Hala Krupowa - wyjątkowe i magiczne miejsce w Beskidzie Żywieckim

Hala Krupowa - wyjątkowe i magiczne miejsce w Beskidzie Żywieckim

Podczas wypoczynku w górach lubimy nacieszyć oczy wspaniałymi widokami górskimi. Aby stało się to możliwe, najpierw trzeba pokonać bardziej lub mniej wymagającą trasę, która zaprowadzi nas na szczyt lub do punktu widokowego. Wiele piękna, gdy weźmie się pod uwagę wspaniałe szczyty i atrakcje w górach, oferuje Hala Krupowa, która uznawana jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Beskidach. W czym tkwi jej wyjątkowość?

Rozpoczęty właśnie sezon wiosenno-letni sprzyja podróżom w rozmaite regiony górskie. Przyroda, która budzi się do życia, zachwyca na każdym kroku, dlatego też turyści tak chętnie wybierają domki w górach. Co ważne, nie ma jeszcze natężonego ruchu turystycznego, dlatego można czerpać pełnymi garściami z tego, co można zobaczyć, odwiedzając atrakcje turystyczne w górach.


Do miejsc, które cieszą się największym zainteresowaniem, należą przede wszystkim muzea w górach, ale również atrakcje przyrodnicze, czy punkty widokowe i przepiękne hale i polany, na których rozkwitają przyciągające oko - krokusy. A skoro o halach i polanach mowa, to warto wspomnieć, że wiele wspaniałego oferują Beskidy, a dokładniej ich część - Beskid Żywiecki, w którym znajduje się Hala Krupowa, na którą zabierzemy Was na wycieczkę. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?


Zobacz również: Wieże widokowe w Polsce. Znasz je wszystkie? Sprawdź!


Hala Krupowa - najważniejsze informacje


Decydując się na apartamenty Beskidy, za wszelką cenę dążymy do tego, by odkrywać wszystko, co najpiękniejsze w polskich górach. Są to oczywiście popularne szczyty górskie, ale również nieco niżej położone hale, które potrafią zachwycić tak samo, a nawet bardziej.



fot. Karol Majewski / gettyimages.com, CC0

Każdy, kto pragnie podziwiać piękno regionu, jakim jest Beskid Żywiecki, powinien się wybrać na Halę Krupową. Jest ona określana również jako Hala Sidzińska. Jest to dawna hala pasterska, która znajduje się na południowo-wschodnich stokach Okrąglicy w Paśmie Policy w Beskidzie Żywieckim.


Warto podkreślić, że nie jest jedyna hala o tej nazwie, znajdująca się w tym regionie. Ma ona w sobie taką moc, że w ten sposób nazywano również Halę Kucałową, znajdującą się na Kucałowej Przełęczy i halę Sidzińskie Pasionki, na których znajduje się schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego na Hali Krupowej.


Dlatego nie należy ufać tabliczkom szlakowym ani nazwie schroniska PTTK na Hali Krupowej, ponieważ wynikają one z błędu. Hala Krupowa znajduje się na wysokości 1148 m n.p.m. Roztacza się z niej piękny widok na Pasmo Jałowieckie, Beskid Makowski, Gorce i Tatry i jest określany, jako jeden z najpiękniejszych w Beskidzie Żywieckim.


Sprawdź: Gdzie na kwitnące krokusy?


Jak dojechać do Hali Krupowej i gdzie zaparkować?


Wszyscy turyści, którzy wybrali kwatery i pokoje Beskidy, powinni zobaczyć to miejsce. Dojazd do parkingu, z którego rozpoczyna się szlak, nie stanowi żadnego problemu. Punkt startu i parking to miejscowość Sidzina, do której z Krakowa można dotrzeć w mniej niż 90 minut. 


Zbliżają się wakacje. Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Samochód najwygodniej zostawić na niewielkim parkingu w przysiółku zwanym Sidzina – Wielka Polana. W przypadku braku miejsc, zaleca się, by zostawić samochód na poboczu głównej drogi, tuż obok przystanku autobusowego.


Hala Krupowa szlaki - który z nich wybrać?


Dojście do celu naszej wycieczki jest bardzo łatwe. Umożliwi to czarny szlak o długości 3,6 km, którego przejście powinno zająć nieco ponad 90 minut. Można również urozmaicić swoją wędrówkę i ruszyć dalej, w kierunku szczytu Polica (1369 m n.p.m.). Wówczas należy doliczyć dodatkową godzinę wędrówki.



fot. Karol Majewski / gettyimages.com, CC0

Szlak czarny jest łatwy, krótki i przyjemny. Wędrówkę najlepiej jest rozpocząć od przystanku PKS Sidzina Wielka Polana. Początkowo, wędrówka odbywa się po otwartej przestrzeni i dopiero po około 40 minutach wejdziecie w las. Jest więcej przestrzeni, robi się bardziej widokowo, a najbardziej stromo zrobi się po około 25 minutach dalszej wędrówki.


Poznaj: 5 szlaków turystycznych dla początkujących


Warto podkreślić, że w przypadku, gdy celem Waszej wyprawy jest Hala Krupowa, to trzeba skręcić w prawo i przespacerować 200 metrów. Próżno tu jednak szukać schroniska. Hala Krupowa schronisko to nieco inna lokalizacja, bo wspomniane wcześniej Sidzińskie Pasionki.


Czarne i zielone szlaki prowadzą razem przez około 400 metrów, zanim dotrą na Halę Kucałową oraz przełęcz o tej samej nazwie. Jednak należy być ostrożnym, ponieważ na niektórych mapach i w przewodnikach podana jest błędna wysokość przełęczy. Niektóre przewodniki przesadnie podnoszą jej wysokość do 1170 m n.p.m, ale prawda jest skromniejsza - przełęcz znajduje się na wysokości 1148 metrów. Jednak niezaprzeczalne jest to, że trawiasta przełęcz jest doskonałym punktem widokowym!


Schronisko na Hali Krupowej


Jak dobrze wiecie, schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego na Hali Krupowej nie znajduje się na Hali Krupowej, ale w miejscu, które jest określane jako Sidzińskie Pasionki. Schronisko znajduje się na wysokości 1152 m n.p.m. - zachwyca pięknymi widokami, smakiem serwowanych potraw i wspaniałymi widokami.



fot. gubernat / AdobeStock, CC0

Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?


Choć pierwsze schronisko, nazwane "Pod Policą", powstało tu w 1935 roku z inicjatywy Gminy Sidzina oraz jordańskiego i łódzkiego PTTK, to niestety nie przetrwało wojny. Jednak dzięki zaangażowaniu krakowskiego oddziału PTTK, budynek został odbudowany i oddany do użytku w 1955 roku. Na jego fasadzie można zobaczyć dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza, metalowa, poświęcona jest partyzantom Armii Krajowej "Huta-Podgórze", którzy działali w okolicy. Druga natomiast, już drewniana, upamiętnia wizytę papieża, który jeszcze jako kardynał odwiedził to miejsce na swojej ostatniej górskiej wycieczce przed objęciem Piotrowego tronu w Rzymie. 


Znajdujące się tu schronisko to doskonałe miejsce na wypoczynek po wędrówce oraz wspaniały punkt widokowy, który przyciąga turystów z całego kraju. Zachęcamy do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca i zanurzenia się w górskiej scenerii Beskidu Żywieckiego!


Sprawdź noclegi w Sidzinie:



DOM POD WIERZBAMI

DOM POD WIERZBAMI

Sidzina, ul. Sidzina

Domki Sidzina
Agrozacisze

Agrozacisze

Zubrzyca Górna, ul. Zubrzyca Górna

Agroturystyka Zubrzyca Górna 10



Planując górską i przyjemną wyprawę, warto mieć na uwadze ten wspaniały punkt widokowy. To miejsce, które każdy, kto kocha góry, powinien zobaczyć.



Następny artykuł Świnica. Góra - wyzwanie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!