Gorzeszowskie Skałki - wyjątkowy rezerwat przyrody w Górach Stołowych

Gorzeszowskie Skałki - wyjątkowy rezerwat przyrody w Górach Stołowych

Są takie miejsca w Polsce, które warto odwiedzić niezależnie od sezonu. Prawdziwe skarby skrywa w sobie Dolny Śląsk, który cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. Decydując się na wypoczynek w tym regionie, warto eksplorować tutejsze tereny górskie. Dobrą opcją na wycieczkę jednodniową na pewno będą Gorzeszowskie Skałki. Gdzie dokładnie się znajdują i w czym tkwi ich wyjątkowość?

Jeśli kiedykolwiek rezerwowaliście noclegi na Dolnym Śląsku, to z pewnością zdajecie sobie sprawę z faktu, jak wyjątkowy jest tu region. Królują tu klimatyczne i pełne zabytków miejscowości, a regiony górskie zachęcają do tych większych, jak i nieco mniejszych wypraw. Wartym odwiedzenia regionem są tu Góry Stołowe. To nie tylko malowniczy i popularny Szczeliniec Wielki, czy Błędne Skały, ale również te mniej znane, ale w pełni wyjątkowe miejsca. Do takiej kategorii z pewnością należy zaliczyć Gorzeszowskie Skałki. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?


Zobacz: Poznaj Dolny Śląsk! Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe


Gorzeszowskie Skałki - dlaczego warto odwiedzić to miejsce?


Być może, nazwa Gorzeszowskie Skałki mówi niewiele. Jednak, na uwagę zasługuje tu fakt, że jest to warte odwiedzenia miejsce. To rezerwat przyrody, który znajduje się w pobliżu Kamiennej Góry. Co ważne, samo zwiedzanie jest darmowe, a wypoczynek w bliskości skał i pięknej przyrody, na pewno będzie tylko i wyłącznie przyjemnością.


Skałki znajdują się na pograniczu polsko-czeskim, w Górach Stołowych, w części zwanej Zaworami. Można określić to miejsce jako magiczną krainę. Najbardziej znaną formacją skalną, która tu występuje, są bez wątpienia Głazy Krasnoludków. To odpowiednie miejsce na wycieczkę jednodniową, podczas wizyty na Dolnym Śląsku. Śmiało można się tu wybrać również z dziećmi.



fot. oxygen64 / canva.com

Jest to grupa skał piaskowcowych, które powstały w górnokredowym okresie, znajdująca się na północnej krawędzi Zaworów. Te skały mają wysokość od 5 do 17 metrów i ciągną się przez 1,2 kilometra w lesie, zajmując pas o średniej szerokości 150 metrów. Powstały one na krawędzi strukturalnego progu, który został zniszczony przez długotrwałą erozję potoku Jawiszówka. W wyniku dalszego wietrzenia bardziej odpornych obszarów piaskowca, powstały różne formy skalne, takie jak postacie, maczugi, skalne ściany, wieże, grzyby, ambony i zwierzęta. Formy te są przecięte wąskimi szczelinami i małymi labiryntami, które powstały w wyniku działalności wody. Spacerując po terenie rezerwatu, można poczuć się jak w zupełnie innym świecie.


Sprawdź: Najpiękniejsze formacje skalne w Polsce. Gdzie się wybrać?


Jak dojechać do Gorzeszowskich Skałek?


Niezależnie od tego, czy wybraliście domki w Górach Stołowych, czy zatrzymaliście się w zupełnie innej części Dolnego Śląska, to dojazd do Gorzeszowskich Skałek nie powinien stanowić żadnego problemu, bo niemal wszystkie miejscowości regionu są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. 


Należy się kierować w stronę Gorzeszowa, który znajduje się w pobliżu Kamiennej Góry. Od miejscowości prowadzi około kilometr szutrowej góry. Dojazd ułatwiają tu liczne drogowskazy, które znajdują się po drodze. Tuż obok wejścia do rezerwatu, znajduje się bezpłatny parking, który jest w stanie pomieścić 20 samochodów. Można tu pozostawić swój samochód i wyruszyć na bezpłatne zwiedzanie Gorzeszowskich Skałek.


Zbliża się sezon letni. Przeczytaj koniecznie: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Gorzeszowskie Skałki spacer - który szlak wybrać i ile zajmuje zwiedzanie?


Spacer do Głazów Krasnoludków, czyli Gorzeszowskich Skałek to miła, łatwa i około godzinna wyprawa. Decydując się na wędrówkę, należy wybrać żółty szlak o długości 1,2 km. Prowadzi on stromym i zalesionym wzgórzem, tuż poniżej skalnego muru. Podczas wędrówki, można podziwiać przepiękne formacje skalne w - grzyby, baszty, czy postaci z bajki, przez co można poczuć się jak w baśni. Stąd też nazwa tej formacji - Głazy Krasnoludków


Pełna pętla z parkingu przez Głazy Krasnoludów liczy sobie około 2,4 km, a jej przejście powinno zająć Wam około godziny. Droga powrotna prowadzi z kolei szeroką ścieżką wzdłuż potoku Jawiszówka. 


Z racji, że większość osób decyduje się zobaczyć tylko tę część skałek, która znajduje się w pobliżu parkingu, to jest duża szansa na to, że uda się Wam wędrować w kompletnej ciszy i spokoju. Warto również wspomnieć o istnieniu dużej polany między parkingiem a Głazami Krasnoludków. Ta polana jest oddzielona od parkingu szpalerem drzew, a na niej można znaleźć zadaszone stoliki. Możecie zorganizować tutaj piknik, tak jak my. Dodatkowo, jest również miejsce na rozpalenie ogniska.


Poznaj: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?


Legenda o krasnalach, związana z Gorzeszowskimi Skałami


Z tym wyjątkowym miejscem, związana jest ciekawa legenda, w której główną rolę odgrywały rzecz jasna - krasnale. Na terenie rezerwatu kiedyś zamieszkiwały uśmiechnięte i nieco płochliwe skrzaty. Te małe istoty skrzętnie ukrywały swoje skarby i prowadziły spokojne życie. Jednemu z krasnali przypadła do gustu córka bogatego gospodarza, lecz ojciec dziewczyny sprzeciwił się temu związkowi. Niezrażony tym, krasnal porwał ukochaną i ślad po nich zaginął. Co roku, w okresie letnich wakacji, odbywa się w Rezerwacie Głazy Krasnoludków zlot Krasnali.


Diabelska Maczuga - punkt, który warto odwiedzić obok Gorzeszowskich Skałek


Tuż obok Gorzeszowskich Skałek znajduje się Diabelska Maczuga, zwana również jako Czarcia Skała. Ta formacja o wysokości 8 metrów jest naprawdę interesująca. Wydaje się jakby została rzucona na środku pola. To właśnie stąd wywodzi się legenda mówiąca, że ten olbrzymi fragment skał był przez diabła przenoszony w celu zniszczenia pobliskiego klasztoru w Krzeszowie, który budowali cystersi. 

 

 

fot. artureling / zdjecia.nocowanie.pl

 

Jednak mógł to zrobić jedynie w nocy, zanim pierwszy kur zapieje. Jak można się domyślić, nie zdążył. Do tej atrakcji można dojechać bezpośrednio samochodem, który możemy zaparkować na poboczu drogi. Jeśli przyjrzycie się uważnie, zauważycie dwie daty wyryte na Diabelskiej Maczudze - 1813 i 1913. Zostały one umieszczone na pamiątkę stulecia "bitwy narodów" pod Lipskiem, która była najcięższą porażką Napoleona.


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Gorzeszowie:





Gorzeszowskie Skałki to miejsce warte odwiedzenia. Wypoczywając na Dolnym Śląsku, koniecznie zawitajcie w te strony. Poczujecie się, jak w bajkowej krainie.



Zdjęcie główne: fot. oxygen64 / canva.com

Następny artykuł 'Sami Swoi. Początek' i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!