Leśna Izba Pamięci Ernsta Wiecherta mieści się w Leśniczówce Piersławek. Jest to miejsce poświęcone życiu i twórczości wybitnego niemieckiego pisarza.
Leśniczówka Piersławek to dom rodzinny artysty. Została wybudowana w roku 1883, a pięć lat później na świat przyszedł tu mały Ernst. Rodzina Wiechertów należała do osadników niemieckich, ale ich korzenie sięgały również Francji, Litwy i Polski.
Ernst Wiechert w leśniczówce spędził dzieciństwo i młodość. Wpływ natury będzie widoczny w jego światopoglądzie ukazanym na kartach kilkunastu powieści oraz kilkudziesięciu krótszych form prozatorskich. Jego odwaga w pisaniu i poruszanie trudnych tematów w swoich dziełach sprawiła, że trafił do obozu koncentracyjnego.
Ekspozycja poświęcona pisarzowi została przygotowana przez nadleśnictwo Strzałowo oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W leśniczówce można obejrzeć między innymi dzieła Ernsta Wiecherta, druki okolicznościowe oraz prywatne dokumenty artysty.
Leśniczówka Piersławek leży na trasie wielu ścieżek edukacyjnych, dlatego strudzeni wędrowcy mogą odpocząć tu przy ławach i stolikach, a także rozpalić ognisko.