Jak przygotować się do pierwszego morsowania? Porady i wskazówki
Zimą przełomu 2020 i 2021 roku pojawiła się wielka moda na morsowanie. Do osób, które od dawna uprawiały tę aktywność, dołączli nowi adepci. Jeśli myślisz o tym, by również znaleźć się w gronie morsów, koniecznie przeczytaj poniższy tekst!
Czym dokładnie jest morsowanie? Jak się do niego przygotować? Jakie są pozytywne aspekty takich kąpieli? I czy warto zdecydować się na swoje pierwsze zanurzenie? Koniecznie sprawdźcie poniższy artykuł, w którym odpowiadamy na te pytania. Znajdziesz tu także kilka najważniejszych wskazówek oraz porad.
Czym jest morsowanie? Czy to sport dla każdego?
Morsowanie to nic innego jak kąpiele w zimnej wodzie, a dokładnie to krótkotrwałe zanurzenie ciała w lodowatej wodzie w celu pobudzenia organizmu. Oczywiście nie wystarczy, że wejdziemy pod prysznic lub do wanny, aby móc nosić miano „prawdziwego morsa”. Pasjonaci tej aktywności stawiają przede wszystkim na kąpiele w morzu oraz innych zbiornikach wodnych w okresie, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Dlatego też najlepszym czasem na morsownie jest okres od późnej jesieni aż do wczesnej wiosny.
Zobacz także: Najlepsze miejsca na morsowanie w Polsce
Zimowe kąpiele nie są jedynie chwilowym trendem czy niebezpiecznym wyzwaniem popularnym w mediach społecznościowych. To jeden z podstawowych zabiegów odnowy biologicznej praktykowany przez wielu zawodowych sportowców. Od lat grupy pasjonatów co roku wspólnie oddają się morsowaniu, teraz jednak aktywność ta stała się niemal nowym sportem narodowym Polaków! Czy jest to jednak dobry pomysł?
Czy morsowanie jest zdrowe? Jakie są główne zalety kąpieli w ziemnej wodzie?
Chociaż kąpiele w lodowatej wodzie w sezonie zimowym mogą przerazić mniej doświadczone osoby, oferują one liczne zalety dla naszego organizmu. Zanurzenie się w zimnej wodzie niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów. W jaki sposób morsowanie wpływa na nasze zdrowie i organizm?
-
poprawia krążenie krwi w narządach wewnętrznych oraz tkankach
-
poprawia wydolność układy sercowo-naczyniowego
-
wzmacnia układ odpornościowy
-
pomaga przy chorobach dermatologicznych i alergicznych
-
wzmaga produkcję endorfin
-
pozwala spalać kalorie
-
redukuje cellulit oraz tkankę tłuszczową
-
zwiększa libido
-
pomaga zwalczyć żylaki
-
korzystnie wpływa na stawy
Zimowe kąpiele wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, redukują stres, a także potrafią sprawić dużo przyjemności. Warto jednak pamiętać, że nie każdy powinien decydować się na taką aktywność fizyczną. Istnieją bowiem przeciwskazania, które wykluczają takie zabiegi.
Morsowanie nie dla każdego - jakie są przeciwwskazania?
Wśród przeciwwskazań należy wymienić między innymi choroby serca i układu krążenia oraz problemy z nadciśnieniem. Morsowanie co prawda pobudza i pozytywnie wpływa na krążenie krwi w organizmie, jednak w przypadku występowania pewnych zaburzeń krążenia, kąpiele w lodowatej wodzie mogą przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych. Z morsowania zrezygnować powinny także osoby cierpiące na:
-
padaczkę
-
boreliozę
-
inne zaburzenia układu nerwowego
-
choroby mózgu
-
zaawansowane nadciśnienie tętnicze
Z kąpieli w zimnej wodzie powinny zrezygnować także osoby z przeziębieniem lub innego rodzaju infekcjami. Do wody powinniśmy wchodzić, gdy jesteśmy wypoczęci, zdrowi i w dobrej formie.
W jaki sposób przygotować się do pierwszego morsowania?
Naszym pierwszym i najważniejszym krokiem przed rozpoczęciem przygody z morsowaniem powinna być wizyta u lekarza. Mimo że taki rodzaj rekreacji pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, nie każdy może na z niego z niego korzystać. Konsultacja lekarska przed pierwszym zanurzeniem jest konieczna, bowiem problemy z sercem, krążeniem czy ciśnieniem, mogą przyczynić się do pojawienia się niepożądanych efektów.
Kolejnym istotnym krokiem podczas naszych przygotowań do morsowania, będzie skompletowanie potrzebnego wyposażenia! Co należy zabrać ze sobą na swoją pierwszą przygodę z zimowymi kąpielami?
Koniecznie wyposaż się w:
-
buty lub skarpety do morsowania – wykonane z mocnego tworzywa chronią stopy przed skaleczeniem
-
czapkę i rękawiczki – chronią one części ciała, które ulegają najszybszemu wychłodzeniu
-
strój kąpielowy
-
ręcznik i szlafrok
-
warto zabrać ze sobą także termos z ciepła herbatą
Przed pierwszym – oraz każdym kolejnym wejściem do wody – należy pamiętać o odbyciu prawidłowiej rozgrzewki. W ten sposób zaopatrzymy organizm w tlen oraz odpowiednio przygotujemy go do zanurzenia się w zimnej wodzie. Najlepszym oraz najpopularniejszym sposobem na rozgrzanie się przed morsowaniem jest bieganie. Dobrym pomysłem będzie także przejażdżka rowerem, nordic walking oraz aerobik. Rozgrzewki pod żadnym pozorem nie powinniśmy zastępować spożywaniem herbaty oraz innych ciepłych napojów. Picie napojów alkoholowych jest całkowicie zabronione.
Jak długo ma trwać nasza rozgrzewka? Powinniśmy ruszać się tak długo, aż w końcu poczujemy pełen komfort termiczny. Odpowiedni efekt powinniśmy osiągnąć mniej więcej po około 20 minutach rozgrzewki.
Popularnym miejscem wśród morsów jest Mielno. Każdej zimy odbywa się tam międzynarodowy zlot fanów tej aktywności! Jeśli i ty do nich należysz, koniecznie zobacz oferty noclegów w Mielnie - blisko plaży:
O czym należy pamiętać podczas pierwszego morsowania?
-
Zawsze morsuj w grupie! Przygody z morsowaniem nigdy nie powinniśmy zaczynać sami. Nie wiemy bowiem, w jaki sposób zareaguje nasz organizm. Najlepszym pomysłem będzie dołączenie do działającego w okolicy klubu. Towarzystwo oraz pomoc doświadczonych entuzjastów z pewnością ułatwi nam nasze pierwsze podejście.
-
Porządnie się rozgrzej! Przed wejście do zimnej wody odpowiednio przygotuj swój organizm. Dużo ruchu oraz dotlenienie ciała sprawi, że wejście do wody będzie znacznie przyjemniejsze i bezpieczniejsze!
-
Nie popisuj się! Pierwsze wejście do wody powinno trwać jedynie kilka lub kilkanaście sekund. Wraz ze zdobytym doświadczeniem, będziesz mógł przedłużyć swoją kąpiel (weterani morsowania są w stanie wytrzymać w wodzie nawet kilka minut!). Za pierwszym razem jednak nie szalej. Nawet jeżeli odnosisz wrażenie, że wytrzymasz “jeszcze chwilkę”, nigdy nie wiesz, jak Twój organizm może zareagować na nowe warunki.
-
Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu! Strój kąpielowy, odpowiednie buty, ręcznik oraz czapka i rękawiczki to podstawa. Warto pamiętać także o cieplejszym szlafroku oraz karimacie, która zapewni suche miejsce do przebrania. Doskonałym uzupełnieniem naszego wyposażenia będzie termos z gorącą herbatą!
-
Przygotuj wygodne i łatwe do założenia ubrania. Dopasowane jeansy czy bluzki z długim rękawem mogą sprawić nam nieco trudności. Dlatego warto postawić na spodnie dresowe oraz bluzę. Łatwo je założymy i szybko nas ogrzeją!
Komentarze (3)
Nadya
paula90
O jakich składnikach w sumie piszesz?
Zainteresowałaś mnie tematem bo szukam dobrego INCI a później poczytam sobie w książkach o nich :P
Nadya