Hala Szrenicka w Karkonoszach. W czym tkwi jej wyjątkowość?
Podczas każdego wypoczynku w górach, większość z nas lubi odkrywać wyjątkowe miejsca. W związku z tym, że Karkonosze oraz Szklarska Poręba należą do ścisłej czołówki miejsc, wybieranych na wypoczynek, to warto w tym przypadku przytoczyć miejsce szczególne, które warto odwiedzić podczas wypoczynku w tej właśnie okolicy. To Hala Szrenicka, której nieco bliżej przyjrzymy się w tym właśnie artykule.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że Szklarska Poręba zawsze przewija się wśród miejscowości, które są najchętniej wybierane na urlop w Polsce. Niezależnie, czy to zima, czy wakacje, to ta popularna karkonoska lokalizacja zawsze znajduje się w ścisłej czołówce. I nie ma co się dziwić, bo znajdziemy tu wiele wyjątkowych możliwości i przede wszystkim wspaniałe szczyty górskie, dla których tu przede wszystkim przyjeżdżamy. Atrakcje w Szklarskiej Porębie robią wrażenie nie tylko na turystach z Polski, ale również i wśród gości z zagranicy. Jeśli zdecydowaliście się wybrać właśnie tę miejscowość na ferie zimowe lub inną okazję, to obowiązkowym punktem będzie szczyt Szrenica oraz Hala Szrenicka, przez którą podążać będą wszyscy Ci turyści, którzy wybrali najłatwiejszy szlak na Szrenicę.
Zobacz koniecznie: Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć w Karkonoszach?
Hala Szrenicka - w czym tkwi jej wyjątkowość?
Decydując się na noclegi w górach, większość z nas docenia przede wszystkim szczyty górskie, ale warto jest zwrócić uwagę również na to, co znajduje się poniżej. I taka jest właśnie Hala Szrenicka, która jest wysokogórską łąka torfową, znajdującą się na wysokości od 1150 do 1300 m n.p.m. Jeśli Twoim celem jest Szrenica, to z pewnością dobrze znasz to miejsce. Rozciąga się ona pomiędzy dwiema stronami głównego grzbietu Karkonoszy.
fot. Karol Wiak
To właśnie w tym miejscu, większość turystów decyduje się odpocząć przed dalszą wędrówką. Z Hali Szrenickiej roztacza się niezwykle piękny widok na najbliższą okolicę. Najbardziej charakterystycznym miejscem, związanym z Halą Szrenicką, jest kultowe schronisko na Hali Szrenickiej, które jest uznawane za jedno z lepszych w całej Polsce.
Gdzie dokładnie znajduje się Hala Szrenicka i jaka jest jej historia?
Historia Hali Szrenickiej jest bardzo ciekawa. Oprócz faktu, że prowadzi przez nią szlak na Szrenicę, warto jest podkreślić, że niegdyś była to naturalna łąka górska, która została powiększona przez wypasy owiec. Pod koniec XVIII wieku zdecydowano się tu zbudować chatę pasterską zwaną Nową Śląską Budą, która następnie została przekształcona w schronisko na Hali Szrenickiej, które wszyscy dobrze znamy. Naturalna roślinność Hali Szrenickiej została zniszczona, obecnie dominuje roślinność synatropijna spowodowana nadmiernym użyźnieniem gleby, np. szczaw alpejski czy bliźniczka psia trawka.
Poznaj: 5 wyjątkowych miejsc w polskich górach, o których mogłeś nie słyszeć
Ciekawostkę, w przypadku Hali Szrenickiej, stanowi fakt, że w latach 1891-1936 funkcjonowała tu opadowa stacja meteorologiczna położona na wysokości 1 190 m n.p.m. (50°48′N 15°30′E), obecnie nieczynna. Średnia roczna suma opadów wynosiła 1 289 mm. Najwięcej opadów notowano latem: czerwiec 129 mm, lipiec 137 mm i sierpień 133 mm. Na przełomie zimy i wiosny relatywnie było ich najmniej: luty i marzec po 79 mm oraz kwiecień 83 mm.
Jak dojść do Hali Szrenickiej?
Jeśli Hala Szrenicka jest celem Twojej wędrówki, to wiedz, że prowadzą przez nią szlaki na Szrenicę. Najprościej będzie tu dojść szlakiem czerwonym ze Szklarskiej Poręby Górnej, który poprowadzi nas przez wąskie dno doliny Kamiennej, Krucze Skały, czy obok Wodospadu Kamieńczyka. Od tego momentu możemy już prosto ruszyć w kierunku Hali Szrenckiej. Piękne widoki czekają na nas pod sam koniec wędrówki. Trasa obejmuje tylko 5,5 kilometra drogi i trwa około 1 godzinę i 45 minut.
Stacja narciarska Hali Szrenickiej i inne turystyczne udogodnienia
O tym, że wyciągi narciarskie w Szklarskiej Porębie, należą do jednych z najlepszych w kraju, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jeden z nich znajduje się właśnie tu - na Hali Szrenickiej. To Ski Arena Szrenica, która w śnieżne, zimowe dni przeżywa prawdziwe oblężenie. Jeden z wyciągów po polskiej stronie dochodzi prawie pod sam szczyt Szrenicy. Roztacza się stąd panorama na Góry Izerskie.
Dla ułatwienia narciarzy i innych turystów, którzy chcą zdobyć Szrenicę, postanowiono tu uruchomić wyciąg na Szrenicę. Jest to całoroczna dwuodcinkowa kolej krzesełkowa z krzesełkami 2-osobowymi, ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę, w Karkonoszach. Przebiega przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Funkcjonuje w ramach SkiArena Szrenica. Stanowi najłatwiejszy sposób dotarcia ze Szklarskiej Poręby na Śląski Grzbiet.
Sprawdź również: Rodzinny wyjazd na narty. Które ośrodki narciarskie warto wybrać?
Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym kolej krzesełkowa „Karkonosz Express” na Świąteczny Kamień – z krzesełkami 6-osobowymi, o długości 2393 m, pokonująca różnicę wzniesień 508,1 m, o zdolności przewozowej 1985 osób na godzinę. Wjazd na Szrenicę odbywa się od strony ulicy Turystycznej.
Schronisko Szrenica - kultowe miejsce na Hali Szrenickiej
Skoro Hala Szrenicka stanowi główny temat tego artykułu, to warto w tym miejscu wspomnieć o schronisku, które bezpośrednio jest z nią związane. Historia tego schroniska, co zostało już wcześniej wspomniane, rozpoczyna się z chwilą powstania szałasu pasterskiego, co miało miejsce pod koniec XVIII wieku. Lata rozwoju turystyki, a także zawieruchy wojennej doprowadziły do stanu obecnego, czyli dużego budynku z ponad 100 miejscami noclegowymi.
fot. Karol Wiak
Jest to obiekt, którym opiekuje się PTTK. Schronisko jest w stanie pomieścić nieco ponad 100 osób w pokojach 1-14-osobowych. Warunki noclegowe są naprawdę świetne, dzięki czemu każdy będzie w pełni zadowolony. Oprócz tego, świadczone są tu usługi gastronomiczne. W menu znaleźć można śniadania, dania główne, zupy, naleśniki, pierogi, dodatki, napoje gorące. Po ciężkiej wędrówce warto zatrzymać się na chwilę relaksu i doładowania energii właśnie w tym schronisku. Znajdziemy tu również plac zabaw dla dzieci, możliwość skorzystania z Wi-Fi, czy wypożyczalnię sprzętu narciarskiego.
Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Szklarskiej Porębie:
Szklarska Poręba Średnia, ul. Górna
Ośrodek Rzemieślnik
Mamy nadzieję, że wizyta na Hali Szrenickiej będzie obfitować w wiele wspaniałych przeżyć. Koniecznie odwiedź to miejsce podczas wypoczynku w Karkonoszach.
Komentarze