I półrocze 2018 w turystyce krajowej - jakie miejsca w Polsce wybierali turyści?
Połowa roku za nami, jak pierwsze sześć miesięcy wyglądało w polskiej turystyce?
Portal Nocowanie.pl sprawdził, gdzie Polacy podróżowali w pierwszym półroczu 2018. Na początku warto zaznaczyć, że użytkownicy wysłali 36% więcej zapytań o nocleg niż w I półroczu 2017.
Niemal w każdym województwie widać wzrost w stosunku do poprzedniego roku, zmieniały się jednak preferencje poszczególnych miast i miejscowości.
Nadal najchętniej wybierane są góry i morze, ale ogromne wzrosty widać w województwach: podkarpackim – 69% więcej zapytań o nocleg, śląskim – 61% więcej, warmińsko-mazurskim – 53% więcej, lubelskim – 53% więcej oraz wielkopolskim 47% więcej. Niewielki spadek zainteresowania noclegami odnotowano tylko w województwie kujawsko-pomorskim i mazowieckim – 3% mniej zapytań o nocleg niż w 2017.
Powyższe dane obrazują, że preferencje turystów i osób podróżujących zmieniają się. Coraz częściej zamiast najbardziej popularnych miejsc wybierają te, w których nie ma takich tłumów, jak np. w Zakopanem czy we Władysławowie.
Polska
Poniżej przedstawimy top 10 w każdym z województw. Jednak zacznijmy od pierwszej dziesiątki najbardziej popularnych miejsc w kraju, znalazły się tutaj miejscowości takie jak:
Pierwsza trójka wygląda dokładnie tak samo jak w ubiegłym roku. W 2018 nowością w zestawieniu top 10 są Szczyrk i Krynica Morska, a zaskoczeniem brak Sopotu i Gdańska.
Pomorskie
Województwo pomorskie ponownie jak rok temu jest liderem w kraju. Zainteresowanie wypoczynkiem w tym regionie ciągle rośnie, w 2018 odnotowano o 28% zapytań o nocleg więcej niż w ubiegłym roku. Wśród najpopularniejszych miejscowości znajdują się tu:
W tym roku wzrosło zainteresowanie miejscowością Rowy, zaś mniej zapytań o nocleg odnotowano w Helu.
Małopolskie
Na drugiej pozycji znalazło się województwo małopolskie, w którym odnotowano 47% więcej zapytań o nocleg niż rok temu, wyprzedzając tym samym zachodniopomorskie, które znalazło się na trzecim miejscu.
Wielkich zmian w zestawieniu pierwszej dziesiątki nie było, rośnie popularność Poronina, zaś mniej zapytań pojawiło się w Krościenku nad Dunajcem.
Zachodniopomorskie
Liczba zapytań o nocleg w województwie zachodniopomorskim wzrosła o 35% w stosunku do pierwszego półrocza 2017. Obserwujemy tylko jedną drobną zmianę w top 10, zabrakło Dźwirzyna, zaś na ostatniej pozycji pojawił się Jarosławiec.
Dolnośląskie
Zestawienie z województwa dolnośląskiego niewiele różni się od ubiegłorocznego. Pojawił się w nim Lądek-Zdrój, zaś zabrakło Jeleniej Góry. Ogólna liczba zapytań o nocleg wynosiła 23% więcej niż rok temu.
Śląskie
Ogromny wzrost statystyk rok do roku, aż 61% więcej zapytań o nocleg w województwie śląskim. Turyści pytali ponad 2 razy częściej o noclegi w Szczyrku. Do top 10 wskoczyło Międzybrodzie Żywieckie, zaś w tym roku zabrakło Bielska-Białej.
Podkarpackie
Największy wzrost w stosunku do roku ubiegłego odnotowano w województwie podkarpackim, aż 69% więcej zapytań o nocleg. Już od jakiegoś czasu widać wyraźny trend na wypoczynek na Podkarpaciu, modne hasło Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady jest praktykowane coraz częściej.
W tym roku w pierwszej dziesiątce znalazło się Lesko, zaś poza zestawieniem top 10 był Iwonicz-Zdrój.
Lubelskie
Nową miejscowością , która pojawiała się w lubelskim zestawieniu top 10 jest Janowiec, tym razem poza dziesiątką znalazły się Puławy. W całym województwie odnotowano o 53% więcej zapytań o nocleg niż rok wcześniej.
Warmińsko-Mazurskie
Ranking dziesięciu najpopularniejszych miejscowości na Warmii i Mazurach do ósmej pozycji wygląda identycznie jak w ubiegłym roku. Elbląg spadł o oczko niżej, do zestawienia dołączyły Kruklanki, zaś w tym roku zabrakło Węgorzewa.
Wielkopolskie
Stolica wielkopolskiego, czyli Poznań, odnotowała zdecydowaną przewagę w liczbie zapytań o nocleg. Wśród nowych miejsc, które pojawiły się w najpopularniejszej dziesiątce znalazły się takie jak Brenno i Powidz, a tym razem zabrakło Gniezna i Ślesina. Zainteresowanie noclegami w Wielkopolsce wzrasta, w pierwszym półroczu odnotowano o 47% więcej zapytań o noclegi niż w 2017.
Mazowieckie
Stolica Polski jest najczęściej wybieranym miejscem w województwie mazowieckim, Warszawa przyciąga zarówno turystów, jak również osoby podróżujące w celach biznesowych. Miejsca, które zagościły w tegorocznym zestawieniu top 10 to Ostrołęka i Mińsk Mazowiecki. Poza dziesiątką znalazły się w tym roku Siedlce i Serock. Mazowieckie jako jedno w dwóch województw odnotowało spadek liczby zapytań o nocleg, co prawda nie jest to duża różnica, bo tylko 3% mniej niż w 2017.
Świętokrzyskie
W województwie świętokrzyskim już od kilku lat w pierwszej trójce utrzymują się Sandomierz, Kielce i Busko-Zdrój. Turyści wysłali o 37% więcej zapytań o noclegi niż w analogicznym okresie w 2017. Nowościami w zestawieniu były Zagnańsk i Bieliny, poza dziesiątką zalazły się Nowa Słupia i Sielpia.
Kujawsko-pomorskie
W województwie kujawsko-pomorskim turyści najczęściej pytają o nocleg w Toruniu, cele podróży stanowią również Ciechocinek, Bydgoszcz czy Inowrocław. Jednak suma zapytań w województwie jest o 3% mniejsza niż w 2017. Większe zainteresowanie niż w ubiegłym roku wzbudziły Okoniny Nadjeziorne i Tleń, zaś mniej zapytań odnotowano w Zbicznie i Kruszwicy.
Podlaskie
Turyści wysłali o 22% więcej zapytań o nocleg w województwie podlaskim niż w 2017 roku. Pierwsza szóstka w top 10 wygląda identycznie jak w poprzednim roku, nowością są Tykocin i Sokółka, tym razem poza dziesiątką znalazły się Łomża i Hajnówka.
Łódzkie
W zestawieniu z województwa łódzkiego wiele zmian, nowe miejscowości to: Pipie, Nieborów, Sulejów i Stryków, poza dziesiątką: Spała, Łowicz, Smardzewice, Zakościele. Największe zainteresowanie turystów wzbudza oczywiście stolica województwa – Łódź. W całym regionie odnotowano o 23% więcej zapytań niż rok temu.
Lubuskie
W województwie lubuskim bez wielkich zmian, turyści chętniej wybierają Żagań, zaś delikatnie zmalało zainteresowanie Wschową. Lubuskie odnotowało o 16% więcej zapytań niż w ubiegłym roku.
Opolskie
Opolskie pojawia się jako ostatnie województwo w kraju, jednak ogólna liczba zapytań o nocleg w regionie wzrosła o 19%. Turyści najczęściej wybierają Opole, w tym roku na popularność zyskał Otmuchów, a straciła Góra Św. Anny.
W Polce można znaleźć wiele miejsc zarówno na te krótsze, jak i dłuższe podróże. Zainteresowanie urlopem w kraju z roku na rok wzrasta nie tylko wśród Polaków, ale również turystów z zagranicy.
Komentarze