Jagodna - poznaj najwyższy szczyt w Górach Bystrzyckich
Wypoczywając w górach, najczęściej decydujemy się na zdobywanie najpopularniejszych i najwyższych szczytów. W zależności od regionu, jedne są zdecydowanie wyższe, a pozostałe - w sam raz. Tym razem, przyszła kolej na nieco niższy szczyt, który warto zdobyć wypoczywając w Górach Bystrzyckich. Niezależnie od pory roku, powinno być miło, łatwo i przyjemnie. Dlaczego warto zdobyć Jagodną?
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w góry? Ta opcja jest idealna na każdą porę roku, dlatego też turyści tak chętnie wybierają domki góry i przyjeżdżają tu w gronie rodziny lub przyjaciół. Regiony górskie pozwalają przynajmniej na chwilę zapomnieć o codzienności. Podziwiamy wspaniałe górskie widoki i zdobywamy upragnione szczyty. Jedne z nich są zdecydowanie prostsze, a inne niekoniecznie. Tym razem, wybieramy się w Góry Bystrzyckie, by zdobyć szczyt Jagodna, który jest prawie najwyższy w tym paśmie górskim. Z czego wynika wyjątkowość Jagodnej?
Poznaj: TOP 10 miejscowości w polskich górach. Gdzie się wybrać?
Jagodna - najważniejsze informacje o tym malowniczym szczycie górskim
Planując wyprawę na Jagodną, dobrze będzie poznać ten ciekawy szczyt. Jagodna, która jest określana również jako Heidelberg, mierzy 977 m n.p.m. i stanowi praktycznie najwyższy szczyt w Górach Bystrzyckich. Dlaczego prawie? Mianowicie, nieco wyższa jest sąsiadująca z nią Sasanka, która jest nazywana Jagodną Północną (985 m n.p.m.). Jest to po prostu nieco wyższy wierzchołek tej samej góry.
Warto wspomnieć, że Jagodna należy do Korony Gór Polski. Wyróżnia się wieżą widokową, na którą bardzo chętnie wchodzą turyści, którzy zdobyli ten szczyt. Z platformy widokowej możemy podziwiać niezwykłą panoramę na Kotlinę Kłodzką i Sudety.
fot. Robert / AdobeStock, CC0
Jagodna znajduje się w Sudetach Środkowych, około 5 km na zachód od miejscowości Długopole-Zdrój. Zdobycie Jagodnej, licząc czas przejścia w dwie strony, powinien zająć około 3 godzin, wliczając w to krótkie przerwy na posiłki i zaczerpnięcie wody. Sam spacer będzie miły i przyjemny. Dlatego warto już dziś zaplanować swoją wędrówkę na ten niezwykły szczyt w Górach Bystrzyckich. Tutejsza okolica zagwarantuje nam ciszę i spokój. Same Góry Bystrzyckie, co warto podkreślić, są określane jako "dzikie". Niewysokie i zalesione szczyty, są w stanie zaoferować nam naprawdę wiele atrakcji. A są to przede wszystkim - piesze wycieczki, rowerowe eskapady, czy też zimowe odkrywanie świata na biegówkach.
To świetna opcja na weekendowy wypad i nie tylko.
Sprawdź również: Czego nie robić w górach? Zasady dla turystów
Jak dojechać do miejsca, w którym rozpoczyna się szlak na Jagodną?
Najpopularniejsza trasa, która zaprowadzi nas na sam szczyt, rozpoczyna się 9 km na południowy zachód od centrum Bystrzycy Kłodzkiej, w południowej części Gór Bystrzyckich. Jest to Przełęcz Spalona, do której bez problemu możemy dojechać samochodem i pozostawić go na parkingu, który jest zlokalizowany tuż przy tutejszym schronisku Jagodna, które zostanie szczegółowo zaprezentowane w dalszej części artykułu.
Nieco myląca może być sama nazwa Przełęczy Spalonej. Tą nazwą określane jest to miejsce, w której mieści się wspomniane schronisko. Okazuje się jednak, że sama przełęcz znajduje się 700 m poniżej schroniska. Samochód zostawiamy przy schronisku i rozpoczynamy swoją wędrówkę. Bezpłatny parking zapewni miejsce dla każdego turysty. Znajduje się on tuż obok charakterystycznego punktu, jakim jest Autostrada Sudecka. Największy ruch panuje tu w sezonie letnim. A wszystko za sprawą wieży widokowej, która w dość krótkim czasie stała się niezwykle popularną atrakcją turystyczną regionu.
Planujesz górską wyprawę? Zobacz: Co zabrać ze sobą w góry?
Ruszamy na szczyt - najpopularniejszy szlak na Jagodną
Skoro bezpiecznie zaparkowaliśmy swój samochód, to w końcu możemy wyruszyć na upragniony szczyt. Szlak turystyczny liczy 2,8 km, a jego pokonanie powinno nam zająć nieco ponad godzinę. Wybieramy niebieski szlak i ruszamy w górę. Warto podkreślić, że praktycznie cały czas idziemy przez las, jednak nie powinniśmy mieć powodów do narzekań, szczególnie w upalne dni. Podczas spaceru możemy podziwiać m.in. widoki na Masyw Śnieżnika.
Naszym punktem startu jest schronisko PTTK Jagodna. Tu również zakończymy naszą wędrówkę. Szlak sprawdzi się zarówno dla dzieci, osób starszych, rowerzystów i miłośników jagód, których tu aż nadto.
fot. RITHOR / AdobeStock, CC0
Początkowe fragmenty to spokojna wędrówka drogą szutrową. Oznacza to, że spokojnie będzie można się tu wybrać również z wózkiem. Jako, że trasa prowadzi przez las, to nie ma co się zbytnio nastawiać na piękne widoki na szlaku. Te, będziemy mogli podziwiać dopiero z wieży widokowej, która znajduje się na samym szczycie Jagodnej.
Do celu naszej wędrówki dojdziemy po nieco ponad 90 minutach. Powrót zajmie już tylko godzinę.
W tym miejscu, warto jest przytoczyć ciekawostkę, związaną z Jagodną. Mianowicie, w XVI wieku prowadziła przez nią granica pomiędzy hrabstwem kłodzkim a Czechami. Nieco później granicę przesunięto do Doliny Dzikiej Orlicy. Natomiast kwestia, która od tamtego czasu nie uległa żadnej zmianie to fakt, że Jagodna leży na europejskim dziale wodnym Bałtyku i Morza Północnego.
Alternatywna opcja zdobycia Jagodnej
Okazuje się, że szlak z Przełęczy Spalonej nie jest jedyną opcją, która umożliwi nam wejście na Jagodną. Nasz spacer możemy rozpocząć również z Przełęczy nad Porębą. Tu również wybieramy niebieski szlak turystyczny, który poprowadzi nas przez las. Czas przejścia będzie podobny, co w pierwszym przypadku. Na parking możemy wrócić tą samą drogą, wtedy pokonamy nieco ponad 7 km. Naszą wędrówkę możemy też kontynuować w kierunku Przełęczy Spalona, do schroniska PTTK Jagodna. Wtedy do przejścia mamy 8 km.
Szukasz komfortowych noclegów? Sprawdź noclegi w Kotlinie Kłodzkiej:
Wieża widokowa - najważniejsza atrakcja, znajdująca się na samym szczycie Jagodnej
Jeśli już udało się Wam wejść na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, to warto jeszcze bardziej się pofatygować i wdrapać się na wieżę widokową, która znajduje się na Górze Jagodna. Jej historia sięga 1909 roku. Początkowo była ona drewniana. Inicjatorami powstania było Kłodzkie Towarzystwo Górskie. Obecnie, turyści mają do dyspozycji metalową konstrukcję, która została oddana do użytku w 2019 roku. Stworzono ją w ramach projektu "Czesko-Polski Szlak Grzbietowy".
fot. RITHOR / AdobeStock, CC0
Wieża ma 23 metry wysokości, a duża, okrągła platforma widokowa w kształcie gondoli, znajduje się na 19. metrze, co powoduje, że o kilka metrów przewyższa okoliczne wierzchołki drzew, zapewniając przyjemny widok. Można dojrzeć chociażby Masyw Śnieżnika, Sudety, oraz Góry Orlickie.
Wejście na tę wieżę widokową, na pewno jest ciekawe, jednak osoby z lękiem wysokości, powinny sobie darować taką przyjemność. Wchodzi się po wąskich spiralnych schodach. Po drodze znajdują się 3 pomosty przystankowe, na wypadek gdyby zakręciło się nam w głowie. Wstęp na wieżę jest bezpłatny.
Tuż obok znajduje się drewniana wiata turystyczna, która umożliwia odpoczynek i schronienie w przypadku niepogody.
Podoba wieża znajduje się na Kłodzkiej Górze i kilku innych szczytach, które możemy zdobywać w najbliższej okolicy. Możemy podziwiać piękną panoramę z zupełnie nowej wieży widokowej. Jeśli czujecie pewien niedosyt, związany z wędrówkę, to musicie ruszyć dalej na czeską stronę. W tym celu musimy wrócić do schroniska, chwilę w nim odpocząć i wybrać się na Wielką Desztnę - najwyższy szczyt Gór Orlickich. Kotlina Kłodzka również ma wiele wspaniałych miejsc.
Schronisko Jagodna - wyjątkowe schronisko w Górach Bystrzyckich
Po przeżyciu, związanym z wejściem na szczyt Jagodna, powracamy do naszego punktu startu, czyli na Przełęcz Spaloną. Tuż obok, znajduje się schronisko PTTK Jagodna, w którym warto jest się zatrzymać na dłuższą, a nie tylko krótką chwilę. Możemy Was zapewnić, że w tym miejscu zakochacie się od pierwszego wejrzenia. Wystrój jest piękny, obsługa bardzo miła, a jedzenie - smaczne. Nie pozostaje nam nic innego, jak usiąść, odpocząć i korzystać z klimatu tego miejsca.
Na pewno jest to niezwykłe miejsce i jedno z popularnych polskich schronisk. Budynek schroniska powstał w 1895 roku, co czyni je naprawdę zabytkowym miejsce. W schronisku PTTK Jagodna niegdyś mieścił się zajazd Hartmanna. W 1927 roku budynek został przechwycony przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie i w taki oto sposób powstało schronisko Jagodna.
Skosztujemy tu różnorodnych górskich specjałów i tradycyjnych dań kuchni polskiej. Latem można wypożyczyć tu rowery, a w sezonie zimowym - narty biegówki. Okolica zachęca bowiem do uprawiania narciarstwa biegowego.
Autostrada Sudecka, według założenia, miała pełnić również zupełnie inną funkcję, a dokładniej - militarną. Świadczą o tym chociażby ruiny schronów i fortyfikacji w okolicach Przełęczy nad Porębą. Niegdyś była to Autostrada Göringa, z uwagi że w latach 1942-44 budowę nadzorował sam Hermann Göring. Obecnie jest to droga wojewódzka nr 389 o długości około 42 km. Swój początek ma na przełęczy Polskie Wrota i prowadzi aż do Międzylesia, co czyni ją jedną z najwyżej położonych szos asfaltowych w Polsce. Jej stan nie jest jednak idealny. Można przekonać się o tym, zarówno latem, a jeszcze bardziej - zimą.
Noclegi w pobliżu Jagodnej
Jeśli zamierzasz odkryć piękno Gór Bystrzyckich, to warto jest zapoznać się z możliwościami, związanymi z dostępną tutaj bazą noclegową. Trzeba podkreślić, że jest ona bardzo dobrze rozwinięta, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć obiekt, dostosowany do własnych potrzeb.
Turyści chętnie wybierają noclegi w Bystrzycy Kłodzkiej, ale nie tylko. Wśród par, chętnie wybierane są pokoje Bardo, natomiast liczne grupy, w tym rodziny z dziećmi, bardzo często wybierają domki Długopole-Zdrój. Z tych miejscowości, wszystkie najważniejsze atrakcje, są dostępne na wyciągnięcie ręki.
Jeśli chodzi o ceny, to koszt noclegów rozpoczyna się od 60 zł od osoby za dobę. Wszystko jest uzależnione od wielu istotnych czynników.
Sprawdź noclegi w Długopolu-Zdrój:
Mamy nadzieję, że wyprawa na Jagodną będzie wyjątkowa pod każdym względem. To naprawdę wyjątkowy szczyt, który warto zdobyć, niezależnie od pory roku.
Komentarze