Góry Pieprzowe - najstarsze góry w Polsce
Wyjazd w góry może być wyjątkowy pod każdym względem. I nie trzeba tu jechać na południe Polski. Te najstarsze polskie góry można zdobywać, decydując się na weekendowy wyjazd do Sandomierza. To właśnie tu znajdują się Góry Pieprzowe, którym chcemy przyjrzeć się nieco bliżej. W czym tkwi ich wyjątkowość i dlaczego warto je zdobyć?
Pomimo tego, że Góry Świętokrzyskie nie cieszą się aż taką popularnością, jak Tatry, czy Karkonosze, to mimo to każdy jest w stanie znaleźć tu dla siebie coś odpowiedniego. Ich największą zaletą jest przede wszystkim fakt, że nie są to zbyt wysokie góry, to najwyższy szczyt, czyli Łysica ma zaledwie 614 m n.p.m. Dużo niższe są Góry Pieprzowe, bo ich wysokość nie jest wyższa niż 200 m n.p.m., znajdujące się w pobliżu Sandomierza, będące najstarszymi górami w Polsce.
Zobacz koniecznie: Zwiedź Sandomierz śladami Ojca Mateusza!
Góry Pieprzowe - najważniejsze informacje
Góry Pieprzowe od sandomierskiej starówki dzieli rzut beretem. Dlatego z powodzeniem można się tam wybrać pieszo. To najstarsze pasmo górskie w Polsce słynie z unikatowej przyrody. Dlaczego unikatowej? Bo tuż obok siebie występuje roślinność charakterystyczna dla stepów i terenów podmokłych.
fot. Thomas Ioannes / gettyimages.com, CC0
Pieprzowe Góry, choć przypominają bardziej pagórki niż szczyty górskie, potrafią zmęczyć. Różnica poziomów pomiędzy lustrem doliny Wisły a najwyższymi szczytami Pieprzówek wynosi nawet 60 metrów. Wędrujemy więc w górę, po czym stromo schodzimy w dół. Pełno tu głębokich jarów, sporo też wydeptanych w poprzek zboczy ścieżek, które mogą okazać się mylące. Góry Pieprzowe są również potocznie określane jako sandomierskie Pieprzówki. Warto zaznaczyć, że Góry Pieprzowe nazywane są również Górami Różanymi. A ma to związek, że znajduje się tu największe naturalne rosarium! Możecie tu podziwać aż 12 różnych gatunków róż z 25 krajowych, miedzy innymi Różę Kostrakiewicza.
Góry Pieprzowe położone są na samym skraju Wyżyny Sandomierskiej, nieznaczenie zahaczając o województwo podkarpackie. Kiedy wejdziemy na górę, naszym oczom ukaże się zachwycający widok. Na spokojnie płynącą Wisłę, ale także na okoliczne miejscowości: Trześń, Gorzyce i oczywiście na sam Sandomierz. Panorama jest bardzo rozległa, a miejsce niezwykle klimatyczne.
fot. Thomas Ioannes / gettyimages.com, CC0
Na szczególną uwagę zasługuje także miejscowa roślinność. Na stosunkowo niewielkim obszarze znajdziemy bowiem zarówno trawy i krzewy charakterystyczne dla stepów, jak i rośliny lubiące wilgoć i tereny podmokłe. Góry Pieprzowe słyną przede wszystkim z naturalnego rosarium. Jest to największe w Polsce, a być może również w Europie skupisko dziko rosnących róż. Można tu spotkać aż dwanaście gatunków tych kwiatów. A oprócz tego owady, płazy, gady.
Planujesz rodzinny urlop? Sprawdź domki w Górach Świętokrzyskich:
Nazwa Gór Pieprzowych - skąd się wzięła?
Dlaczego Góry Pieprzowe się tak nazywają? Nie ma to nic wspólnego z popularną przyprawą, ale z charakterystycznym kolorem skały, który przypomina barwę pieprzu. Podczas wędrówki można przystanąć, by zobaczyć że łupki Gór Pieprzowych kruszą się jak drobne ziarenka pieprzu. Według legendy, nazwa Gór Pieprzowych wzięła się stąd, że mnisi z pobliskiego zakonu sadzili tu niegdyś pieprz z bardzo ostrymi nasionami.
Kiedy warto odwiedzić Góry Pieprzowe i jak tu dojechać?
Planując wyprawę w Góry Pieprzowe, dobrze jest ją połączyć ze zwiedzaniem Sandomierza i wypoczywając w Górach Świętokrzyskich, w których warto odwiedzić takie miejsca, jak chociażby: Łysica, Świętokrzyski Park Narodowy, Bukowa Góra, czy Puszcza Jodłowa.
Sugerując się opiniami innych turystów, warto zaznaczyć, że najpiękniej jest tu wiosną, w okresie od kwietnia do czerwca. Chociaż każda pora będzie odpowiednia, by poznać tutejsze tereny. Pięknie jest tu również jesienią, gdy drzewa mienią się czerwonymi owocami.
fot. Thomas Ioannes / gettyimages.com, CC0
Jeśli zastanawiacie się, jak dojechać w Góry Pieprzowe, to wiedzcie, że tak naprawdę nie musicie opuszczać Sandomierza. Na miejscu znajdują się dwa niewielkie parkingi, w tym dziki parking. Jeden znajduje się na końcu ulicy Błonie w Sandomierzu, obok którego przemyka czerwony szlak, prowadzący starorzeczem Wisły i wspinający się na wzgórza.
Drugi parking znajduje się kawałek dalej. W tym przypadku jest konieczność jazdy ulicą Podmiejską. Po północnej stronie Gór Pieprzowych znajduje się bezpłatny parking, znajdujący się przy głównej drodze. A kawałek dalej, przy Willi Dzika Róża znajduje się płatny parking - ruszacie od Kamienia Łukawskiego.
Wyprawę do Sandomierza można połączyć z wizytą w Zamku Krzyżtopór. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Pomysł na weekendowy wyjazd - Zamek Krzyżtopór i Sandomierz
Szlak przez sandomierskie Pieprzówki - opis trasy
Jak dobrze wiadomo, Góry Różane nie są zbyt wysokimi górami, dlatego też nie ma tu aż tylu szlaków spacerowych, jak ma to miejsce chociażby w Tatrach. Jeśli zamierzacie wyruszyć z centrum Sandomierza, to należy wybrać czerwony szlak, który łączy Gołoszyce z Piotrowicami. Zaprowadzi on Was na punkt widokowy w Górach Pieprzowych.
Dystans, jaki musicie pokonać wynosi nieco ponad 3 kilometry, a jego przejście powinno Wam zająć godzinę w jedną stronę. Decydując się na dojazd na parking, będziecie mieć zdecydowanie krótszy dystans do przejścia.
fot. Thomas Ioannes / gettyimages.com, CC0
Ruszając z parkingu, Waszym oczom ukaże się tablica Rezerwat Przyrody Góry Pieprzowe wraz z regulaminem. Początkowo, szlak prowadzi po betonowych płytach i opada w dół. Po drodze na czerwonym szlaku, znajdziecie dużo różnych ścieżek, które nie zaprowadzą Was do punktu widokowego, dlatego warto jest mieć się na baczności.
Pierwsza zmyłka pojawi się tuż przy kapliczce, umieszczonej na drzewie. Tam ścieżka rozdwaja się, a szlak prowadzi w górę, w lewo, wśród drzew i krzaków. Prawdę mówiąc, jeśli pójdziecie czerwonym szlakiem prosto, to i tak dojdziecie do punktu widokowego.
Poznaj atrakcje turystyczne w Sandomierzu:
Następnie, gdy napotkacie pierwszą zerodowaną skałkę, powinniście ponownie wybrać "górny wariant" i powoli zaczną się pojawiać piękne widoki. Szlak prowadzący przez Góry Pieprzowe od strony parkingu Błonie często przechodzi przez gęste krzaki, obszary zalesione, a później otwierają się malownicze widoki. Na początku wspinamy się na jedno wzniesienie, aby potem niemal opaść do poziomu starorzecza Wisły (w tym miejscu dociera ścieżka, którą wcześniej opuściliśmy przy kapliczce).
Łupki Gór Pieprzowych - najpiękniejszy fragment trasy
Przedzieranie się przez krzaki i zarośla na pewno nie jest czymś pięknym i zachwycającym. Jednak spokojnie - wszystko, co najpiękniejsze, dopiero przed Wami. Za najpiękniejszy fragment trasy Gór Pieprzowych uznaje się Łupki Kambryjskie Gór Pieprzowych. Dlaczego to tak wyjątkowy fragment trasy?
To właśnie tu znajdują się przepiękne, liczące 500 milionów lat utwory kambryjskie - łupki i kwarcyty. Warto podkreślić ich historię i fakt, że powstały one jako osady w morzu kambryjskim i później zostały poddane dynamicznym falowaniom w okresie orogenezy sandomierskiej.
fot. CCat82 / gettyimages.com, CC0
Kolejne fragmenty spaceru to zdobywanie wysokości kilkudziesięciu metrów ponad Wisłę - stoki zaczynają stromo opadać w kierunku rzeki. Ostatni fragment trasy prowadzi lessowym podłożem i w końcu docieracie do punktu widkowego.
Ciekawostką, związaną z Górami Różanymi jest fakt, że w celu ochrony roślin sucholubnych, utworzono tu w 1979 roku - Rezerwat Przyrody Góry Pieprzowe o powierzchni 18 ha i mający niezwykłe bogactwo przyrodniczo-geologiczne.
Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce
Punkt widokowy Gór Pieprzowych - co można stąd zaobserwować?
Po wędrówce dochodzicie do punktu widokowego Gór Pieprzowych. Dobrze widać stąd m.in. Sandomierskie Stare Miasto, dolinę Wisły, starorzecze. Na samym szczycie pagórków znajdują się ławeczki, na których można odpocząć i podziwiać piękną panoramę.
Przy dobrej i sprzyjającej pogodzie, można stąd dostrzec również Tarnobrzeg, czy Stalową Wolę. Wzrokiem można sięgnąć naprawdę daleko.
Noclegi w Sandomierzu
Jeśli zamierzacie eksplorować Góry Pieprzowe, to najlepszą opcją, jeśli weźmiecie pod uwagę noclegi, będą apartamenty w Sandomierzu. Są one bardzo łatwo dostępne i to w całkiem przystępnej cenie. Położone są w bardzo dobrej lokalizacji, zazwyczaj w centrum.
Jeśli chcecie się zatrzymać w okolicach Sandomierza, to dobrze jest zdecydować się na agroturystykę w Sandomierzu, która gwarantuje nocleg w bardzo dobrych warunkach i za niską cenę.
A skoro o kosztach mowa, to ceny noclegów w Sandomierzu rozpoczynają się od 70 zł od osoby za dobę. Tu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.
Sprawdź noclegi w Sandomierzu:
Będąc w Sandomierzu i Górach Świętokrzyskich, warto jest odwiedzić najstarsze góry w Polsce. Będziecie zachwyceni.
Zdjęcie główne: fot. Thomas Ioannes / gettyimages.com, CC0
Komentarze