sprawia, że miasteczko cieszy oczy i zachwyca wszystkich miłośników architektury.

 

Zamek w Nachodzie


Nad Nachodem dumnie góruje kolejny zabytek – Zamek w Nachodzie. Na jego terenie znajduje się bezpłatny taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasteczka. Szczególnie warto wybrać się na niego wieczorem, aby zobaczyć rozświetlone miasto leżące poniżej.

 

Zamek został wybudowany w XIII w. i miał za zadanie chronić przebiegający przez Nachod szlak handlowy. Wrażenie robi nie tylko jego architektura, ale także wnętrza. W środku można bowiem podziwiać kolorowe gobeliny, obrazy, a także oryginalne meble.


Browar Primator w Nachodzie


Nachod to miasteczko, które słynie także ze swojego wyśmienitego piwa. Na jego terenie działa browar Primator, w którym można zapoznać się z tajnikami produkcji piwa, a także wziąć udział w degustacji.

 

Do dyspozycji odwiedzających browar jest aż 16 rodzajów piwa, a dla osób, które preferują inne napoje, szeroki wybór oranżad. Nachodzkiego piwa warto spróbować tym bardziej, że piwa z tego właśnie browaru zdobyły Piwnego Oskara – główną nagrodę dla najlepszego piwa świata z danej kategorii. Zwiedzanie browaru zajmuje ok. 2,5 godziny.

Poznaj również: Najciekawsze atrakcje w Czechach

 

Inne, ciekawe atrakcje w Orlickich Górach


Po odwiedzeniu najważniejszych miejscowości w regionie, przychodzi pora na zapoznanie się z dodatkowymi, ciekawymi atrakcjami turystycznymi, jakie również znajdują się na terenie Orlickich Gór – zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Ich odwiedzenie to doskonały sposób na urozmaicenie swojego pobytu w Orlickich Górach i ich najbliższych okolicach oraz spędzenie wolnego czasu w jeszcze ciekawszy, bardziej atrakcyjny turystycznie sposób.

 

Sky Bridge 721 – najdłuższy most wiszący na świecie!


Sky Bridge 721 to nowa atrakcja turystyczna w czeskich Orlickich Górach – został bowiem oddany do użytku w maju 2022 r. Jest to obecnie najdłuższy most wiszący na świecie, którego długość wynosi 721 metrow. Most jest zawieszony pomiędzy dwoma szczytami i oferuje niesamowite widoki oraz przeżycia. Znajduje się ok. 15 km od polskiej granicy, w pobliżu Ścieżki w Obłokach, na terenie czeskiego ośrodka Dolna Morawa. Wejście na most jest zlokalizowane na szczytowym fragmencie ośrodka, tuż obok wieży widkowej i schroniska.

 

Na górę można dojść pieszo lub skorzystać z kolejki linowej. Spacer po moście dostarcza niezapomnianych wrażeń i wymaga nieco odwagi, gdyż spojrzenie w dół może przyprawiać o zawrot głowy. Spotka się więc z pewnością z uznaniem osób, które kochają adrenalinę i mocniejsze wrżenia. Warto przy tym wiedzieć, że droga jest jednokierunkowa – wejście na most równa się więc konieczności jego pokonania. Na końcu mostu znajduje się ścieżka edukacyjna, na której można zapoznać się z historią tego regonu,  a także wziąć udział w grze z elementami rzeczywistości rozszerzonej.

 

Most Sky Bridge 721 jest zawieszony nad przepaścią, w maksymalnym punkcie na wysokości 95 metrów nad ziemią. Cała konstrukcja mostu waży 405 ton i jest wykonana ze stali, nie ma więc obawy, że załamie się pod ciężarem turystów. Samo przejście przez most trwa dość krótko, bo zajmuje ok. 15 minut, lecz dostarcza niezapomnianych wrażeń. Po drodze można podziwiać piękne widoki oraz spojrzeć w dół, w przepaść, nad którą wznosi się most.

 

Tuż obok, znajduje się inna atrakcja w okolicy – wspomniana powyżej Ścieżka w Obłokach, czyli Sky Walk. Mając do dyspozycji więcej czasu, można skusić się na wizytę i w tym miejscu. Sky Walk to wieża widokowa o charakterystycznej, wijącej się wokół własnej osi konstrukcji. Można z niej podziwiać panoramę okolicy, która rozszerza się wraz ze stopniowym pokonywaniem kolejnych poziomów.


fot. ivabalk /pixabay.com, CC0

 

Bunkry w Orlickich Górach


Czeskie Góry Orlickie słyną nie tylko z przepięknych widoków, wież widokowych i licznych atrakcji turystycznych, lecz także z bardzo ciekawej historii oraz związanych z nią pozostałości. Należą do nich bunkry, których gęsta sieć oplata Gory Orlickie od strony czeskiej.

Bunkry te w większości pochodzą z czasów przed II wojną światową, kiedy na mapach Europy widniała jeszcze Czechosłowacja. Umocnienia i schrony zostały stworzone w tym miejscu w celu ochrony kraju przed agresją Rzeszy Niemieckiej, która w II połowie lat 30-tych XX wieku intensywnie się zbroiła. W 1938 r. na mocy Układu w Monachium Rzesza zajęła Kraj Sudecki, bunkrów nigdy więc nie użyto.


Obecnie bunkry i schrony w Orlickich Górach można podziwiać w niemal nienaruszonym stanie. Większość z nich to niewielkie umocnienia i punkty obserwacyjne, lecz na tych terenach nie brakuje także okazałych bunkrów, które nierzadko składają się z wielu pięter. W niektórych z nich działają muzea, gdzie można zapoznać się bliżej z historią militarną tych terenów.

 

Zwiedzanie bunkrów w Orlickich Górach warto rozpocząć w miejscowości Lewin-Kłodzki. Jego przysiółkiem jest Miejski Lasek, miejscowość w której mieści się popularny ośrodek wczasowy. Z tego miejsca można dostać się w szybki i łatwy sposób do czeskiej miejscowości Sedlonov. To właśnie tu, przy miejscowym kościele, swój początek ma rowerowy szlak żółty, który oprowadza turystów na rowerze przez część znajdujących się w tej okolicy bunkrów, a także pozwala im nacieszyć się pięknem górskiej przyrody – trasa biegnie bowiem w większości przez leśne drogi. W sąsiedniej miejscowości, Snezne można natomiast odwiedzić twierdzę Skutina. Jest to twierdza artyleryjska, która stanowi część umocnień militarnych z lat 1936-1938.


fot. Strumyk / AdobeStock, CC0

 

Twierdza Hanicka


Czeskie Góry Orlickie mają do zaoferoania jeszcze jedną atrakcję, która szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom militariów i historii. Mowa o słynnej Twierdzy Hanickiej, która miała stać się w przyszłości bunkrem przeciwatomowym oraz miejscem ocalenia dla tych szczęśliwców, który znaleźliby się w jej wnętrzu w momencie wybuchu konfliktu atomowego. Schron miał pomieścić w swoim wnętrzu ok. 500 osób.


Twierdza powstała w latach 30-tych XX w. i stanowiła jeden z większych kompleksów warownych w tych okolicach. Mimo tego, że stworzyli go Czesi, był wykorzystywany w czasie II wojny światowej przez Niemców, jako poligon do testowania nowej broni niszczącej bunkry.


Twierdza Hanicka znajduje się niedaleko miejscowości Neratova, z której można dostać się na miejsce na piechotę lub wybrać się do twierdzy samochodem. Na terenie twierdzy możemy podziwiać schrony i bunkry, w większości zniszczone, a także schron przeciwatomowy. Mieści się on w podziemiach twierdzy oraz składa się z setek metrów korytarzy biegnących ok. 36 metrów pod ziemią. W środku można zobaczyć świetnie zachowane agregaty prądotwórcze, które miały zapewniać schronowi energię elektryczną.

Następny artykuł Stwórz własne dzieło. TOP 3...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!