Hejnały w polskich miastach. Gdzie usłyszysz te najpiękniejsze?

Hejnały w polskich miastach. Gdzie usłyszysz te najpiękniejsze?

Podczas każdej podróży po Polsce, bardzo często zwracamy uwagę na najbardziej charakterystyczne elementy, które przyciągają naszą uwagę. W większości przypadków są to zabytki, atrakcje lub inne wyjątkowe miejsca. W przypadku wielu polskich miast, tym najbardziej charakterystycznym elementem jest hejnał. Gdzie można usłyszeć te najpiękniejsze?

Historia hejnałów wielu polskich miast jest wyjątkowa i rozbrzmiewają one od naprawdę wielu setek lat. O tym, jak niezwykłą wizytówką może być hejnał danego miasta, niech najlepiej świadczy fakt, że w całej Polsce jest ich ponad 60. Rozbrzmiewają one w południe lub co godzinę. W wielu przypadkach odbywa się w ścisłym centrum danego miasta - odgrywane są na cztery strony świata, z wieży lub innego charakterystycznego punktu. To oczywiste, że najbardziej popularnym i znanym wszystkim Polakom jest hejnał, który o 12.00 odgrywany jest w Krakowie z wieży Kościoła Mariackiego. Na tym jednak polskie hejnały się nie kończą, bo wiele polskich miast może pochwalić się czymś naprawdę wyjątkowym.


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, hejnały mają bogatą i długą historię. Niektóre z nich odgrywano już nawet w okresie średniowiecza. Na pewno stanowią one element urozmaicający każdy wypoczynek. Turyści bardzo często zatrzymują się na chwilę, by móc posłuchać tej pięknej melodii.


Sprawdź również: City break - pomysły i miejsca na udane wakacje


Które hejnały w Polsce uznawane są za te najpiękniejsze?


Wybór tych najpiękniejszych polskich hejnałów jest niezwykle trudny, bo jest ich w Polsce ponad 60. W zaprezentowanym artykule, postanowiliśmy przedstawić te, naszym zdaniem, najpiękniejsze i najpopularniejsze. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by móc posłuchać najpiękniejszego hejnału? Sprawdźmy!

 

 

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Kraków, ul. plac Mariacki

Kościoły Kraków 9.6


  • Hejnał mariacki w Krakowie


Przegląd najpiękniejszych polskich hejnałów, rozpoczynamy od tego najpiękniejszego i najpopularniejszego. Hejnał mariacki jest grany co godzinę z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie. Raz dziennie, a dokładniej w samo południe, hejnał ten jest emitowany na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia. Dwudziestoczterogodzinne dyżury pełni jednocześnie dwóch hejnalistów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej wykonując utwór po 48 razy w ciągu doby. O każdej pełnej godzinie hejnał rozbrzmiewa czterokrotnie w różne strony świata.


Jeśli chcemy przyjrzeć się nieco lepiej temu hejnałowi, to warto podkreślić, że jego historia sięga roku 1838, kiedy to wyznaczał punktualnie godzinę dwunastą. Od tamtej pory, Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym podawano dokładny czas. Miasto zawdzięczało to profesorowi Maksymilianowi Weissowi, dyrektorowi Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


Czas z krakowskiego obserwatorium podawany był za pomocą radia na całą Polskę. Ostatni sygnał czasu z Krakowa nadano 1 kwietnia 1984 roku. Ponieważ był zbyt kosztowny, od tej pory transmitowano go z Warszawy. Bezpośrednio po nim płynęła grana na żywo melodia hejnału z wieży kościoła mariackiego. Pierwszy raz melodia w Polskim Radiu popłynęła 16 kwietnia 1927 roku. Obecnie sygnał czasu nadawany z Laboratorium Czasu i Częstotliwości Głównego Urzędu Miar oraz hejnał transmitowane są codziennie w Programie I Polskiego Radia.


Hejnał Mariacki zna chyba każdy. Można go posłuchać na poniższym filmie.





Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Krakowie

 

 


  • Wrocławski hejnał


To kolejny wyjątkowy polski hejnał, który ma niezwykle bogatą historię. Na pewno jest on mniej znany od tego krakowskiego, ale równie piękny. Punktualnie o godzinie 12.00, jest on odgrywany w każdą niedzielę z wieży wrocławskiego Ratusza. Jego historia sięga wydania zbioru Pieśni Ludu Polskiego w 1863 r. Wrocławski hejnalista Tadeusz Nestorowicz odgrywa hejnał We Wrocławiu na Rynecku na cztery strony świata.


Jak brzmi hejnał Wrocławia w wykonaniu orkiestry wojskowej? Można sprawdzić na poniższym filmie.





Wybierz dla siebie najlepszy nocleg we Wrocławiu

 

 

Plac Władysława Łokietka

Plac Władysława Łokietka

Lublin, ul. Plac Władysława Łokietka

Rynki, Starówki, Place Lublin 8.4


  • Hejnał Lublina


To kolejny wyjątkowy polski hejnał, którego można posłuchać podczas wypoczynku w stolicy Lubelszczyzny - Lublinie. Codziennie, w samo południe, jest on odgrywany przez tutejszego trębacza, z wieży lubelskiego Ratusza.


Lubelski hejnał ma niezwykle bogatą historię, sięgającą II połowy XVI wieku. Początkowo odgrywano go z wieży Kościoła Farnego, a następnie z balkonu Bramy Krakowskiej. W czasie II wojny światowej wykonywanie hejnału zostało przez władze okupacyjne zabronione, a w latach powojennych grywany był jedynie sporadycznie. Ponownie przywrócony został 13 czerwca 1991 (grano go z balkonu Bramy Krakowskiej), a obecnie grany jest z tarasu Nowego Ratusza codziennie o 12:00. Wykonywany jest także przed posiedzeniami Rady Miasta, podczas wizyt delegacji zagranicznych i ważnych dla miasta uroczystości.


Posłuchaj, jak brzmi lubelski hejnał!





Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Lublinie

 

 

Stary Rynek

Stary Rynek

Poznań, ul. Stary Rynek

Rynki, Starówki, Place Poznań 9.6


  • Hejnał poznański


Poznań cieszy się zainteresowaniem turystów, niezależnie od pory roku. Uwagę każdego, kto wypoczywa w tym mieście, na pewno zwrócą koziołki Tyrek i Pyrek oraz hejnał odgrywany z wieży poznańskiego Ratusza


Warto podkreślić, że jest to jeden z najstarszych polskich hejnałów - tradycja sięga w tym przypadku okresu renesansu. Melodia oparta jest na tradycji, nie zachował się zapis hejnału z tamtych czasów. Jednakże prosta melodia, oparta na naturalnym trójdźwięku, umożliwia odtworzenie na prostym, bezwentylowym instrumencie: rogu czy trąbce wskazuje na dawne pochodzenie. Można go posłuchać codziennie o godzinie 12.00 z wieży poznańskiego Ratusza, a a od grudnia 2003 o każdej pełnej godzinie między 7 a 21 jest wygrywany na kurancie.


Posłuchaj, jak wyjątkowy jest pozański hejnał!





Sprawdź propozycje noclegów w Poznaniu

 

  • Hejnał warszawski


Nie mogło tu oczywiście zabraknąć stolicy Polski. W odróżnieniu od wyżej wspomnianych miast, tutejszy hejnał jest grany codziennie o nietypowej godzinie, bo o 11.15. Dlaczego akurat wtedy? W okresie II wojny światowej o tej porze rozpoczęło się bombardowanie Warszawy. Wtedy też zatrzymał się zegar na wieży Zamku Królewskiego. To właśnie stamtąd grany jest hejnał na motywach Warszawianki i Marszu Mokotowa.


Sprawdź, jak brzmi warszawski hejnał





Oto najlepsze propozycje noclegów w Warszawie

 

  • Hejnał cieszyński


Każdy, kto miał okazję wypoczywać w regionie Beskidu Śląskiego, na pewno odwiedził popularne miasto, jakim jest Cieszyn. Charakteryzuje się on przede wszystkim wspaniałymi zabytkami, przejściem granicznym polsko-czeskim i hejnałem, który w południe jest odgrywany z wieży cieszyńskiego Ratusza. Został on skomponowany z okazji 1150-lecia legendarnego założenia Cieszyna, na melodię beskidzkiej piosenki „Helo...Helo...Helenko...jakus Ci sie pasie?”.

 

Posłuchaj, jak brzmi cieszyński hejnał






Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Cieszynie

 

 

Ratusz sandomierski

Ratusz sandomierski

Sandomierz, ul. Rynek

Zabytki Sandomierz 9.4


  • Hejnał sandomierski


Przegląd najpiękniejszych polskich hejnałów, kończymy na klimatycznym mieście, znajdującym się w ojczyźnie Ojca Mateusza - Sandomierzu. Miasto słynie ze wspaniałych zabytków, ale również niezwykłego hejnału, odgrywanego z wieży Ratusza, pochodzącej z 1349 roku. W samo południe mieszkańcy i turyści mogą posłuchać naprawdę wyjątkowej melodii. 


Sprawdź, jak brzmi sandomierski hejnał




 

 

Oto najlepsze propozycje noclegów w Sandomierzu


Mamy nadzieję, że nasz przegląd hejnałów, przypadnie Wam do gustu i zainteresujecie się nimi podczas wypoczynku w tych miejscowościach. Jeśli macie swoje propozycje wyjątkowych polskich hejnałów, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.




Następny artykuł Urodziny kolejki na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!