Granaty to masyw górski będący częścią szlaku Orlej Perci i jedno z najciekawszych miejsc w polskich Tatrach Wysokich. W skład trójwierzchołkowego masywu Granatów wchodzi: Skrajny Granat 2225 m (trudniejsze podejście; najciekawsza panorama), Pośredni Granat 2234 m i Zadni Granat 2240 m. Masyw wznosi się nad Doliną Czarną Gąsienicową, Dolinką Buczynową i Pańszczycą, w długiej wschodniej grani Świnicy.
Wejście można rozpocząć niebieskim szlakiem, który rozpoczyna się obok schroniska Murowaniec i prowadzi przy Czarnym Stawie Gąsiennicowym. Po okrążeniu Czarnego Potoku z lewej strony opuszczamy niebieski szlak na Zawrat i skręcamy w lewo na szlak w kolorze żółtym, który zaprowadzi nas prosto na Skrajny Granat. Przejście granią jest częścią Orlej Perci (szlak czerwony), po drodze mijamy znany z wielu tragedii Żleb Drege’a i słynną szczelinę (symbol Granatów), którą trzeba pokonać krokiem nad przepaścią. Nie mniej jednak trud wędrówki opłaca się - widoki są zachwycające! Ze szczytu rozciąga się przepiękna panorama na: Dolinę Gąsienicową z Czarnym Stawem, Dolinę Pańszczyca z Czerwonym Stawem, Buczynową Dolinkę, Dolinę Roztoki oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich z widocznymi Stawami Przednim, Małym i Wielkim. Czas przejścia od Skrajnego do Zadniego Granatu wynosi zaledwie 20 minut, nie mniej jednak warto zatrzymać się tam na odpoczynek i podziwiać wspaniałe widoki. Na końcu zielonym szlakiem, w 30 minut dojdziecie do Koziej Dolinki. Następnie należy zejść do Zmarzłego Stawu, gdzie niebieskim szlakiem z Zawratu dotrzecie nad Czarny Staw Gąsiennicowy i Murowańca.
Czarny Staw Gąsienicowy - pod Granatami - Skrajny Granat - Zadni Granat - Czarny Staw Gąsienicowy. Dystans: 5,5 km; czas przejścia: ok. 5 h.
Na trasie nie brakuje pięknych widoków, ale jest też gruzowisko, łańcuchy, duża ekspozycja, klamra i punkty problematyczne, na które trzeba uważać. Granaty serwują sporo wrażeń, ale też pomagają w zdobyciu cennego doświadczenia i pewności w poruszaniu się w eksponowanym terenie na dużych wysokościach.