Hiszpański Gibraltar

Hiszpański Gibraltar

Gibraltar - koniec Europy - jest ostatnią kolonią europejską, która należy do Wielkiej Brytanii. Zajmuje bardzo mały teren o powierzchni zaledwie 6,5 km kw. i jest jednocześnie jednym z najbardziej zaludnionych terytoriów - mieszka tu 27,500 osób.

Największa część kolonii to masyw zbudowany z wapieni. Od wschodu i północy wznosi się niezwykle stromo do wysokości 424 m n.p.m. i łagodnie opada w stronę zachodu i południa. Jedynym miastem kolonii jest Gibraltar.

 

Skała ma długość 4 km i szerokość maksymalną wynoszącą 1.2 km. Hiszpania połączona jest z nią mierzeją, która wznosi się tylko kilka metrów ponad poziomem morza, co powodowało jej częste przerywanie i co spowodowało, że półwysep zmienił się w wyspę.

 

W Gibraltarze używa się oficjalnie języka  angielskiego, jednakże poza urzędami wszyscy posługują się dialektem andaluzyjskim. Gibraltar ma bardzo burzliwą historię, która wiąże się bezpośrednio z położeniem geograficznym. Już ponad tysiąc lat temu do Cieśniny Gibraltarskiej docierali żeglarze feniccy. Zarówno Gibraltar, jak i skała, która znajduje się po afrykańskiej stronie cieśniny, znajdowały się pod ich panowaniem między VIII a III w p.n.e. W III w. p.n.e. skałami, które wyznaczają koniec Morza Śródziemnego zainteresowali się Grecy, którzy nazwali je Słupami Herkulesa i od tego momentu kultura grecka sięgała właśnie do tej granicy. Również w III w. p.n.e. skały znalazły się w posiadaniu Kartaginy (po tym, jak Aleksander Macedoński podbił Fenicję).

 

Należy wyjaśnić przede wszystkim w jaki sposób Gibraltar znalazł się posiadłością brytyjską. Otóż stało się to po zakończeniu hiszpańskiej wojny sukcesyjnej toczonej o następstwo tronu po wygaśnięciu ostatniej linii Habsburgów w 1700 roku. Po zakończeniu wojny podpisano traktat utrechcki na mocy którego Gibraltar przeszedł w ręce Anglików. Traktat nie był skonstruowany zbyt ściśle i był podstawą konfliktów brytyjsko-hiszpańskich. Finalnie zwierzchnictwo Wielkiej Brytanii nad Gibraltarem potwierdził traktat wersalski z 1783 roku. Terytorium to jest punktem spornym do dnia dzisiejszego pomiędzy Hiszpanią a Anglią, chociaż obie strony nie wykazują szczególnych chęci do szybkiego rozwiązania sporu. Faktem jest, że obie strony mają wciąż inne tego typu terytoria (Brytyjczycy mają Falklandy, a Hiszpanie terytoria w Afryce Północnej, jak na przykład wyspy Chafarinas).

 

 

Źródło: turystyka-hiszpania.ezin.pl

 

Następny artykuł Pierwszy koncert Madonny w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!