Hala Boracza - pomysł na rodzinny jesienny spacer

Hala Boracza - pomysł na rodzinny jesienny spacer

Podczas naszego wypoczynku w górach, decydujemy się nie tylko na zdobywanie popularnych szczytów górskich, ale również na wizytę w takich miejscach, które określane są jako szczególne, wyróżniające się pięknymi widokami i możliwościami. Co powiesz na wyprawę na Halę Boraczą? To wyjątkowa opcja dla całej Twojej rodziny!

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Polacy kochają wypoczywać w górach. Doskonale było to widać podczas dopiero co zakończonych długich weekendów listopadowych. Sprzyjająca pogoda w dużym stopniu zachęciła nas do zorganizowania spacerów po rozmaitych szlakach. Jedne z nich prowadziły wprost na szczyt, a inne do tych nieco łatwiejszych miejsc, które zdobywamy w gronie najbliższych nam osób. Statystyki pokazały, że to apartamenty Karpacz były tym najchętniej wybieranym kierunkiem, który nieznacznie wyprzedził domki Zakopane.


Trzeba jasno podkreślić, że noclegi w górach nie ograniczają się tylko i wyłącznie do obszaru Tatr i Karkonoszy, ale również do wszystkich regionów górskich w Polsce. Do tej kategorii, na pewno należy zaliczyć również Beskid Żywiecki, w którym znajduje się Hala Boracza, która stanowi cel naszej wyprawy. W czym tkwi wyjątkowość tego miejsca w górach?


Poznaj: Beskid Żywiecki - idealna opcja nie tylko na letni wypoczynek


Hala Boracza - najważniejsze informacje


Skoro Hala Boracza stanowi cel naszej wędrówki, to warto w tym miejscu przytoczyć najważniejsze informacje z nią związane. Przede wszystkim, należy podkreślić, że jest to hala w górach, znajdująca się w Beskidzie Żywieckim, w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki, na przełęczy o wysokości około 860 m, pomiędzy szczytem Prusowa a wierzchołkiem 998 m na północno-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu. 


Pomimo tego, że ta hala górska jest bardzo łatwo dostępna, to przez wielu turystów uznawana jest za najpiękniejsze miejsce w polskich górach. Wszystko w związku z tym wskazuje na to, że to, co mamy na wyciągnięcie ręki, wydaje się być najlepsze.


I nie ma co się dziwić takim opiniom, bo pod Halą Boraczą można spotkać prawdziwe tłumy. Są to przede wszystkim rodziny z dziećmi, osoby starsze, Ci, co rozpoczynają przygodę z górami lub wręcz przeciwnie - tacy, którzy znają je od podszewki.

 

 

fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl


To, co zachwyca w przypadku Hali Boraczej, to przede wszystkim fakt, że jest to typowa hala górska, wyróżniająca się pięknymi widokami i możliwościami, z których chętnie korzystają turyści. Gdy mówimy o miejscach kultowych, to w jej przypadku należy wspomnieć Schronisko na Hali Boraczej. Zostało wybudowane w 1926 przez Żydowskie Towarzystwo Sportowe „Makkabi” z Bielska. Odbudowane w 1932 po pożarze (według innej wersji wybudowano nowy obiekt, gdyż stary był za mały. Od 1946 ponownie udostępnione turystom – najpierw przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a następnie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Prawdopodobnie serwuje się tu najlepszą kawę, ciasta i drożdżówki, co podkreśla każdy turysta, który odwiedza schronisko Hala Boracza.


Na tym atrakcyjność Hali Boraczej się nie kończy. W jej okolicy znajduje się najbardziej znana jaskinia Beskidu Żywieckiego – Jaskinia w Boraczej i węzeł 6 szlaków turystycznych. Warto wspomnieć, że Hala Boracza stanowi świetny punkt widokowy na Grupę Romanki i Lipowskiego Wierchu, Suchą Górę oraz doliny Żabniczanki i Soły i inne szczyty w Beskidzie Żywieckim.


Przeczytaj koniecznie: Jesienny wyjazd w góry czy city break - co warto wybrać?


Hala Boracza szlaki


Jeśli Twoim celem jest zorganizowanie rodzinnej wyprawy właśnie w to miejsce, to warto byście poznali szlaki, które zaprowadzą Was do Hali Boraczej.


Najpopularniejszy szlak na Halę Boraczą to odcinek Żabnica - Hala Boracza. Wiedz, że dostępne są również inne możliwości i należy tu zaliczyć przede wszystkim:


  • szlak niebieski z Węgierskiej Górki przez Prusów

  • szlak czarny z Żabnicy-Skałki - najkrótsza i najpopularniejsza trasa

  • szlak zielony z Milówki

  • szlak niebieski z Rajczy

  • szlak żółty i czarny z Rajczy przez Halę Redykalną

  • szlak zielony z Hali Lipowskiej.


Jako, że ma to być rodzinna wyprawa, to warto by było w miarę prosto i łatwo, dlatego szczegółowo zaprezentujemy Wam szlak Żabnica - Hala Boracza. Zwieńczeniem wędrówki będzie Hala Boracza schronisko, w którym będziecie mogli odpocząć i posilić się posiłkiem i napojem.


Ruszamy z parkingu Żabnica-Skałka. Cały marsz powinien nam zająć nie dłużej jak 90 minut, dlatego powinno być miło, łatwo i przyjemnie. Zmierzamy utwardzoną drogą na czarny szlak. Przy sprzyjającej pogodzie, szlak na Halę Boraczą może być zapełniony - tak już jest urok tego miejsca. Początkowo idziemy wzdłuż rzeki Żabniczanka - szum wody urozmaica nasz wypoczynek. Po pewnym czasie dochodzimy do skrzyżowania drogi ze szlakiem i udajemy się dalej kamienistą ścieżką. Szlak jest łagodny i bardzo przyjemny, dlatego możecie być pewni, że każde dziecko da sobie z nim radę.


Odkryj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

 

fot. galdan / zdjecia.nocowanie.pl


Maszerujemy głównie przez las. Dlatego jeśli jest to jesienna wędrówka, to będzie ona wyjątkowa. Z tego względu, że będą towarzyszyć nam naprawdę rozmaite kolory. Każdy zmierza tu swoim tempem i podziwia piękno otaczającej przyrody. 


Jeśli uda Wam się dojść do szczytu, to widoki na szczyty Beskidu Żywieckiego, jak i posiłki serwowane w schronisku PTTK wynagrodzą absolutnie wszystko. Dzieci mają tu mnóstwo przestrzeni do zabawy. 


W drodze powrotnej, warto jest się zatrzymać przy drewnianej Kapliczce na Skałce, w której od czerwca do października odbywają się plenerowe msze święte.


Nie czekaj dłużej i już dziś wybierz nocleg w Beskidach:



Bogate Studio

Bogate Studio

Żywiec, ul. Dworcowa

Apartamenty Żywiec 10
Apartamenty Krystyna

Apartamenty Krystyna

Wisła, ul. Biała Wisełka

Apartamenty Wisła 10
Agroturystyka Na Glinniku

Agroturystyka Na Glinniku

Brenna, ul. ul. Śniegociny

Agroturystyka Brenna 9.9



Mamy nadzieję, że wejście na Halę Boraczą będzie czymś wyjątkowym. I to niezależnie od pory roku, w której zamierzacie to uczynić!



Następny artykuł Masyw Ślęży - poznaj szczyt...

Komentarze (1)

Jan

Super miejsce, polecam!

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!