Harmonogram szczepień na Covid-19. Kiedy i jak zapisać się na szczepienie?

Harmonogram szczepień na Covid-19. Kiedy i jak zapisać się na szczepienie?

Podczas środowej konferencji prasowej minister Michał Dworczyk przedstawił harmonogram szczepień przeciwko wirusowe Covid-19. Od 15 stycznia rozpocznie się pierwszy etap powszechnych szczepień - osoby powyżej 80 roku życia będą mogły rejestrować się na szczepienia. Poniżej przedstawiamy dokładny kalendarz szczepień.

Proces szczepień przeciwko wirusowi Covid-19 ruszył w Polsce pod koniec grudnia ubiegłego roku. Zgodnie z planem przedstawionym przez Ministerstwo Zdrowia przedsięwzięcie prowadzone jest etapami. W pierwszej kolejności szczepione były osoby należące do tzw. Grupy 0 (są to przede wszystkim pracownicy służby zdrowia). Od 15 stycznia 2021 roku otwarta zostanie rejestracja na konkretne terminy szczepień dla osób powyżej 80. roku życia. W tym samym czasie uruchomiony zostaje także formularz zgłoszeniowy dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia, które są zainteresowane szczepieniem. Oznacza to, że proces szczepień wchodzi właśnie w kolejny etap.


Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie nie jest równoznaczne z rejestracją. Dokonanie rejestracji na konkretny termin będzie możliwe, dopiero gdy rozpoczną się szczepienia dla Twojej grupy wiekowej lub zawodowej!


W jaki sposób zgłosić się na szczepienie? 


Od 15 stycznia wszystkie osoby między 18. a 69. rokiem życia będą mogły wypełnić formularz on-line na stronie gov.pl. Do jego wypełnienia będą potrzebne jedynie podstawowe dane: imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy oraz opcjonalnie numer telefonu. Na adres mailowy podany w formularzu zostanie wysłana wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Po kliknięciu w znajdujący się tam link nasz formularz zostaje zatwierdzony i zapisany w systemie.


Zapisanie się do systemu nie jest równoznaczne z rejestracją na szczepienie. W momencie rozpoczęcia szczepienia dla Twojej grupy otrzymasz wiadomość mailową z informacją dotyczącą twojego e-skierowania. Wtedy będziesz mógł zarejestrować się na konkretny termin.


Zgłoszenie na szczepienie krok po kroku:


  • wypełnij formularz na stronie gov.pl (pojawi się on 15 stycznia),

  • odbierz wiadomość mailową z linkiem zawierdzającym 

  • kliknij w link - twój formularz zostanie automatycznie zatwierdzony i zapisany w systemie

  • gdy ruszy rejestracja Twojej grupy dostaniesz wiadomość o wystawionym e-skierowaniu

  • możesz zarejestrować się na konkretny termin


Jeżeli ukoczyłeś/aś już 70. rok życia, nie musisz wypełniać formularza ze zgłoszeniem. Twoje rejestracja rozpocznie się 15 stycznia (dla osób powyżej 80. roku życia) lub 22 stycznie (dla osób powyżej 70. roku życia).


Harmonogram szczepień przeciwko Covid-19


Szczepienie osób z tzw. “Grupy 0” właśnie dobiega końca. Oznacza to, że proces szczepień wchodzi w kolejny etap. Zgonie z planem przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia, w tym momencie szczepieni będą: pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie szczepione będą także osoby powyżej 60. roku życia, członkowie służb mundurowych oraz nauczyciele.


Od 15 do 22 stycznia rejestrować będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Następnie od 22 stycznia rozpocznie się rejestracja osób, które ukończyły już 70 lat. Szczepienie dla zarejestrowanych seniorów rozpocznie się 25 stycznia. O terminie rozpoczęcia kolejnych rejestracji Ministerstwo Zdrowia będzie informowało na bieżąco. 



W jaki sposób zarejestrować się na szczepienie?


Jeżeli Twój etap rejestracji właśnie się rozpoczął, możesz zapisać się na konkretny termin. Istnieją 3 możliwości zapisu na szczepienie. 


  • Sposób 1: Zadzwoń na całodobowy i bezpłatny numer 989


Na infolinię możesz zadzwonić sam lub poprosić o zapisanie przez bliską osobę. Do zapisu na szczepienie wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybierz dokładny termin szczepienia. Na podany numer telefonu zostanie wysłana wiadomość SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty na szczepienie.


  • Sposób 2: Zarejestruj się elektronicznie za pomocą e-Rejestracji dostępnej na stronie pacjent.gov.pl


Należy pamiętać, że z tego sposobu rejestracji mogą skorzystać jedynie osoby posiadające Profil Zaufany. Jeżeli go nie posiadasz, skontaktuj się z infolinią (sposób 1) lub z wybranym punktem szczepień (sposób 3). 


Wchodząc na wskazaną stronę internetową, system przedstawi nam 5 dostępnych terminów w najbliższych punktach szczepień. Jeżeli żaden z zaproponowanych terminów nie będzie nam odpowiadał lub będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie, będziemy mieli taką możliwość. Wystarczy, że skorzystamy z przygotowanej wyszukiwarki. Tam możemy wskazać odpowiadające na miejsce oraz datę.


Po dokonaniu elektronicznej rejestracji otrzymamy wiadomość SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty. Kolejną wiadomość z przypomnieniem o wizycie otrzymamy dzień przed zaplanowanym terminem. 


  • Sposób 3: Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień


Jeżeli chcemy zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień, możemy skontaktować się z nim bezpośrednio. W ten sposób będziemy mogli umówić się na szczepienie w dogodnym dla nas terminie. Jeżeli w wybranej przez nas placówce nie znajdziemy pasującego nam terminu, możemy skorzystać z infolinii NFZ (sposób 1). Konsultanci pomogą nam w znalezieniu punktu szczepień w naszej okolicy.


Listy placówek, w których zaszczepimy się w poszczególnych województwach, znajdziecie w poniższych artykułach: 

  


Kiedy na szczepienie będą mogły zarejestrować się kolejne grupy? 


Na chwilę obecną znane są daty rozpoczęcia rejestracji dla dwóch grup wiekowych: osób powyżej 80. roku życia (od 15 stycznia) oraz osób, które ukończyły 70 lat (od 22 stycznia). Terminy rozpoczęcia rejestracji dla kolejnych grup będą podawane na bieżąco przez Ministerstwo Zdrowia.


Plan szczepień zakłada zrealizowanie procesu w trzech etapach: 


w etapie 1 szczepieni będą: pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą szczepione także osoby powyżej 60. roku życia, członkowie służb mundurowych oraz nauczyciele.


w etapie 2 szczepione będą: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, osoby poniżej 60. roku życia będące w trakcie diagnostyki i leczenie, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażonym na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.


w etapie 3 szczepienie będą: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów, które zostały zamknięte na mocy ostatnich rozporządzeń oraz pozostała część dorosłej populacji. 


Należy pamiętać, że szczepienie przeciwko Covid-19 jest bezpłatne i dobrowolne. Osoby, które zdecydują się na szczepienie, otrzymają dwie dawki preparatu w odstępie co najmniej 21 dni. Szczepionka podawana jest domięśniowo (w mięsień naramienny), natomiast zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską. Jak zapewniają specjaliści zaszczepienie jak największej grupy obywateli, przyczyni się do szybszego zakończenia pandemii oraz powrotu do normalnego funkcjonowania. 

Następny artykuł Szczepienia przeciwko...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!