Gubałówka vs Góra Żar. Najważniejsze informacje i ciekawostki
Tatry i Beskid Żywiecki od lat cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. Chętnie przyjeżdżamy tu o każdej porze roku i zdobywamy zarówno te wyższe, jak i nieco niższe szczyty. Przed nami Gubałówka i Góra Żar, czyli dwa z pozoru najłatwiejsze szczyty w Tatrach i Beskidzie Żywieckim. No właśnie, tylko z pozoru!
Na samym wstępie warto podkreślić, że regiony górskie w Polsce oferują naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu w sezonie letnim lub zimowym. Chętnie wybieramy Tatry, Karkonosze, Beskidy lub Bieszczady. Każde z nich ma w sobie coś wyjątkowego i wyróżniającego dany szczyt lub miejscowość na tle pozostałych. Niezależnie od warunków pogodowych, chętnie zdobywamy górskie szczyty, by korzystać z klimatu gór możliwie jak najpełniej.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że bardziej zaawansowani turyści chętnie wybierają wysokie szczyty, które wcale nie jest takie proste. Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z górami, najczęściej decyduje się na coś prostszego i nieskomplikowanego, by móc przekonać się, jak to tak naprawdę jest. Dlatego też zarówno Gubałówka w Tatrach, jak i Góra Żar w Beskidzie Żywieckim każdego roku przeżywają prawdziwe oblężenie. Spotkamy tu każde grupy wiekowe, w tym osoby starsze i rodziny z dziećmi. Chyba nie ma nic prostszego i przyjemniejszego niż zdobycie szczytu o wysokości około 1000 m n.p.m. I właśnie tak się tylko wydaje. Bo chyba każdy, kto choć raz próbował wejść na Gubałówkę, czy Górę Żar, zdał sobie sprawę z faktu, że to nie jest zwykły spacerek i każdy, nawet najmniejszy szczyt wymaga sił i poświęcenia.
Na pewno zainteresuje Cię treść tego artykułu: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie się wybrać?
Zarówno Gubałówkę, jak i Górę Żar należy zaliczyć do kategorii szczytów, które są chętnie odwiedzane o każdej porze roku. W tym przypadku żadną przeszkodą nie powinny być warunki pogodowe, bo zawsze jest alternatywa w postaci wagonów Polskich Kolei Linowych, którymi możemy dojechać w przeciągu kilku minut na oba szczyty. Warto jednak spróbować swoich sił i wejść na Gubałówkę lub Górę Żar.
Z myślą o osobach, które w najbliższym czasie planują zdobycie któregoś z tych dwóch szczytów, przygotowaliśmy porównanie, mające na celu zachęcić do wizyty w tych właśnie miejscach. Co warto wiedzieć, na co uważać i jaką trasę wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższej treści.
Poznaj: 7 rzeczy, w których Tatry są lepsze od Alp
Gubałówka i Góra Żar - najważniejsze informacje
Zanim przystąpimy do porównania tych z pozoru najprostszych szczytów w polskich górach, warto przytoczyć kilka najważniejszych informacji z nimi związanych. Każdy z nich kryje w sobie coś naprawdę wyjątkowego. Tak niewiele trzeba, by podziwiać jedne z najpiękniejszych panoram w polskich górach. Gwarantujemy, że zdobycie zarówno Gubałówki, jak i Góry Żar dostarczy samych pozytywnych wrażeń.
fot. molochszczecin / pixabay.com, CC0
Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem na Pogórzu Gubałowskim i jednym z chętniej odwiedzanych miejsc podczas wypoczynku w Zakopanem. Jej wysokość to 1120 m n.p.m. Będąc w stolicy polskich Tatr, ma się wrażenie, że jest to nieduży szczyt, który z powodzeniem zdobędziemy w przeciągu 30 minut swobodnym spacerkiem. Okazuje się jednak, że podejście pod Gubałówkę niemal od samego początku jest niezwykle strome i będzie nas kosztować sporo sił, czasem nawet więcej niż w przypadku szczytu zdecydowanie wyższego. Przekonał się o tym niejeden turysta, który zdobywał Gubałówkę po raz pierwszy.
Warto podkreślić, że jest to na pewno atrakcyjne miejsce. Roztacza się stąd jedna z najpiękniejszych panoram w polskich Tatrach. Wznosi się w północno-zachodniej części Zakopanego. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się miejscowość Ząb, a po zachodniej Gubałówka sąsiaduje z Butorowym Wierchem. U podnóża północnych stoków Gubałówki w dolinie potoku Bystrego położone jest Nowe Bystre.
Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, na Gubałówkę kursuje kolej linowo-terenowa z Zakopanego, która funkcjonuje od 1938 roku. Jest świetną opcją dla każdej osoby, która nie ma możliwości, żeby wejść, jak i dla małych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami. Na samym szczycie Gubałówki znajdują się liczne atrakcje dla każdego, w tym punkty gastronomiczne, ośrodek narciarski, czy zjeżdżalnia grawitacyjna. W związku z tym każdy powinien znaleźć tu dla siebie coś naprawdę interesującego.
Sprawdź: Jeśli Zakopane, to i Gubałówka
Góra Żar jest nieco niższym szczytem (761 m n.p.m.), ale bardzo często porównywanym do bardziej znanej Gubałówki. Również i tu kursuje kolejka linowo-terenowa, umożliwiająca szybkie i bezproblemowe dotarcie na samą górę. Ze szczytu roztaczają się niezwykle piękne widoki na Beskid Żywiecki i Śląski. Uroku tej Górze dodaje bez wątpienia fakt, że znajduje się nad malowniczym Jeziorem Międzybrodzkim.
Od 1935 roku u podnóża góry istnieje lotnisko szybowcowe, swoją siedzibę ma też tam Górska Szkoła Szybowcowa "Żar", co szczególnie zainteresuje osoby uprawiające paralotniarstwo.
Góra jest w całości zagospodarowana, na jej szczycie zlokalizowany jest zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej, który w pewien sposób zniekształca wygląd góry. Wcześniej można było wjechać na jej szczyt droga asfaltową a obecnie umożliwia to kolejka linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego. Ze szczytu góry podziwiać możemy panoramę Jeziora Żywieckiego, pasma Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.
Poznaj: Góra Żar - szlaki i ciekawostki
Najpopularniejsze trasy umożliwiające zdobycie Gubałówki i Góry Żar
Gubałówka
-
Niebieski szlak z Zakopanego przez Walową Górę
-
Czarny szlak z Zakopanego przez Gładkie
-
Żółty szlak z Zakopanego przez Szymoszkową
-
Czerwony szlak z Poronina przez Rafaczówki
-
Zielony szlak z Kościeliska przez Butorowy Wierch
-
Żółty szlak z Krzeptówek przez Salamandrę
-
Zielony szlak z Zakopanego przez Kotelnicę
Góra Żar
-
Czarny szlak na Górę Żar z Międzybrodzia Żywieckiego
Porównanie szlaków
Przygotowując porównanie Gubałówki i Góry Żar, postanowiliśmy się skupić na każdym, najważniejszym aspekcie, który może być szczególnie ważny dla turysty, który pragnie zdobyć któryś z tych szczytów.
Długość trasy
-
Najkrótsza trasa, prowadząca na Gubałówkę ma 2,4 km, a najdłuższy aż 24 km
-
Szlak czarny na Górę Żar ma 2,1 km
Suma podejść
-
W przypadku Gubałówki jest to 340 m
-
Suma podejść na Górę Żar wynosi 351 m
Przybliżony czas zdobycia szczytów
Czas potrzebny na zdobycie obu szczytów jest do siebie zbliżony. Zarówno Gubałówkę, jak i Górę Żar powinniśmy osiągnąć po 1 godzinie i 10 minutach.
Sztuczne ułatwienia
Zarówno na Gubałówkę, jak i na Górę Żar kursuje kolejka linowo-terenowa Polskich Kolei Linowych.
Natężenie ruchu turystycznego
Zdecydowanie z większym natężeniem turystów mamy do czynienia w przypadku Gubałówki. Przeżywa ona oblężenie o każdej porze roku, podobnie jak całe Zakopane. W sezonach o wysokim natężeniu ruchu potrafią się tu tworzyć ogromne kolejki do wagonu, kursującego na szczyt. Na samym szlaku również wtedy panuje dość spory ruch.
Góra Żar jest zdecydowanie mniej obleganym szczytem. Każdy, kto chce rozkoszować się pięknem gór i wspaniałym klimatem, może to zrobić o każdej porze roku. Zarówno w lecie, jak i w zimie nie ma tu wielkiego oblężenia.
Porównanie trudności w zdobyciu obu szczytów
Zdecydowanie trudniejsze wydaje się być zdobycie Gubałówki. Od samego początku jest tu bardzo stromo. Konieczne są przerwy podczas wędrówki. Każdy, kto nie czuje się na siłach, może skorzystać z usług PKL.
Warto zaznaczyć, że zarówno wejście na jeden lub drugi szlak nie wymaga dużego doświadczenia. Na szlakach bardzo często można spotkać rodziny z dziećmi. Gubałówka oraz Góra Żar są świetną opcją na rozpoczęcie przygody z górami.
Warto zwrócić uwagę na widoki - panorama z Gubałówki i Góry Żar jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w polskich górach.
Noclegi w Zakopanem, Zębie i Międzybrodziu Żywieckim
Bazę noclegową w tych trzech miejscowościach można śmiało określić jako doskonałą i spełniającą wymagania każdego turysty. Pewne jest to, że każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie spośród pełnego wachlarza obiektów noclegów znajdujących się w miejscowości. Pokoje gościnne, czy domki? To żaden problem, bo w Zakopanem, Zębie oraz Międzybrodziu Żywieckim znajdziemy ich całe mnóstwo i to w ścisłym centrum, jak i takie, znajdujące się w miejscach z dala od miejskiego zgiełku, gdzie panuje cisza i spokój.
Tutejsi gospodarze są niezwykle życzliwi - oferują pomoc i zrozumienie, tak by każdy z gości był zadowolony. Przy prawie każdym obiekcie znajdziemy darmowy parking, co jest niezwykle istotne z tego względu, że dziś prawie każdy przyjeżdża na urlop swoim samochodem. Z tutejszych ofert korzystają zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary, czy grupy znajomych.
Sprawdź oferty noclegów w Zakopanem, Zębie i Międzybrodziu Żywieckim
To który szczyt wybierasz? Gwarantujemy, że zarówno zdobycie Gubałówki, jak i Góry Żar powinno być jedną, wielką przyjemnością!
Komentarze