Green Velo: najlepsze trasy rowerowe w województwie świętokrzyskim

Green Velo: najlepsze trasy rowerowe w województwie świętokrzyskim

Jeżeli lubisz spędzać czas aktywnie, a wycieczki rowerowe są twoją pasją, koniecznie wybierz się w podróż trasami Green Velo. Szlaki ciągną się we wschodniej części kraju i zostały opracowane tak, by rowerowi turyści mogli poznać jak najwięcej atrakcyjnych miejsc. Przyjrzyjmy się najciekawszym trasom, które znajdują się na terenie województwa świętokrzyskiego.

Green Velo został stworzony, by turyści, którzy podróżują rowerem, mogli zaplanować bezpieczną wycieczkę, a przy okazji poznali najważniejsze atrakcje wschodniej części kraju. Długość szlaku wraz z jego pobocznymi odgałęzieniami liczy aż 2000 kilometrów, można więc sobie wyobrazić, do ilu ciekawych miejsc pozwala dotrzeć. Swoim zasięgiem Green Velo obejmuje pięć województw: warmińsko mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie.

Szlak Green Velo, co warto wiedzieć?

  • Od początku do końca został przygotowany z myślą o rowerzystach. Szlaki zostały wytyczone drogami o małym natężeniu ruchu, ścieżkami rowerowymi lub rowerowo pieszymi oraz drogami gruntowymi.

  • Szlak Green Velo oznakowany jest charakterystycznymi pomarańczowymi tabliczkami oraz tablicami informującymi o zmianie kierunku szlaku, przecięciu z inną trasą oraz utrudnieniach, jakie można napotkać po drodze.

  • Na podróżnych czekają Miejsca Obsługi Rowerzystów, oznaczone skrótem MOR. Jest to obszar z wiatami, punktami widokowymi, często również toaletami, gdzie można zatrzymać się podczas wycieczki, zjeść i odpocząć. Rozmieszczone są co kilkanaście kilometrów, najczęściej blisko miasteczek lub atrakcji turystycznych.

  • Jeśli planujesz wycieczkę szlakiem Green Velo w obrębie województwa świętokrzyskiego, poznaj kilka ciekawych szlaków, które możesz tam wybrać.

fot. Daniel Frank / Pexels.com CC0

Szlak Green Velo w województwie świętokrzyskim – ciekawe wycieczki


Świętokrzyskie to przepiękny region, który słynie z tajemniczych miejsc. Turystów przyciągają w tamte strony między innymi legendy o wiedźmach, urządzających swe sabaty na Łysej Górze. Szukając śladów dawnych historii, można więc trafić na naprawdę niesamowite zakątki. Należy do nich między innymi najpiękniejsza polska jaskinia Raj, Świętokrzyski Park Narodowy, chroniący niesamowitą przyrodę i malownicze łysogórskie gołoborza, czy w końcu zabytki. Wśród skarbów kultury materialnej województwa świętokrzyskiego warto wymienić na przykład sandomierskie Stare Miasto, królewski zamek w Chęcinach oraz ruiny wspaniałej magnackiej rezydencji o nazwie Krzyżtopór. Do dzisiaj krążą o niej niesamowite legendy dotyczące przepychu, z jakim została urządzona. Dość wspomnieć, że sala jadalna, która znajdowała się w jednej z wież, miała szklany strop, więc podczas posiłku można było obserwować akwarium pełne egzotycznych ryb.

Do wielu z tych miejsc można dotrzeć na rowerze, trzymając się tras Green Velo. Jeśli chcesz poznać propozycje wycieczek po okolicy, skorzystaj z poniższych podpowiedzi a także zajrzyj na stronę szlaku, która na pewno dostarczy ci wielu podróżniczych inspiracji.

Poznaj Sandomierz i jego okolice


Sandomierz jest jednym z najsłynniejszych miast województwa świętokrzyskiego, przez miłośników określanym Małym Rzymem. Mieszkańcy podkreślają, że, podobnie jak Wieczne Miasto, usytuowany jest na siedmiu wzgórzach i może się pochwalić naprawdę długą historią. Wspaniałe zabytki i piękna okolica – to główne powody, dla których warto przyjechać do Sandomierza, także na rowerze.

Po sandomierskich wzgórzach da się jeździć na dwóch kółkach, co w każdym odcinku serialu udowadnia ojciec Mateusz. Jeśli jesteś jego fanem, masz jedyną w swoim rodzaju okazję, by odwiedzić poświęcone mu muzeum. Wśród eksponatów znajduje się między innymi woskowa figura głównego bohatera oraz wiele elementów scenografii. Turystów, którzy chcieliby zobaczyć plebanię czy kościół z serialu, musimy jednak poinformować, że w Sandomierzu ich nie ma. W mieście kręcone są głównie plenery, a sceny we wnętrzach realizowane są przede wszystkim w studiu filmowym.


Wycieczka z Sandomierza do Tarnobrzega

Cała długość pętli wynosi niecałe 40 kilometrów, więc może to być dobry pomysł na rodzinną wycieczkę wzdłuż brzegu Wisły. Punkt startowy znajduje się na parkingu przy wzgórzu staromiejskim. Można stamtąd oglądać malowniczą panoramę miasta oraz piękne budynki, które stoją przy skarpie. Wśród nich znajduje się między innymi gotycki Dom Długosza, biała bryła Collegium Gostomianum oraz strzelista katedra. Po drugiej stronie ulicy ciągną się zielone sandomierskie bulwary z przystaniami i wypożyczalniami sprzętu wodnego.

Wyznaczonym szlakiem Green Velo dotrzesz do Tarnobrzega. Jest to miasto przemysłowe, które zasłynęło wydobyciem siarki. Na szlaku wycieczki znalazło się nawet tarnobrzeskie Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, warto zobaczyć również dawną rezydencję rodu Tarnowskich, obecnie mieszczącą ekspozycje miejskiego muzeum. Wyjeżdżając z miasta należy kierować się do przeprawy promowej, a później do Ciszycy, Świężyc i Skotnik. We wsi można zatrzymać się przy XIV-wiecznym kościele, w którym zobaczysz piękne średniowieczne polichromie, zdobiące ściany świątyni. Powrót do Sandomierza odbywa się przez Bogorię Skotnicką, Ostrołękę i Koćmierzów.

Wycieczka z Sandomierza do Baranowa Sandomierskiego

Cała długość pętli wynosi ponad 70 kilometrów, jest to więc o wiele dłuższa wyprawa. Do czasu przejazdu trzeba doliczyć również zwiedzanie przepięknego pałacu w Baranowie Sandomierskim, który nie bez przyczyny nazywany jest Małym Wawelem. Oprócz tego na trasie wyprawy znalazły się inne atrakcje i również one mogą zatrzymać cię nieco dłużej. Część wyprawy wiedzie szlakiem poprzedniej wycieczki do Tarnobrzega – będziesz tam przejeżdżać blisko Jeziora Tarnobrzeskiego. To dobre miejsce na wypoczynek, gdyż na turystów czeka kąpielisko z plażą, w sąsiedztwie mieszczą się punkty gastronomiczne. Z Tarnobrzega do Baranowa Sandomierskiego jest jeszcze około 10 kilometrów, dojedziesz tam zielonym szlakiem pieszym.

Rezydencja w Baranowie Sandomierskim to przepiękny XVI-wieczny zamek, przypominający Wawel. Do zwiedzania jest tam arkadowy dziedziniec, historyczne wnętrza, zbrojownia rycerska oraz secesyjna zamkowa kaplica. Uwaga: zwiedzanie pałacu możliwe jest tylko z przewodnikiem, wejścia są co godzinę. Oprócz tego do zamkowego terenu należy ładnie utrzymany park, który również warto obejrzeć.

Po zwiedzaniu zamku, czas ruszać dalej. Po przeprawieniu się promem na drugą stronę Wisły, kieruj się do Świniar i Koprzywnicy. Miejscowość jest znana dzięki XII-wiecznemu opactwu, dawniej należącemu do zakonu cystersów, znajduje się tam również zalew. Z Koprzywnicy możesz pojechać do Skotnik i stamtąd do Sandomierza.

Poznaj okolice Chęcin

 

Chęciny to kolejne warte uwagi miejsce, leżące na terenie województwa świętokrzyskiego. Proponowana przez nas trasa liczy 37,5 kilometra, prowadzi zarówno drogami asfaltowymi, jak też gruntowymi, co dla początkujących rowerzystów może okazać się trudne. Okolice miasteczka kryją wiele tajemnic, które poznasz podczas wyprawy chęcińską pętlą.

Umowny punkt startowy ustalono na rynku w Chęcinach, później szlak mija klasztor sióstr bernardynek i kieruje cię do wsi Skiby. W jej okolicy znajduje się nieduża jaskinia o wdzięcznej nazwie Piekło. Mówiono tak o niej już w XVIII wieku, miejscowa ludność wierzyła, że jaskinia połączona jest bezpośrednio z piekłem i stanowi korytarzy, którym diabły przylatują na ziemię, by czynić zło. Ta legenda świetnie wpisuje się klimat regionu, a czy był powód, by ufać w jej prawdziwość? Przekonasz się o tym, zwiedzając jaskinię.

Kolejną miejscowością na trasie wycieczki jest Polichno. We wsi znajduje się pomnik lotników, upamiętniający działającą tam prestiżową szkołę pilotów szybowcowych. Z Polichna kieruj się do kamieniołomu Stokówka, niezwykle popularnego miejsca dla amatorów wspinaczki skałkowej, oraz do miejscowości Miedzianka. Warto zwiedzić tam rezerwat Góra Miedzianka oraz Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego. Urządzono ją na terenie dawnej kopalni Bolesław, w dwóch salach zobaczysz ekspozycje z licznymi narzędziami górniczymi oraz minerałami. Kolekcję uzupełnia biżuteria stworzona z miejscowej miedzi.

Zwiedzanie zamku w Chęcinach warto zostawić na koniec, by bez pośpiechu obejrzeć monumentalną warownię. Jest ona malowniczo położona na wzgórzu, górując w ten sposób nad zabudowaniami miasteczka. Zamek został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. W czasach swej świetności było to niezwykle ważne miejsce. Królowie z dynastii Piastów organizowali tam zjazdy możnowładców i rycerstwa, a Łokietek przez pewien czas przechowywał skarbiec koronny.  Stąd też władca wyruszał na bitwę pod Płowcami. Kazimierz Wielki rozbudował zamek, który służył jeszcze jego następcom: Jagiełło więził tam jeńców spod Grunwaldu, a według legend Bona pozostawiła swój ogromy skarb…

fot. jarmoluk / Pixabay.com CC0

Wycieczka szlakiem Dużej Pętli Bielińskiej


Szlak proponowanej wycieczki liczy nieco ponad 38 kilometrów. Nie jest to więc trudna wyprawa, wystarczy poradzić sobie z kilkoma odcinkami, biegnącymi drogą gruntową. Punkt startowy znajduje się na parkingu przy kościele w Bielinach, wsi usytuowanej w sercu Gór Świętokrzyskich. Jest to znakomita baza wypadowa na Święty Krzyż i do innych atrakcji turystycznych.

Wyjeżdżając z Bielin, kieruj się na Makoszyn, Lechów i Bartoszowiny. Przystanek można zaplanować po około 18 kilometrach w miejscowości Huta Szklana, słynącej z hutnictwa szkła. Warto również zwiedzić Osadę Średniowieczną, czyli jedyny w swoim rodzaju skansen, który przedstawia życie dawnych Słowian. Kolejny etap szlaku prowadzi już przez teren Świętokrzyskiego Paku Narodowego na Święty Krzyż. Mieści się tam sanktuarium z relikwiami Krzyża Świętego, w średniowieczu był to najważniejszy cel pielgrzymek zarówno królów i magnatów, jak też zwykłych ludzi. Warto zwiedzić tam zabytkowe opactwo benedyktyńskie, wnętrze kościoła oraz wejść na szczyt kościelnej wieży, skąd roztacza się przepiękny widok na całą okolicę.

Po zwiedzaniu Świętego Krzyża trzeba wrócić do Huty Szklanej. Później obierz kierunek na Podlesie i Kakonin, skąd już tylko 6 kilometrów do Bielin.

Wycieczka wokół jeziora Chańcza


Chańcza to zalew wybudowany na rzece Czarna. Jest popularnym miejscem rekreacji wśród mieszkańców regionu. W sezonie działają tam plaże z kąpieliskami, można również zaplanować dłuższy pobyt, korzystając z miejsc campingowych. Atutem są dobre warunki do uprawiania sportów wodnych – żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa.

Pętla, oplatająca Chańczę, liczy 36 kilometrów, a miejscem startowym i końcowym wycieczki jest Raków. Do XVII wieku miasteczko było stolicą arianizmu, gdzie mogli bez obaw przyjechać także wyznawcy innych religii. Pamiątką po tych czasach jest kościół św. Trójcy, wybudowany jako zbór. Zaraz za Rakowem wjedziesz na tereny leśne, które będą cię otaczać aż do wsi Korytnica. Później zmieni się krajobraz i czeka cię dość podjazd pośród sadów – droga prowadzi do Szydłowa. Jest to wyjątkowo piękne miejsce z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Wśród miejscowych zabytków warto wymienić pozostałości miejscowego zamku, murów obronnych z bramą oraz kościół Wszystkich Świętych z zachowanymi XIV-wiecznymi polichromiami. W dawnej synagodze zobaczysz wystawę judaików, a w centrum miasta kupisz oryginalną szydłowską śliwowicę. Okolica Szydłowa słynie bowiem z uprawy tych owoców.

Wyjeżdżając z miasta, powinieneś kierować się do Kotuszowa i Korytnicy, skąd przez Chańczę wrócisz do Rakowa. Warto jednak w Kotuszowie skręcić do Kurozwęk – wieś słynie z przepięknego pałacu o barokowo-klasycystycznej fasadzie. Ale zwiedzanie pałacowych wnętrz to nie jedyne dostępne tam atrakcje. W Kurozwękach znajduje się hodowla bizonów amerykańskich, udostępniona do zwiedzania podczas safari bizon, labirynt w kukurydzy czy gra terenowa. Jest to naprawdę warta polecenia atrakcja, która wydłuży wycieczkę tylko o 6 kilometrów! Po obejrzeniu pałacu w Kurozwękach trzeba jeszcze wrócić do Kotuszowa i kontynuować trasę powrotną do Rakowa.

fot. JanNijman / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Polska jest piękna:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!