II Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Dwa Brzegi – Festiwal Filmu i Sztuki w Kazimierzu Dolnym coraz bliżej. W sierpniu Kazimierz z Janowcem nad Wisłą przemienią się w miasteczka filmowe połączone – jak armia pozwoli – mostem pontonowym.
Dwa Brzegi coraz bliżej. Kiedyś nadwiślańskie miasteczka położone na jednej wysokości po obu brzegach Wisły łączyły wiślane łódki pychówki, dziś jest szansa, by połączył je most. W tej sprawie toczą się rozmowy między organizatorami Festiwalu Dwa Brzegi a Ministerstwem Obrony Narodowej. Byłby to mały wkład armii w rozwój polskiej sztuki filmowej i wielka atrakcja tegorocznego festiwalu i – co tu dużo mówić – spore udogodnienie w komunikacji między obu festiwalowymi brzegami.
Czego możemy się spodziewać w czasie festiwalu na Dwu Brzegach? Przede wszystkim – filmów. Trzeba podkreślić, że filmy pokazywane w Dużym Namiocie na terenie Zespołu Szkól w Kazimierzu będą to filmy nowe. Zaplanowano 10 pokazów premierowych filmów z Europy i Ameryki . Na Małym Rynku – jak w roku ubiegłym prezentowane będzie dobre kino autorskie – wybrane najlepsze filmy sezonu. W tym roku kazimierski Zamek znowu rozbrzmi muzyką. Tu będziemy świadkami cyklu koncertów z ekranu – projekcji filmów muzycznych, który zapoczątkuje koncert na żywo portugalskiego pieśniarza fado Carlosa du Carmo, a następnego dnia – film Carlosa Saury „Fados”.
Współpraca z Filmoteką Narodową pozwoli pokazać na festiwalu filmy już archiwalne –gotowe do prezentacji na festiwalu Cannes w 68 r., który jednak został odwołany z przyczyn politycznych. Podczas Festiwalu Dwa Brzegi zostaną zaprezentowane kazimierskiej publiczności te filmy, które w konkursie Cannes’68 - Dwa Brzegi 2008 uzyskały największą liczbę głosów. Będą wśród nich niewątpliwie "Csillagosok, Katonak" (Gwiazdy na czapkach) - reż. Miklos Jancso oraz "Banditi A Milano" (Bandyci w Mediolanie) - reż. Carlo Lizzani. Dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej w ramach Dnia Kultury Żydowskiej przygotowanego przez Gminę Warszawską Żydowską po raz kolejny w Kazimierzu będzie można obejrzeć także film z 1936 r. „Yidl Mitn Fidl”, którego plenery nagrywane były w Kazimierzu nad Wisłą.
Zamek w Janowcu z kolei zaprasza miłośników cyklu „Kocham Kino”. Oprócz najciekawszych propozycji filmowych programu Grażyny Torbickiej goście wraz z janowiecką Czarną Damą wysłuchają koncertu jednego z najciekawszych obecnie kompozytorów muzyki filmowej i nie tylko, a jednocześnie świetnego pianisty jazzowego Włodka Pawlika pod przewrotnym tytułem „ Brat zDolnego Kazimierza”. Czy Czarna Panna Lubomirska odnajdzie w nim choć cień dawnej miłości, która ją kosztowała życie, przekonają się Państwo już w sierpniu.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to także okazja do spotkań z ludźmi filmu.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Janusz Gajos – artysta filmowy i teatralny, ale także fotografik. Podczas festiwalu w Galerii Letniej zostanie odsłonięta retrospektywna wystawa ogromnych prac fotograficznych artysty. Odbędzie się także spotkanie z Januszem Gajosem i rozmowa na temat jego pasji fotograficznej.
Jak w roku ubiegłym będzie cykl spotkań z reżyserami „Lekcje kina – spowiedź twórcy filmowego”. Jak zdradza Grażyna Torbicka – dyrektor artystyczny festiwalu, o swoich doświadczeniach filmowych opowiadać będą 3 osobowości kina. Wojciech Marczewski to reżyser, scenarzysta, ale przede wszystkim współtwórca Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, wykładający sztukę filmową także w wielu szkołach europejskich. Druga osobowość to Sławomir Idziak – polski operator, reżyser, scenarzysta, który za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu” nominowany był do Oskara. Obecnie od dwóch lat na Helu prowadzi rodzaj warsztatów filmowych dla filmowców z całej Europy. Kolejna osobowość to Sławomir Grunberg - operator, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Po ukończeniu studiów reżyserskich w 1981 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie zrobił karierę w stylu iście amerykańskim – od sprzedawcy orzeszków pistacjowych przed hotelem Mariott na Manhattanie do reżysera filmów dokumentalnych nagrodzonego 10 lat później w tymże hotelu nagrodą Emmy za najlepszy film dokumentalny.
W Kazimierzu nastąpi również pierwsza odsłona najnowszego projektu Doroty Masłowskiej, która wyraziła zgodę na ekranizację swojej powieści „Wojna polsko – ruska pod flagą biało- czerwoną”. Gośćmi Dwu Brzegów będzie oprócz autorki ksiażki także reżyser filmu Ksawery Żuławski oraz odtwórca głównej roli – Borys Szyc.
Ciekawą propozycją festiwalu będzie Dzień Polskich Bastardów. Tak nazywa się zespół filmowy, który założyli Jacob Dammas, Rafael Lewandowski i Leiv Igor Devold - wszyscy urodzeni poza Polską. Do Polski jednak powrócili, by tu studiować sztukę filmową. Podczas festiwalu obejrzymy ich pierwsze prace filmowe.
Młodzi miłośnicy filmu będą mogli uczestniczyć w warsztatach filmowych, które – jak w roku ubiegłym poprowadzi Maria Zmarz Koczanowicz, fotograficznych – pod kierunkiem Tomasza Sikory oraz plastycznych, które poprowadzą wykładowcy kazimierskiego Kolegium Sztuk Pięknych.
To tylko maleńka odsłona tego, co nas czeka na Dwu Brzegach w Kazimierzu i Janowcu w sierpniu. Czyli już za miesiąc. Zapraszamy.
Komentarze